Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Eyolfek: Divadlo v Dlouhé hraje Ibsena. Režie se chopil Jan Nebeský

Hana Švarcová

Hana Švarcová

23. 2. 2013

FOTO: Lucie Trmíková a Jan Vondráček v inscenaci EyolfekDivadlo v Dlouhé připravilo na sobotu 23. února premiéru inscenace norského spisovatele Henrika Ibsena s názvem Eyolfek. Dlouhá tak naváže na ibsenovskou inscenaci Divoká kachna, kterou uvádělo v letech 2005 až 2010.

Alfréd Allmers a jeho žena Rita spolu vychovávají svého syna Eyolfeka, devítiletého mrzáčka. Eyolfek přišel ke svému zranění náhodou kvůli nepozornosti rodičů. Mezi Ritou a Alfrédem panuje napětí, kdo z nich je za neštěstí odpovědný.

Kvůli nešťastné události se začali manželé vzájemně odcizovat. Téma partnerské krize i neschopnosti přijmout odpovědnost tvoří jádro celé inscenace. Bezesporu jde o téma, které je vlastní lidem napříč stoletími.

Henrik Ibsen (1828–1906) byl norský dramatik a básník. Hra Eyolfek vznikla roku 1894 a řadí se do závěrečné fáze Ibsenovy tvorby. Mezi nejznámější autorovy hry však nepatří. Divadla častěji sázela na jistoty jako Heda Gablerová, Nepřítel lidu, Peer Gynt či Domeček pro panenky. Henrik Ibsen bývá považován za autora realistického proudu, ovšem jeho poslední hry ovlivnil symbolismus. Do tohoto období spadá i hra Eyolfek.

Režie nové ibsenovské inscenace se ujal Jan Nebeský, pro kterého bude Eyolfek v pořadí několikátý Ibsen. O Nebeském je známo, že pro české moderní divadlo objevil Henrika Ibsena jako autora, který stále promlouvá k divákům.

Tomu nahrává i moderní překlad Františka Fröhlicha. Společně s kostymérkou Janou Prekovou tvoří Nebeský a Fröhlich osvědčené ibsenovské trio, které spolupracovalo na inscenaci Divoká kachna.

FOTO: Lucie Trmíková a Jan Vondráček v inscenaci Eyolfek

Ústřední manželský pár ztvární Lucie Trmíková a Jan Vondráček. Nestane se tak poprvé. Zdroj: Bohdan Holomíček, Divadlo v Dlouhé

Stejně jako v Divoké kachně ztvární ústřední manželský pár, Alfréda a Ritu Allmersovy, Lucie Trmíková a Jan Vondráček. V roli inženýra Borgheima se představí Jan Meduna a Alfrédovu mladší nevlastní sestru si zahraje Klára Sedláčková Oltová.

Symbolickou postavu Krysařky ztvární Ivana Lokajová. Oproti Divoké kachně neobsadil dětskou roli dospělý herec. Postavu Eyolfka, nepozorností rodičů trápené dítě, alternují Vlastimil Kaňka a Vojtěch Lavička. Oba chlapci jsou členy Dismanova rozhlasového dětského souboru.

Eyolfek, Divadlo v Dlouhé, autor: Henrik Ibsen, překlad: František Fröhlich, režie: Jan Nebeský, hrají: Jan Vondráček, Lucie Trmíková, Vlastimil Kaňka/Vojtěch Lavička, Klára Sedláčková Oltová, Jan Meduna, Ivana Lokajová

Premiéra: sobota 23. února

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Eyolfek: Divadlo v Dlouhé hraje Ibsena. Režie se chopil Jan Nebeský