Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Dny evropského dědictví 2012 ukážou tisíce památek po celé zemi

Redakce

Redakce

8. 9. 2012

FOTO: olomoucOd roku 1984 se každoročně v září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov a prostor, místa historická i současná, která jsou běžně vyčleněna jen úzké vrstvě obyvatel. Pojďte se s TOPZINE.cz podívat za kořeny naší, evropské, ale i světové civilizace.

FOTO: olomouc

V Oloumouci se otevřou i normálně nedostupné arcibiskupské paláce. Zdroj: wikimedia.org

Dny Evropského Dědictví (dále DED), anglicky European Heritage Days, budou letos zahájeny v sobotu 7. září v Kutné Hoře. Hlavní program je pak naplánován na týden 8. až 16. září. Ti, kdo se na tuto vzrušující výpravu za odkazem i našich předků vydají, se mohou těšit na nejrůznější význačné akce, přednášky, koncerty či městské slavnosti.

Pro uživatele smartphonů města připravila mobilní aplikaci, která obsahuje seznam památek přihlášených k DED 2012.

Čtěte také: Hradozámecká noc 2012: Pohlédněte na památky v jiném světle

První akce tohoto typu se uskutečnila již roku 1984, konkrétně ve Francii, jíž následovalo o rok později Španělsko. Od roku 1991 má pak akce celoevropskou podporu nejen organizační, ale i mediální. A tak od počátku devadesátých let stoupá jak počet účastnících se zemí, tak počet návštěvníků. A od roku 1991 se můžeme zapojit i my v České republice.

Na které památky zajít?

Nejlepší je podívat se na oficiální stránky projektu a najít si dostupnou lokalitu s konkrétními památkami.

Na výběr je totiž veliké množství míst i akcí. Z Prahy zmiňme Zámek Trója, Kostel sv. Václava na Smíchově, případně Libeňský plynojem; Brno odkrylo kryty pod Špilberkem; na Hané nám je k dispozici Zámek Náměšť; v Opavě Zemský archiv; v Hradci Králové připravili přehlídku místních mostů (Pražského, Malšovického i Tyršova).

To je samozřejmě pouhý vzorek všech akcí, každý si může projít pečlivě celý seznam. Mnohá města připravila i speciality v podobě dopravy. Pardubice například nabízejí zvýhodněné ceny na parníku Arnošt z Pardubic, případně posílenou historickou linku MHD, která je zdarma.

Čtěte také: Pernštejnský rok 2012: Letos patří památky pánům z Pernštejna

Doprovodné akce jsou pak zaměřeny nejen na historii, ale i současnost. Například při plavbě na parníku Arnošt z Pardubic si můžete vyslechnout přednášku na téma rybníky a rybníkářství; na nádvoří Chebského hradu pak proběhne folkový festival.

Hlavním těžištěm doprovodných akcí je předání informací návštěvníkům nejrůznějšími způsoby, což je dominantní myšlenka Dnů evropského dědictví. Přijďte se podívat, na co z našich pokladů můžeme být po právu hrdí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dny evropského dědictví 2012 ukážou tisíce památek po celé zemi