Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Hradozámecká noc 2012: Pohlédněte na památky v jiném světle

Redakce

Redakce

31. 8. 2012

FOTO: Hradozamecka noc 2012První zářijový den může místo povinností přinést přeci jen ještě trochu zábavy. Navštivte noční prohlídky hradů a zámků ve vašem okolí na třetím ročníku Hradozámecké noci. Prvního září se otevírají brány – někde do pohádek, někde do minulosti.

FOTO: Hradozámecká noc 2012

Kunětická hora. Zdroj: archiv NPÚ

 Než vyrazíte, určitě si projděte program konkrétního místa. Nabídka je rozmanitá a díky tomu, že se do projektu zapojilo téměř 80 zařízení po celé republice, si vyberou v každém kraji. Hradozámecká noc je projekt, který  představuje památky v netradiční době a s netradičním programem. Ukazuje tato místa v doslova nezvyklém světle jako místa, která zůstávají součástí naší doby.

Program pro děti

Jak už bylo řečeno v úvodu, nebojte se přivést i své děti (mladší sourozence), program totiž velmi často míří na ně, aby jejich rozloučení s prázdninami proběhlo ve velkém stylu. Čeká nás proto představení hradů i zámků za doprovodu emotivní hudby, v historických kostýmech, případně za doprovodu pohádkových bytostí.

Program pro dospělé

Pořadatelé samozřejmě nezapomínají ani na dospělé. Vinobraní, noční prohlídky, případně ochutnávky nejrůznějších delikates (například čokoládových lanýžů) může překonat snad jen opékání špekáčků přímo na nádvoří (konkrétně na hradu Házmburku v Ústeckém kraji). Zábavy je opravdu přehršel.

Památky, které se zapojí

Zahrady pod Pražským hradem, Dobříš, Kačina, Karlštejn, Konopiště, Křivoklát, Točník, Žebrák, Žleby, Červená Lhota, Dačice, Rožmberk, Třeboň, Rabí, Švihov, Děčín, Karlova Koruna, Kost, Opočno, Kunětická hora, Slatiňany, Jaroměřice nad Rokytnou, Náměšť nad Oslavou, Telč, kostel Zelená Hora ve Žďáru nad Sázavou, Bučovice, Slavkov – Austerlitz, Kroměříž, Bouzov, Šternberk, Sovinec a další.

Snad jen drobnou lítost nám může způsobit to, že všechny hrady a jejich programy prostě nemůžeme za jedinou noc stihnout.

Čtěte také: Pernštejnský rok 2012: Letos patří památky pánům z Pernštejna. Podívejte se, co nabízí

Na hradu Kunětická hora na Pardubicku se Hradozámecká noc pojí i s probíhajícím Pernštejnským rokem. Na „Kuňce“ se nejprve představí skupina Grál se svou hudbou a skupiny kejklířů, prohlídku hradu doplní projekce archivních filmů. Na závěr celé Pardubicko osvítí ohňostroj.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hradozámecká noc 2012: Pohlédněte na památky v jiném světle