Menu
TOPZINE.cz
Krása

Dlouhý dech znamená dlouhý život! Prodlužte si ho s námi

Redakce

Redakce

17. 10. 2011

Dlouhý dech, dlouhý život. Nadpis mluví za vše. Člověk kolem sebe slyší mnoho moudrých vět, čte spoustu afirmací nebo rčení, ale nevěnuje tomu dostatečnou pozornost. A co to vůbec znamená správné dýchání? Jak dlouho trvá pravý dlouhý dech?

Běhejte se správným dechem, Zdroj: sxc.hu

Dýchání je základním předpokladem života. Bez jídla vydržíme několik týdnů, bez vody několik dní ale bez dýchání jen několik minut. Současně dýchání je nejdůležitější zdroj životní energie. Bez velké nadsázky lze říci: „Kdo dobře dýchá, dobře žije“.

Hluboký dech se značí střídavým nenuceným dlouhým nádechem, kterým čerpáme energii a výdechem, kterým se zbavujeme nečistých splodin. Prodlouží život. Jelikož zlepšuje okysličení mozku, zdokonaluje soustředěnost při dlouhých nudných přednáškách uspávačů hadů.

Správným dýcháním se odbourává stres

Správné dýchání odbourává také hlavně stres, a tím se otevírají další dveře výhod: jste klidní, štastnější, bez vnitřního tlaku, zbavíte se bezdůvodného strachu, kterým trpíte, okolní svět na vás přestane působit ztísněně, máte větší vůli dotahovat věci do konce, vydržíte pracovat déle (Sloveso mít trpělivost prý v řečtině původně znamená mít dlouhý dech.) bez toho, aniž byste doma byli naprosto vyčerpaní. Jste prostě psychicky vyrovnaní.

Čtěte také: Změňte techniku běhání, přestanou vás bolet kolena.

Bez dlouhého dechu se neobejdou jen zpěváci či běžci, bez dlouhého dechu je každé persóně na nic. To jak se cítíte uvnitř, se odráží ve způsobu vnímání lidí kolem sebe včetně otravných/milých sousedů, otravných/milých šéfů, otravných/milých rodičů. Oni jsou jen vašimi zrcadli.

Poznejte sílu uklidňujícího dechu

Jen málo který jedinec si uvědomuje, že by v podstatě mohl dýchat i žít lépe. Každý živý živočich přece dýchá, a proto netřeba tomu věnovat pozornost, že? Dýcháte nevědomky. Víte, že se ve spánku samovolně neudusíte, protože to inteligence těla nedovolí. Takže je všechno, jak má být.

Pokud jste doposud nepoznali sílu dlouhého klidného nenuceného dechu, přirozeně vás nenapadne, že by lepší dýchání zničilo každodenní honičku, kterou v sobě sami vytváříte. Když sportujeme, naše plíce pracují na maximum, a to že se zadýcháváme, bereme jako známku nejvyššího fyzického výkonu. Nepřemýšlíme o tom, že bychom např. mohli běhat ekonomičtěji, tedy s hlubším dechem, a podávat tak ještě lepší výkony než předtím.

I běháním si můžete vypracovat dokonalé břicho

Vědomost je základ. Vědomost je nejvyšší moc. Pokud svoje tělo budete vnímat a naslouchat mu, kvalita vašeho života se zmnohonásobí. Nehrbte se! Plíce potřebují prostor. Protáhněte mezižeberní svaly a dýchejte. Napravte si záda, zkroucené paragrafy nebyly nikdy v módě.

Dáte tělu několikrát do týdne zabrat a zvýšíte si tím objem plic. Nebo se protáhněte na klidné józe. Naučte se nejen správně nadechovat, ale i  vydechovat. Pamatujte: Nádech, přijímám energii, výdech, vypouštím splodiny a negativní energii, veškerou psychickou tíhu.

Dechová cvičení

Od teorie k praxi. Dobrým cvičením, které zklidňuje mysl, je střídavé dýchání. Provádí se přimáčknutím pravé nosní dírky palcem a dlouhým nádechem levou nosní dírkou. Po nádechu zadržte dech na čtyři doby. Nakonec uvolněte pravou nosní dírku, zmáčkněte prsteníčkem levou nosní dírku a vydechněte na dvě doby. Poté to udělejte obráceně, začínajíc s uzavřenou levou nosní dírkou.

Běhání je nejefektivnější ráno, přemluvte se k tomu

Neměli byste cvičit jedna-čtyři-dva dýchání více než čtyři nebo pět minut a neměli byste provádět střídavé dýchání více než několikrát. Budete-li jej dělat dvacetkrát, čtyřicetkrát nebo padesátkrát, vystoupí z počátku páteře žár a vejde do vaší hlavy, což vyvolá napětí a její bolest. Je to jako přejídání. Jíst je dobré, ale když jíte nenasytně, zkazíte si žaludek.

Pránajáma

Na závěr si vás dovoluji pozvat na seminář Pránajámy dne 11.11 od 18:00 a 12.11. od 10.00 pod vedením Inda p. N. Singh. Seminář proběhne oba dny v KD Včelná, České Budějovice. Deku nebo podložku s sebou.

Čtěte také: Běhání je přirozený pohyb. Naučte se ho

Dechové cvičení zvané pránajáma, patří mezi jógové léčebné techniky, které jsou schopny přivést vědomí k mimořádné vyváženosti. Při cvičení pránajámy zažívá člověk stav „čistého bytí“ a tím se i učí přijímat, chápat a poté i předávat lásku a mír v pravém slova smyslu. Pránajáma má mnoho léčivých účinků. Podporuje tvořivost a mění kvalitu života, přináší pocit štěstí a spokojenosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dlouhý dech znamená dlouhý život! Prodlužte si ho s námi