Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Egypt je rájem potápěčů, milovníků historie i dostupného luxusu

Samcová Jana

Samcová Jana

28. 8. 2010

FOTO: Egypt-velbloudiMálokterá země dokáže nabídnout průzračně čisté moře, téměř vždy dokonalé počasí, dostupný luxus i tisíce let staré památky nevyčíslitelné historické hodnoty. Takový je Egypt. Sedmý nejoblíbenější dovolenkový cíl českých turistů.

FOTO: Egypt-velbloudi

Egypt-velbloudi, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Egyptě si na své přijde každý. Neexistuje zhola nic, co by tu běžný turista nemohl zažít, vše je předem splněno. Turista je tu vítán velmi přívětivě, každý Egyptaň si je velmi dobře vědom, že právě penězi turistovými bývá živ. Proto Egypt buduje nová a nová odpočinková letoviska a ta stávající nákladně rekonstruuje a modernizuje. Výsledkem pak bývají rozsáhlé, luxusní hotelové komplexy s vlastními plážemi, obřími bazény a zpravidla stravováním all inclusive. Nejznámějšími letovisky jsou Hurghada, Sharm el Sheikh, Taba, Marsa Alam a Dahab.

Hurghada

Hurghada je jednoznačně nejznámější a nejnavštěvovanější oblastí, snad proto, že je turisticky využívána nejdéle ze všech letovisek. Původně rybářská vesnička je dnes zasypaná hotely všech kategorií, mešitami a samozřejmě bazary. Hurghada je oblíbená i pro svou relativní blízkost k pyramidám, na dosah jsou i další památky – Luxor, Karnak, Údolí králů nebo Abú Simbel.

V Egyptě je drtivá většina obyvatelstva muslimského vyznání. I když jsou hotelové komplexy k turistům a evropským zvykům velmi benevolentní, neškodí si dopředu nastudovat pár základních pravidel, které muslimská víra netoleruje. Zejména vydáte-li se mimo hotel do víru města. To se týká například hlubokých výstřihů.

  • Koupit zájezd můžete zde

Sharm el Sheikh

Původně přístav, je dnes druhou nejoblíbenější egyptskou destinací. Atraktivní je zejména zátoka Naama Bay a úchvatné korálové útesy. Leží na Sinajském poloostrově a nabízí výlety do nedalekého Jordánska a Izraele.

Na co byste si určitě měli dát pozor, je takzvaná faraónova pomsta. Jedná se o velmi intenzivní nevolnost provázenou průjmy, zvracením i bolestí hlavy. Délka trvání je individuální, může trvat půl dne i déle než týden. Obvyklou fámou bývá, že evropské zažívací ústrojí není zvyklé na přísun cizokrajného koření a potravin, což není tak docela pravda. Hlavní příčinou nepříjemných potíží je dehydratace a ledová voda. Pobýváte-li dlouho na ostrém slunci a pak vypijete ledový koktejl, můžete si být zcela jisti, že vás faraónova pomsta nemine.

FOTO: Animační program - aqua aerobic

Animační program - aqua aerobic, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Prakticky jedinou okamžitě působící pomocí jsou místní léky Antinal, které je nutné vzít hned při prvních příznacích. Čím dříve medikament spolknete, tím dříve se vyléčíte. Jestliže spoléháte na to, že to přejde samo, podřezáváte si větev pod vlastní dovolenou. Nepřejde to. Lehce můžete skončit i v nemocnici na kapačkách. Investovat tedy dva dolary do Antinalu hned první den dovolené (noste jej neustále u sebe jako prevenci) je více než rozumným činem.

Taba

Taba se může pochlubit úžasnými horskými scenériemi, volnějšími plážemi i ideálními podmínkami pro potápění. Mezi turisty si oblibu teprve získává, proto je na rozdíl od Hurghady podstatně klidnějším letoviskem. Taba takřka optimálně leží v těsné blízkosti hranic s Jordánskem a Izraelem, časté jsou tudíž výlety do Jeruzaléma, k Mrtvému moři a k jednomu ze sedmi divů světa – jordánské Petře.

Pokud budete zachovávat předem získané rady, nic se vám nestane. Pro jistotu se doporučuje nepít vodu z vodovodu, ale to platí zejména v Hurghadě, kde je voda velmi znečištěná. Místo objímání záchodové místy je lepší si užívat šnorchlování mezi pestrobarevnými rybami a korály, drandit na čtyřkolkách po poušti za beduíny, zaplavat si s delfíny nebo nakupovat. Velmi oblíbenými suvenýry jsou ibiškový čaj neboli karkadé, koření, zlato, kůže, alabastr, parfémy i sošky faraónů. Egypťané jsou rození obchodníci, velmi rádi smlouvají a ochotně vás pohostí. S odzbrojující samozřejmostí vám připraví čaj, poklábosí o rodině, a naservírují spoustu cetek a nepotřebností jen aby z vás vytřískali ušmudlaný dolar.

FOTO: Egypt-pláž

Egypt-pláž, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Egypt je zážitek, splněný sen. Hotelové komplexy bývají rozlehlé areály se spoustou zeleně, palem, sportovního vyžití, animačních programů i obchodů. Takové město ve městě. Komplexy jsou zařízeny tak, abyste po celou dobu pobytu nemuseli vytáhnout paty ven. Ostatně venku vás toho ani moc nečeká, jen poušť, která pokrývá celých devět desetin egyptského území, nebo v lepším případě obchůdky se suvenýry a nějaká ta mešita. Chcete-li okusit alespoň kapičku pravého egyptského života, využijte bohaté nabídky výletů, kde se můžete setkat s místními obyvateli a zjistit, jak žijí.

Praktické info

Do Egypta je nutné vízum za přibližně 500 korun, které obvykle zařizuje cestovní kancelář.

Měnou jsou egyptské libry (1 USD = 5 liber, 1 EUR = 7 liber), ale téměř všude přijímají i eura a dolary.

Let z ČR do Egypta trvá přibližně čtyři hodiny.

V Egyptě je zvykem dávat za každou službu tzv. bakšišné (chcete-li dýško, spropitné, tuzér)

Pod pohrůžkou astronomické pokuty platí přísný zákaz vyvážet přírodní bohatství, tedy mušle a korály. I když je na pláži najdete volně.

Při večeři je slušností dodržovat stanovený dress code. Tzn. dlouhé kalhoty (platí zejména pro pány). Plavky by měly být tabu i u snídaně a oběda.

 

FOTO: Egypt-ryby

Egypt-ryby, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Kam dál?

Pyramidy v Gíze, léty prověřený magnet na turisty

OBRAZEM: Egypt pod mořskou hladinou

Koupit zájezd můžete zde

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/egypt_cestovani_2009/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Egypt je rájem potápěčů, milovníků historie i dostupného luxusu