Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Dramatici, básníci, esejisté a romanopisci. Český PEN klub slaví 90 let

Alena Menšíková

Alena Menšíková

16. 2. 2015

České centrum mezinárodního PEN klubu slaví 90 let od svého vzniku. Právě česká odnož tohoto klubu byla jednou z prvních, které v roce 1925 vznikly. Přečtěte si o historických souvislostech a zajímavostech, které se k výročí pojí.

FOTO: Karel Čapek

Český PEN klub slaví. Zdroj: wikimedia.org

PEN klub u nás založil Karel Čapek, a to 15. února 1925 v kavárně Louvre na Národní třídě v Praze. Právě tam si také členové výročí připomínají. Než vám však prozradíme program oslav, osvětlíme vám, co se pod názvem PEN klub vlastně skrývá.

Co je PEN klub a jak vznikl

V roce 1921 založila PEN klub ve Velké Británii Catherine Amy Dawson-Scott. Zvolila tento název proto, že organizace sdružuje všechny, kteří vládnou perem. Anglické pen však značí nejen pero, ale také zkratku (Playwrights – dramatici, Poets – básníci, Essayists – esejisté, Novelist – romanopisci). Jeho cílem je kulturní spolupráce, snášenlivost národů a odpor a sepětí intelektuálů proti hrubému násilí.

Nyní má PEN klub své ústředí v Londýně a po celém světě dokonce 145 poboček. Co se týče členů, hlásí se k němu přes dvacet tisíc spisovatelů.

Ústředí pořádá každý rok Mezinárodní PEN kongresy v různých městech a jednou za tři roky volí prezidenta. Od roku 2003 do roku 2009 byl prezidentem český spisovatel Jiří Gruša.

Český PEN klub

V Čechách má PEN klub skoro 200 členů a jeho předsedou je Jiří Dědeček. K nejvýznamnějším počinům PEN klubu patří Výbor pro vězněné spisovatele pod vedením Markéty Hejkalové, který informuje o vězněných spisovatelích a snaží se o jejich osvobození.

Dále klub uděluje jednou za dva roky Cenu Karla Čapka za mimořádné literární dílo. Získali ji například Gunter Grass nebo Arnošt Lustig. Uděluje i Cenu PEN klubu za celoživotní dílo.

V roce 1992 vznikla Společnost přátel PEN klubu. Jedná se o občanské sdružení o 97 členech, které pořádá autorská čtení, výstavy, literární festivaly, setkání se zahraničními spisovateli apod. a to všechno v prostorách PENu.

Oslava 90. výročí

PEN klub v Čechách oslavil své jubileum během tří dnů (od 12. do 14. února). Ve čtvrtek byla předána Cena PEN klubu v rezidenci primátora letošnímu laureátovi Josefovi Vinklátovi. Hlavní program se konal v pátek, kdy se mimo jiné konala konference k 90 letům Českého PEN klubu.

Poté organizátoři zahájili výstavu Historie Českého PEN klubu, Karel Čapek: Portréty a S Karlem Čapkem do Anglie. V sobotu byly oslavy zakončeny návštěvou Čapkovy vily v Praze na Vinohradech.

Zdroj: www.pen.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dramatici, básníci, esejisté a romanopisci. Český PEN klub slaví 90 let