Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Do Ameriky podruhé s Alvinem Tvůrcem

Jan Nohovec

Jan Nohovec

30. 5. 2009

V prvním díle Sedmý syn, který vydalo nakladatelství Laser-books na konci letošního dubna se nám představil podmanivý svět Orsona Scotta Carda, v jehož středobodu stál malý chlapec Alvin, sedmý syn sedmého syna, jenž byl podle dávných zvyklostí nadán magickými schopnostmi Tvůrce. V rychlém sledu přichází na trh druhá část sedmidílné ságy, Rudý prorok.

„Druhý díl sedmisvazkové ságy o Alvinovi Tvůrci nás opět zavádí do Ameriky na počátku 19. století. Ale je to jiný kontinent, než jaký jej známe my. Ve světě, který nám tak elegantně a s takovou invencí předkládá O. S. Card, šly dějiny poněkud jinudy. A co je nejdůležitější: v životě lidí mají své nezastupitelné místo „talenty“. Magické schopnosti, zaměřené k některým činnostem.“

Na konci minulého dílu jsme zanechali malého Alvina, jak se kvůli narůstajícímu nebezpečí vydává na dalekou cestu ke kováři, aby se zde mohl vyučit a zároveň byl z dosahu Nepřítele. Ten se totiž spojil s katolickým knězem vesnice, kde do té doby chlapec žil, a začal dělat moc velké nepříjemnosti.

„Když mu bylo jedenáct let, viděl, jak bílí lidé vraždí jeho otce. Od toho dne se Indián Lola-šika stal žalostným opilcem. Jeho bratr, Te-kumsa, by chtěl bělochy z kontinentu vyhnat. Ale guvernér Bill Harrison osnuje proti Indiánům mnohem krutější plány. Když je začne uskutečňovat, mimoděk to vede k setkání Alvina juniora – výjimečného bílého chlapce se silnou magickou mocí – s Lola-šikou a Te-kumsou. A tak začíná další etapa Alvinovy výuky.“

Jak je vidět z anotace, na cestě ke kováři získá mladý Tvůrce nové zkušenosti z rukou dvou indiánů. Logicky se tedy s tématem střetů rudého a bílého muže budeme setkávat mnohem častěji a pravděpodobně kompletně nahradí předchozí spor představitele katolické církve s přírodně založenou rodinou. Možná však bude všechno jinak a na scénu přijdou zajímavé zvraty. Nechme se překvapit. Rudého proroka vydává opět nakladatelství Laser-books, znovu v překladu Petra Kotrleho a s obálkou Marka Harrisona.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Do Ameriky podruhé s Alvinem Tvůrcem