Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Dlouhodobý vztah. Je to život v kleci, nebo splněný sen?

Redakce

Redakce

27. 9. 2011

FOTO:coupleJe jim 20 a chodí spolu už 6 let. Znají se dokonale, vědí, co má ten druhý rád, co nesnáší, jaká drobnost ho dokáže potěšit… Nic je na sobě nepřekvapí. Je to ale dobře?

FOTO:couple

Zároveň už mají za sebou tři rozchody, po kterých ale vždy zjistili, že jeden bez druhého nemohou být. Proč? Je to tím, že se tak hluboce milují? Nebo si už tak zvykli na léta trvající stereotyp?

Zamilovanost odpadne, nastává pak oddanost druhému?

Každý z nás ví, jaké je poblouznění na začátku vztahu. Poznáváme se, kontrolujeme, co říkáme, přetvařujeme se. Každé pípnutí smsky v nás vyvolá ohromné blaho. Ale už mnohem menší procento lidí zná to, čemu se říká oddanost, důvěra, zralý vztah.

Je však na zralý vztah kupříkladu v již zmíněných 20 letech ten pravý čas? Pro tento účel si dovoluji rozdělit lidi na dva tábory – na ty, kteří létají z květu na květ, a na ty, kteří tuto potřebu nemají.

Čtěte také: Víme, jak funguje dokonalý vztah. Poučte se!

Ti první obrážejí všechny akce, kde se dá někdo jednoduše sbalit. Vyhlédnou si svou oběť a stráví s ní jednu, popřípadě více nocí. Užívají si. Ovšem po čase takového života může přijít vystřízlivění. Všichni kamarádi, kteří s někým žijí, tráví víkendy ve dvou. ‚Ale co já?‘, říká si ten, pro koho je poznávání stále něčeho nového téměř sportem. Je pravda, že užívat si života se nedá věčně. Nebo dá? Existuje nějaký zdroj energie na to, lovit stále někoho nového?

Je normální žít v celoživotním manželství?

Lidé z druhé skupiny tráví téměř veškerý čas výhradně spolu. Chodí nakupovat jídlo, sledují filmy, prožívají poklidný život. Někdy ovšem až moc poklidný. Ač tomu tak ještě není, žijí téměř jako ve svazku manželském. Otázkou je – jsou mezi námi lidé, kteří se narodí předurčeni pro téměř celoživotní manželství? Opravdu jim to vyhovuje?

Oboje má své plusy i mínusy. Je jen na vás, zda dáte přednost bujarým večírkům, romantice prvních schůzek, ale i krutému procitnutí, že jste z toho všeho už vyčerpaní. Můžete si vybrat i jistotu, oporu, ale někdy také nudu a zklamání večerů, kdy vedle vás partner vytuhne a vy si jen říkáte: „Není na tohle ještě moc brzy?“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dlouhodobý vztah. Je to život v kleci, nebo splněný sen?