Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Dokument Dva nula se blíží do kin. Takhle vypadají fanoušci fotbalu

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

23. 10. 2012

Do kin míří dokument Dva nula, který se věnuje derby mezi pražskou Spartou a Slavií. Nesleduje ale fotbalisty či zápas. Celou dobu je 22 kamer namířeno na tváře fanoušků.

I takhle mohou vypadat fanoušci fotbalu. Zdroj: AČFK

Natáčení trvalo jediný den, tedy spíše večer. Vlastně ani těch 24 hodin nevyplnilo. Přesto přípravy zabraly dva roky a na místě pak natáčelo 22 štábů. Vše bylo tak trochu o náhodě. „Ve filmu Dva nula nám jde o to, jak zcela odlišní lidé reprezentující celé společenské spektrum prožívají stejnou věc – jedno fotbalové utkání,“ popisují autoři svůj záměr.

Čtěte více: Vzniká film a seriál o Masarykovi. Od tvůrců České RAPubliky

Pavel Abrahám a Tomáš Bojar se po snímku Česká RAPublika zaměřují na fotbalové prostředí. Tradiční derby Sparty se Slavií se stalo kulisou pro společenskou komedii s pestrou mozaikou autentických postav v hledišti stadionu: od ochranky přes fanatické sázkaře, žáčky fotbalové přípravky, pečlivě oblečené dámy, distingovaného novinového kritika, dezorientované italské turisty, komentátory jedné televizní stanice až po rohový praporek či mouchy u reflektorů na stadionu.

„Od začátku nám bylo jasné, že se pouštíme do hodně riskantního podniku, že jde o experiment s otevřeným koncem. Nyní máme ale pocit, že se ten risk vyplatil,“ dodávají tvůrci. Film byl uveden letos na festivalu v Karlových Varech a na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Díky snímání postav zdálky a využití mikroportů se podařilo získat záběry, které jsou autentické a zároveň vtipné. „Lidé se díky tomu projevují takoví, jací skutečně jsou – živí, přirození a často zábavní. Získaný materiál je velmi autentický a podle nás nepostrádá ani výtvarnou kvalitu,“ přibližují tvůrci.

Dva nula

Dokumentární
Česko, 2012, 108 min

Režie: Pavel Abrahám

Premiéra v ČR: 25. října 2012

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dokument Dva nula se blíží do kin. Takhle vypadají fanoušci fotbalu