Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Eoin Colfer nám dodal A ještě něco ke Stopařovu průvodci Galaxií

Dagmar Čechová

Dagmar Čechová

31. 3. 2010

A_jeste_necoKaždý zná Douglase Adamse a jeho pětidílnou trilogii Stopařův průvodce po Galaxii. A někteří znají Eoina Colfera autora série Artemis Fowl. A právě Eoin Colfer se chopil nesnadného úkolu napsat závěrečný díl k Adamsově trilogii v pěti, nyní šesti, dílech. A jak to dopadlo?

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Na šestý díl se čekalo dlouho – už od roku 1992, kdy vyšel Stopařův díl pátý Převážně neškodná, který se nesetkal s příliš pozitivním ohlasem. Sám Douglas Adams sliboval pokračování, ke kterému se ale bohužel nikdy nedostal. Pocty dokončit trilogii se dostalo Eoinu Colferovi, ale on ani většina fanoušků tím zpočátku nebyli vůbec nadšeni.

A ještě něco začíná na planetě Zemi, která opět čelí zničení – a spolu s ní i Arthur Dent, Ford Prefect, Trillian a Čira Dentová. Ne, neumřeli na konci předchozího dílu a ne, neumřou ani teď. Zachrání je nám všem známý Zafod Bíblbrox a všichni se opět vydávají do vesmíru za mnoha nesmyslnými dobrodružstvími.

Bohužel se nedá vyhnout tomu hloupému porovnávání s Adamsovým tvorbou. Člověk se jen velice ztěžka zakousne do vysvětlování, proč hlavní hrdinové v minulém díle neumřeli. Prvních několik stran vás zahltí typicky nesmyslnými slovy, odbornými výrazy neustálým odbíháním od tématu. Pokud ale přežijete prvních dvacet stran, budete se těšit z nepřeberného množství nesmyslů a humoru. Celkově je kniha opravdu povedená, místy se možná i zasmějete nahlas.

Kromě hlavních postav však zaznamenáme mnoho dalších, které se objevily již v předchozích dílech. Colfer se ale nebál zapojit nové postavy a nová prostředí – v nichž se odehrává většina knihy. Skvěle parodizuje náš skutečný svět a nebojí se zapojit i charakter ze známých svazků od H. P. Lovecrafta.

Eoin Colfer - A ještě něco

Pro někoho však může být mínusem, že se děj už netočí kolem Arthura Denta, ale střídavě kolem ostatních postav. Je patrné, že psát pouze o Dentovi byl i na Colfera velký oříšek, a tak se rozhodl pro jednodušší, ale neméně zábavnou formu. Je však zjevné, že Eoin Colfer zná Douglasovy knihy do poslední maličkosti – vtípků založených na znalosti předchozích pěti dílů najdeme nespočet.

Co může trošku zklamat, je Vogonská poezie, která nezněla tak hrozně, jak by měla. A bohužel Colfer nenechal vstát z mrtvých Marvina, čimž je A ještě něco (stejně jako Převážně neškodná) ochuzena o jeho depresivní náladu a kousavé komentáře.

Podle mnoha recenzí se Colfer setkal jak s pozitivními tak s negativními ohlasy – půl napůl. Negativnímu pocitu z knihy se však nedá vyhnout, pokud do čtení vcházíte s myšlenkou, že tohle je kniha nějakého floutka, který se pokusil napodobit Adamse.

Jednoznačný závěr? Eoin Colfer není Douglas Adams. On se o to ale ani nepokoušel – s cílem potěšit Adamsovy fanoušky napsal knihu ve velmi podobném stylu, ale svýma očima a svým srdcem. A ještě něco se dá s klidem v knihovně zařadit vedle Adamsových knih – nezůstává jim totiž nic dlužen.

Název originálu: And Another Thing
Český název: A ještě něco
Autor: Eoin Colfer
Překlad: Vít Penkala
Obálka: Pavel Růt
Ilustrace: Pavel Růt
Počet stran: 286
Vydal: Argo, Praha 2010
Doporučená cena: 259 Kč

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Eoin Colfer nám dodal A ještě něco ke Stopařovu průvodci Galaxií