Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Erich Maria Remarque: Tři kamarádi definují skutečné přátelství

Marek Líbal

Marek Líbal

13. 1. 2014

Přátelství, láska a smrt jsou základní stavební kameny většiny knih Ericha Marii Remarqua. Nejinak tomu je ve Třech kamarádech, románu o tragické lásce a bezbřehém přátelství.

FOTO: Erich Maria Remarque

Erich Maria Remarque, elegán s duší romantika. Zdroj: wikimedia.org

Román Tři kamarádi vyšel knižně poprvé v roce 1937 v USA, kde se ihned zařadil na seznam nejprodávanějších knih. Pracovat na něm začal autor již v roce 1932 v exilu ve Švýcarsku. Německy vyšel román poprvé v roce 1938 v exilovém nakladatelství Querido.

Erich Maria Remarque se narodil v roce 1898 v Osnabrücku. Jako osmnáctiletý vstoupil do armády, po půlročním výcviku byl povolán na západní frontu. Vlastní válečné zkušenosti využil ve své prozaické tvorbě. Nepohodlný autor, jehož romány byly veřejně spalovány nacisty, uprchl do Švýcarska. Po jmenování Adolfa Hitlera říšským kancléřem mu bylo odebráno německé státní občanství a jeho vyhoštění ze země dostalo oficiální razítko. V roce 1939 emigroval do USA. Po druhé světové válce se vrátil do Švýcarska. V roce 1967 obdržel od německé federální vlády Velký kříž za zásluhy. Proslavil se svými romány Na západní frontě klid, Tři kamarádi, Vítězný oblouk, Cesta zpátky a dalšími.

Hlavním protagonistou a zároveň vypravěčem příběhu je Robert Lohkamp, asi třicetiletý chlapík, o kterém toho zpočátku moc nevíme. Jeho doménou jsou bary a automobily. Přes den se svými kamarády z války Ottou Kösterem a Gottfriedem Lenzem pracují v autodílně, po večerech zkoumají kvalitu rumu nebo absintu v baru u Alfonse.

Nic není překážka, pokud se nejedná o smrt

Když Robby naváže vztah s křehkou dívkou Pat, dostane jeho život nový smysl. Idyla je však pouhým zdáním. V důsledku hluboké hospodářské krize musí Robby doslova bojovat o každý haléř, aby uživil sebe i chřadnoucí ženu, kterou tak miloval. Po několika měsících se u Pat naplno projeví tuberkulóza. Když odjíždí do sanatoria, tuší již, že se pravděpodobně nevrátí. Jen díky Kösterově vydatné finanční pomoci může být Robby s Pat v sanatoriu a trávit s ní její poslední dny.

Viděl jsem, jak se jí mění obličej. Nebyl jsem s to dělat nic, než nečinně sedět a dívat se na ni. Pak přišlo jitro, a to už nebyla ona.

Ano, příběh opravdového přátelství a lásky vydané napospas nezvratnému osudu vzbuzuje velké emoce. Remarque k tomu používá různé triky. Nejenže čtenářům předkládá obraz Robbyho, který je sám zmítán svými emocemi, ale v celém románu popisuje pouze život hrdinů s důrazem na vykreslení jejich vzájemných vztahů. Vše ostatní je v románu zřejmě vědomě oslabeno.

S trochou nadsázky bychom mohli hovořit o Třech kamarádech jako o románu v zemi nikoho. Čas a místo děje zůstává po celou knihu nejisté. Čtenáři vědí pouze to, že se děj odehrává v německém městě okolo roku 1932. 

Remarquův svět není věrným odrazem světa reálného

Remarque v románu nepopisuje skutečný svět ani skutečný život. Dialogy na mnoha místech trpí přílišnou sentimentalitou, mnohdy působí až uměle. I samotná postava Pat je značně idealizovaná. Nebo by mohla krásná, inteligentní, křehká žena plná milenecké vášně zapadnout mezi partu alkoholiků a do jednoho z nich se dokonce zamilovat?

FOTO: Volební propaganda Výmarská republika 1926

Vládcům ani fenik! Mají dost! (Výmarská republika v roce 1926).

Tendence Remarqua líčit vše v rovině osobního života je pro tento román typická. Doba kolem roku 1932, tedy doba, do které je děj románu zasazen, byla poznamenána kolosální hospodářskou krizí. Během ní v Německu přišlo o práci více než čtyřicet procent obyvatel, k moci se dostal Adolf Hitler a řešením měla být jedině válka. Remarque tuto situaci v románu popisuje očima hlavního hrdiny prostě. Není práce, nejsou peníze, je moc prostitutek.

V obdobném duchu pokračuje i nadále, když v Německu začínají sílit politicky motivované střety mezi komunisty a nacisty. V románu se dočteme pouze o politických schůzích, při kterých mohlo být nebezpečno. Po jedné z těchto schůzí je na ulici zastřelen Lenz. Kdo ho zastřelil, se nedozvíme.  Jediné, co je pro Robbyho s Kösterem podstatné, je pomsta. Pro ně skutečně není důležité, jestli jejich kamaráda zastřelil komunista, nebo ho zabila kulka nacisty.

Opravdové přátelství nelze zpřetrhat

Remarque v románu ukazuje pomíjivost všeho, co se nás v životě dotýká. Nic z toho, co máme rádi a na čem nám skutečně záleží, nemůže obstát, vydržet. S jedinou výjimkou. Opravdové přátelství přežít může! Přátelství Robbyho, Köstera a Lenze stojí na pevných základech. Bojovali spolu bok po boku v první světové válce, kde se stali kamarády na život a na smrt. Pak překonávali návrat z války a začlenění se do civilního života. Vždy byli jeden pro druhého. Jednoduše, obyčejně, společně.

Remarque ve Třech kamarádech plně využívá svůj vypravěčský talent. Prostřednictvím jednotlivých postav často vyjadřuje drobné filozofující teze. Ty nejsou produktem žádného filozofického směru, ale vždy vyvstávají z životní situace.

Teď jsem náhle viděl, že mohu pro druhé něco znamenat už jenom tím, že tu jsem a že ten druhý je šťastný, protože jsem u něho. Když se to takhle řekne, zní to velmi prostě, ale když o tom pak člověk přemýšlí, je to obrovská věc, která vůbec nemá konce. Je to něco, co člověka může úplně rozvrátit a změnit. Je to láska, a přece něco jiného. Pro lásku člověk žít nemůže. Ale pro člověka jistě.

Zdroj: REMARQUE, Erich Maria. Tři kamarádi. Praha: Ikar, 2006.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Erich Maria Remarque: Tři kamarádi definují skutečné přátelství