×
TOPZINE.cz

Dramatici, básníci, esejisté a romanopisci. Český PEN klub slaví 90 let

pero
ilustrační obrázek zdroj: en.wikipedia.org

České centrum mezinárodního PEN klubu slaví 90 let od svého vzniku. Právě česká odnož tohoto klubu byla jednou z prvních, které v roce 1925 vznikly. Přečtěte si o historických souvislostech a zajímavostech, které se k výročí pojí.

FOTO: Karel Čapek
Český PEN klub slaví. Zdroj: wikimedia.org

PEN klub u nás založil Karel Čapek, a to 15. února 1925 v kavárně Louvre na Národní třídě v Praze. Právě tam si také členové výročí připomínají. Než vám však prozradíme program oslav, osvětlíme vám, co se pod názvem PEN klub vlastně skrývá.

Co je PEN klub a jak vznikl

V roce 1921 založila PEN klub ve Velké Británii Catherine Amy Dawson-Scott. Zvolila tento název proto, že organizace sdružuje všechny, kteří vládnou perem. Anglické pen však značí nejen pero, ale také zkratku (Playwrights – dramatici, Poets – básníci, Essayists – esejisté, Novelist – romanopisci). Jeho cílem je kulturní spolupráce, snášenlivost národů a odpor a sepětí intelektuálů proti hrubému násilí.

Nyní má PEN klub své ústředí v Londýně a po celém světě dokonce 145 poboček. Co se týče členů, hlásí se k němu přes dvacet tisíc spisovatelů.

Ústředí pořádá každý rok Mezinárodní PEN kongresy v různých městech a jednou za tři roky volí prezidenta. Od roku 2003 do roku 2009 byl prezidentem český spisovatel Jiří Gruša.

Český PEN klub

V Čechách má PEN klub skoro 200 členů a jeho předsedou je Jiří Dědeček. K nejvýznamnějším počinům PEN klubu patří Výbor pro vězněné spisovatele pod vedením Markéty Hejkalové, který informuje o vězněných spisovatelích a snaží se o jejich osvobození.

Dále klub uděluje jednou za dva roky Cenu Karla Čapka za mimořádné literární dílo. Získali ji například Gunter Grass nebo Arnošt Lustig. Uděluje i Cenu PEN klubu za celoživotní dílo.

V roce 1992 vznikla Společnost přátel PEN klubu. Jedná se o občanské sdružení o 97 členech, které pořádá autorská čtení, výstavy, literární festivaly, setkání se zahraničními spisovateli apod. a to všechno v prostorách PENu.

Oslava 90. výročí

PEN klub v Čechách oslavil své jubileum během tří dnů (od 12. do 14. února). Ve čtvrtek byla předána Cena PEN klubu v rezidenci primátora letošnímu laureátovi Josefovi Vinklátovi. Hlavní program se konal v pátek, kdy se mimo jiné konala konference k 90 letům Českého PEN klubu.

Poté organizátoři zahájili výstavu Historie Českého PEN klubu, Karel Čapek: Portréty a S Karlem Čapkem do Anglie. V sobotu byly oslavy zakončeny návštěvou Čapkovy vily v Praze na Vinohradech.

Zdroj: www.pen.cz

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..