Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Sedmý syn Orsona Scotta Carda: Pověsti, legendy, mýty a pověry

Jan Nohovec

Jan Nohovec

25. 5. 2009

orson-scott-card-sedmy-syn-perexKdo by neznal Enderovu hru Orsona Scotta Carda, filozofický sci-fi příběh o chlapci, který byl odňat od své rodiny a dán do bitevní školy, aby zde vyrostl ve schopného taktika a porazil armádu mimozemšťanů, kterou vlastně vůbec porážet nemusel.

Z jedné knihy se stal právem uznávaný cyklus dnes již sedmi knih, který se zapsal zlatým písmem do historie. A stejně tak se zapsal i další Cardův cyklus, tentokrát fantasy Sága o Alvinu Tvůrci, jež se letos rozhodlo podruhé vydat nakladatelství Laser-books s příjemnou obálkou a doslovem Andrzeje Sapkowského.

V roce 1658 zemřel britský protektor Oliver Cromwell a místo něj se na trůn po dlouhých letech anglické buržoazní revoluce vrátili Stuartovci. Jenže Orson Scott Card se rozhodl, že ve svém díle nechá dějiny plynout jiným směrem a nechal Cromwella žít dál, aby mohla britskému impériu vládnout dlouhá řada protektorů. Právě pod jejich ochrannou rukou se do Nového světa začínají stěhovat rodiny, pro které je v Evropě těsno, ať už z důvodů náboženských či ekonomických, a tak nastává dlouhá éra osidlování Ameriky a boje kolonií za nezávislost.

Jedněmi z novodobých Američanů je i početná rodina Alvina Mlynáře, jenž se rozhodl zrušit svůj mlýn a vydat se dál na méně osídlená území. Možná, že však měl o něco počkat, protože jeho žena je těhotná s jeho sedmým synem. Jak praví tradice, sedmý mužský potomek dostane do vínku magické schopnosti a sedmý syn sedmého syna (protože Alvin Mlynář je také sedmým potomkem) bude ještě výjimečnější. Není tak divu, že rodině nastaví příroda mnoho překážek. Jeden ze čtyř světových živlů, voda, se pokusí zabít matku ještě nenarozeného dítěte utopením, a když se to nepodaří, vezme si alespoň jednoho z jeho bratrů a po porodu sleduje každý capartův krok. Ještě štěstí, že na světě existují i dobré síly, které budou malého Alvina chránit.

Autor si pro svou knihu zcela záměrně vybral dobu, kdy ještě mezi lidem čile bují pověsti a legendy, mýty a pověry, kdy ještě člověk pomůže bližnímu v nouzi a nic za to nechce a kdy lišky dávají dobrou noc i ve městech nemluvě o venkově. Magie tak v příběhu nevystupuje jako element přístupný pouze vystudovaným čarodějům, dračím jezdcům nebo vznešeným elfům, ale jako obyčejný prostředek prostých lidí, kteří se navenek vůbec neliší od ostatních. Ano, existují tady světlice, které dokážou vidět osud člověka od narození až po smrt, či muži, kteří přiložením ruky pevně spojí dva kusy dohromady, aniž by se viditelně nadřeli, ale všichni tihle nadaní jedinci jsou hlavně lidé prožívající své životy v drsném prostředí, ze kterého si musejí udělat domov. Autor se také nevyhýbá ožehavému tématu indiánů a jejich diskriminace, boje za svobodu a rozporu názorů s bílým mužem, nechybí ani zmínky o Benjaminu Franklinovi a dalších zakladatelích Spojených států amerických spolu s jejich bojem za nezávislost. Jako protiklad k tomu využívá vyprávění ze dnů tvrdé práce na mlýně či každodenní rodinné situace, ke kterým u Mlynářů dochází Kvůli magii a s ní spojeným „čarodějnictvím“ se v knize objevují i teologické disputace, kdy se rodina Alvina Mlynáře setkává s Bohu oddaným křesťanským knězem, který se snaží tvrdě vymýtit kacířství z řad svých oveček. Důležitým hybatelem příběhu je i potulný bard William Blake, skrývající se pod maskou indiána a přezdívkou Vypravěč, se svou velkou knihou, do které zaznamenává lidské příběhy tak, jak je slyší. A aby toho nebylo málo, tohle všechno je vyprávěno očima malého chlapce, který v sobě objevuje prazvláštní schopnosti Tvůrce, a popsáno jazykem poutavým, schopným vtáhnout čtenáře do děje už na první stránce, ačkoliv děj se rozjíždí velmi, ale opravdu velmi pozvolna.

Poměrně útlý román Sedmý syn není o elfech a čarodějích, ale o lidech a jejich osudech, o životě, přírodě a o Bohu, o malých chlapcích a jejich vidění světa. Je něčím jiným, stejně tak jako všechna díla Orsona Scotta Carda, nápaditým, zvláštním a přesto mistrovským. A hlavně je jenom začátkem celé historie, která čítá sedm románů. Zbývá už jen doufat, že Laser-books neskončí pouze u druhého dílu Rudý prorok tak jako před deseti lety, ale vydá Ságu o Alvinu Tvůrci v edici Mistrovská díla fantasy kompletní, protože toto dílo si to určitě zaslouží.

Název originálu: The Seventh Son
Český název: Sedmý syn
Autor: Orson Scott Card
Obálka: Mark Harrison
Počet stran: 288
Vydal: Laser-books, 2009
Doporučená cena: 199 Kč
Hodnocení: 85%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sedmý syn Orsona Scotta Carda: Pověsti, legendy, mýty a pověry