Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Fake Tapes míří vzhůru. Uvidíte je i na 0. narozeninách Topzine.cz!

Zdroj: archív skupiny

Poprvé jsem se s nimi setkala na letošním červencovém Rock for People, a první, co mě zaujalo, byl jejich věk. Průměrné stáří všech členů je totiž pouhých dvacet let. „S kým se proboha tihle téměř neznámí puberťáci museli vyspat, aby se dostali na celorepublikově uznávaný hudební festival?“ vrtalo mi hlavou. Vypadá to ale, že se na tuto tuzemskou akci doopravdy probojovali díky svému talentu, kterého jsme si nemohli nevšimnout, a pozvali jsme Fake Tapes na oslavu 0. narozenin Topzine.cz 10. října do pražského Abatonu. Kdo ale Fake Tapes vůbec jsou? Jak vznikli?

Bylo nebylo, v roce 2006 se u sedmi piv a jedné zelené Adam Littleroot a Adam Piaf Vopička rozhodli, že dají dohromady kapelu. Jelikož název Big Mac už dříve použil strýček s farmou, museli kluci vymyslet něco jiného, a tak vzniklo jméno Big Cheese. Zde s nimi účinkoval na baskytaru Csabba a za bicí soupravou v té době seděla Kaki. Ještě téhož roku vystoupili ve Mlejně na Alej Music Festu, později sehráli několik koncertů v klubu Velvet na Žižkově. Už v té době si mezi stovkami posluchačů získali své první fanoušky.

V srpnu 2007 došlo k prvnímu přejmenování skupiny. Ale jak! Uprostřed koncertu! Své vystoupení v klubu Blues Rock začali hrát pod původním názvem Big Cheese, posluchači ale již odcházeli z koncertu kapely nové. The Fake Tapes.

O měsíc později, v září 2007, od nich bubenice Kaki po dohodě odešla a následovalo výběrové řízení na nového bubeníka. Tento post vybojoval talentovaný Chico, který měl k dispozici jednak auto, ale především vlastní zkušebnu, což mu The Fake Tapes mohli přičíst jedině k dobru. „Samozřejmě jsme ho ale vzali hlavně proto, že byl ze všech kandidátů nejlepší,“ směje se Csabba mojí otázce, jestli by Chico konkurz vyhrál i bez zkušebny.

Natáčení videoklipu Heroine, Zdroj: Archiv Fake Tapes

Natáčení videoklipu Heroine, Zdroj: Archiv Fake Tapes

Hudební kariéra těchto mladých muzikantů pokračovala vydáním debutové desky Just Like Superheroes, jíž pokřtili 7. listopadu 2008 v pražském Rock Café. Zde už vystupovali pouze jako Fake Tapes a pod tímto názvem hrají dodnes. Produkci Just Like Superheroes si vzal na starost Šmity (The Prostitutes), vydala ji společnost Soundsquare a obal desky má na svědomí Maťo Mišík (Tata Bojs).

Texty písniček jsou výhradně anglické. Jejich autorem je převážně Adam Piaf Vopička a z jeho výslovnosti byste český původ zpěváka snad ani nepoznali. „Já vždycky říkám, že Adam nezpívá česky, ale že zpívá svým jazykem,“ komentuje to Martyn. „Česky můžeš zazpívat popík nebo Kabáty, ale naše muzika si tu angličtinu žádá. Není to o nějakém pocitu rádoby světovosti.“

Aktuálně za sebou kluci mají natáčení prvního videoklipu s názvem Heroine. Točili ho v polovině června ve spolupráci s českým režisérem Jiřím Anderlem. Klip bude poprvé k vidění 8. září v Lucerna Music Baru, kde v 19:30 dojde k jeho oficiálnímu pokřtění.

Členové

koncert

Koncert, Zdroj: Archiv Fake Tapes

Každý člen Fake Tapes je trochu jiný. Všichni jsou svým způsobem originální osobnosti, každý poslouchá trochu jinou muziku, přesto si tato partička na pódiu i ve zkušebně perfektně rozumí a dohromady tvoří skvělý tým.

Adam Piaf Vopička (kytara, zpěv) – kterému já osobně (a tajně) přezdívám Majkl, neboť si Jacksonem proslavený moonwalk vážně dává, pro ostatní členy kapely představuje především vůdčí osobnost. Kromě toho, že se stará o texty, má také nejvíce hudebních nápadů.

Usměvavý a mírný Csabba (baskytara) je takový kapelní kutil a kuchařka v jedné osobě. Když se jede na koncert, koordinuje skládání věcí do auta a na zkouškách prý vaří toasty. Martyn se při hovoru o potravě zatváří zasněně: „Minule udělal fazole. Tak dobrý jídlo jsem snad v životě nejedl!“

Adam Littleroot (kytara) je prý šašek kapely a výborný imitátor. Mezi své spoluhráče vnáší optimismus jak na pódiu, tak na zkouškách.

Přemýšlivý Chico Torrés (bicí) je bubeník tělem i duší. I během hovoru si bezděčně poplácává rukama do stehen v rytmu hudby, která se právě line z rádia. V kapele dohlíží především na kázeň. Podle Csabby je trochu vznětlivý, což ale přispívá k tomu, aby se skupina posouvala dopředu.

Posledním členem je šestnáctiletý Martyn (klávesy), jenž ve Fake Tapes zatím jen hostuje, ale pomůže jim už na zářijovém koncertě ke křtu klipu v Lucerně. Z Martyna srší veselá energie, která se šíří všude kolem. Pořád se něčemu směje a s ostatními si navzdory svému věku skvěle rozumí.

Důležitá data:

28. 11. 2007 předskokani Prostitutes

7. 11. 2008 křest desky v Rock Café

16. 11. 2008 předskokani Futureheads (UK)

14. 6. 2008 vystoupení na Planet Festivalu

6. 7. 2009 uzavírali festival Rock for People

4. 9. 2009 zahrají na živo na České televizi v pořadu Události v kultuře

8. 9. 2009 křest videoklipu v Lucerna Music Baru

10. 10. 2009 vystoupení na oslavě 0. narozenin Topzine.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fake Tapes míří vzhůru. Uvidíte je i na 0. narozeninách Topzine.cz!