Menu
TOPZINE.cz
Přijímací zkoušky na VŠ

Přijímačky na ekonomické fakulty: Potřebujete kalkulačku i selský rozum

Redakce

Redakce

15. 2. 2012

Vysoká škola ekonomická v Praze, Zdroj: wikipedia.ogrZájem o ekonomické fakulty je každoročně velký. Každá fakulta má na uchazeče odlišné požadavky, a proto je nutné se o přijímačkách informovat dopředu. Na co připravit v akademickém roce 2012/2013?

Vysoká škola ekonomická v Praze, Zdroj: wikipedia.ogr

Vysoká škola ekonomická v Praze, Zdroj: wikipedia.ogr

K přijímacím zkouškám na ekonomické fakulty je nutná průběžná příprava. Většina škol vyžaduje Národní srovnávací zkoušky (NSZ) nebo testy SCIO z všeobecných studijních předpokladů a z matematiky.

Čtete také: Vysoké školy si oblíbily Scio testy. Nepodceňte přípravu

Některé školy si přijímací testy tvoří samy. Zároveň pořádají přípravné kurzy, které vám pomohou zkouškou projít. Při přípravě nezapomínejte ani na jazyky. Písemné testy z angličtiny a z němčiny vyžadují téměř všechny fakulty.

Kam jít studovat?

Vysokých škol nabízejících ekonomické vzdělání je v České republice mnoho. Jejich úroveň se liší stejně jako úspěšnost absolventů v reálném životě. Při výběru fakulty si proto pečlivě pročtěte nejen podmínky přijímacího řízení, ale i budoucnost absolventů školy. V následující tabulce vám přinášíme seznam českých veřejných škol, které nabízí studium ekonomického zaměření.

Vysoká škola ekonomická (VŠE)
Přijímačky – matematika, cizí jazyk, (všeobecný přehled, předpoklady k manažerskému rozhodování)
Přihláška – elektronická forma, 590,- Kč

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU)
Přijímačky – všeobecné studijní předpoklady (OSP Z)
Přihláška – elektronická forma, 500,- Kč

Mendelova univerzita v Brně
Přijímačky – Národní srovnávací zkoušky z matematiky a cizího jazyka
Přihláška – elektronická forma

Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava
Přijímačky – Národní srovnávací zkoušky (NSZ) – OSP Z / Výsledek prvních tří oddílů testu obecných studijních předpokladů (OSP R) prostřednictvím společnosti Scio s.r.o.
Přihláška – elektronická forma, 430,-

Masarykova univerzita
Přijímačky – zkouška studijních předpokladů
Přihláška – elektronická forma, 400,-

Univerzita Karlova
Přijímačky – Národní srovnávací zkoušky OSP a MAT (matematika)
Přihláška – tiskopis nebo elektronická forma (je nutné ji i vytisknout a poslat na FSV)

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Bez přijímaček: Na obory Aplikovaná matematika, Ekonomika a management, Hospodářská politika a správa, Systémové inženýrství a informatika jsou studenti posuzováni na základě studijního průměru ze studia na SŠ.
Přihláška – elektonická forma nebo tiskopis

Obchodní akademie vs. gymnázium

Pro studium na ekonomické fakultě nemusíte být nutně absolventy obchodní akademie či ekonomického lycea. Tamější studium ale přináší několik výhod. Většinou jde o pevnější základy v odborných předmětech. „Rozdíl mezi gymnazisty a absolventy obchodních akademií není nijak zřetelný. My máme výhodu v účetnictví, gymnazisti zase v matematice,“ komentuje studentka ZČU rozdíly mezi studenty.

Obtížnost studia se odvíjí od jednotlivých fakult. „Není moc těžké dostat se na ekonomickou fakultu. Horší je se tam udržet. Několik spolužáků, kteří byli přijati bez přijímaček, přešli jinam. Prostě to nezvládali,“ dodal student podnikové ekonomiky a managemetu na ZČU. „Budoucnost na fakultě se odvíjí i od toho, jak vás připraví na střední škole. A samozřejmě na píli. I na ekonomce platí, že bez práce nejsou koláče,“ doplnila studentka Martina.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přijímačky na ekonomické fakulty: Potřebujete kalkulačku i selský rozum