Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Dívka, která si hrála s ohněm na DVD: Dívka, která se vykope z hrobu tabatěrkou

Eliška Nová

Eliška Nová

20. 4. 2011

Trilogie Milénium Stiega Larssona se stala celosvětovým bestsellerem, a není proto divu, že se ji ve Švédsku (odkud kniha pochází) rozhodli zfilmovat. Materiál je to ryze hollywoodský. Otázkou zůstává, jestli Švédové umějí s takovýmto materiálem pracovat.

Lisbeth Salanderová – Dívka, která si hrála s ohněm, Zdroj: distributor filmu

Film

Dívka, která si hrála s ohněm je druhým pokračováním Milénia. Přišla po Mužích, kteří nenávidí ženy a před Dívkou, která kopla do vosího hnízda.

Nechme stranou to, co se říká – že severské země umí točit jen intelektuálské snímky, ať už ty dobré, méně dobré, nebo vyloženě špatné. Muži, kteří nenávidí ženy a Dívka, která si hrála s ohněm také (jakkoli jedničku nepředčila) jsou důkazem toho, že to není pravda. Je nutné podotknout, že tvůrci s trojdílným thrillerem nenaložili špatně. Ale ani nijak skvěle a sem tam jim jednoduše něco uniká.

Dvojka totiž nefunguje samostatně. Bez zhlédnutí předchozího dílu je divák v určitých okamžicích ztracen. Hlavní postavy jsou celkem jasně dané, je dané jejich směřování a dávají tušit (ale pozor, opravdu jen tušit) i minulé události. Lisbeth, tedy ona Dívka z názvu, není černobílá, neřekne divákovi, jestli je ta dobrá nebo zlá, ale její motivace je naopak jasně zřetelná, jasně zařaditelná. Pochází ze všeho nedobrého.

Rozsáhlou recenzi na Dívku, která si hrála s ohněm si přečtěte zde

Film se ale ztrácí ve vedlejších postavách, které jsou si neskutečně podobné. Nejenom ve své darebácké povaze, ale bohužel i co se vzhledu a jmen týče. Člověk se v nich po čase zamotá. Nakonec sice dojde k jasnému konci, kde dobro částečně zvítězilo nad zlem a po padouších už se nikdo neshání, ale sledování snímku jejich zaměnitelnost vyloženě ruší, protože dávají průchod otázce: A tohle je sakra zase kdo?

Lisbeth jako jedna z mála jasných postav ve filmu

Ono by se to zkrátka všechno vešlo do jedné krátké věty: Dá se to. Přesto, že je Dívka částečně zamotaná, přesto, že je občas absurdní a přesto, že postrádá jakékoliv prvky napětí. A když se to přes všechny výše zmíněné chyby dá, znamená to alespoň malý úspěch. Trilogii drží nad vodou herecká představitelka Lisbeth Noomi Rapace, o něco hůře jí sekunduje Michael Nyqvist (novinář Mikael Blomkvist).

Jen jedno si mohli tvůrci odpustit, a to scénu, kdy se dvakrát postřelená Lisbeth vyhrabává z hrobu svou tabatěrkou. Něco podobného by si dovolil maximálně seriál Tak jde čas.

DVD

DVD s poměrně kýčovitou nabídkou, kdy se vám na obrazovce objeví Lisbeth opřená o hořící auto – dobře. Ale lepší to není ani se samotným vybavením disku. Nabídne výběr ze dvou jazyků (česky nebo švédsky s titulky a výběr kapitol). No a samozřejmě samotný snímek. Prostě podprůměrné DVD, které slouží jen pro ty, co o film stojí natolik, že si nechtějí počkat na lepší.

Dívka, která si hrála s ohněm (Flickan som lekte med elden)

Mysteriózní/Thriller
Švédsko/Dánsko/Německo, 2009, 129 min

Režie: Daniel Alfredson
Hrají: Noomi Rapace, Michael Nyqvist, Lena Endre, Sofia Ledarp, Micke Spreitz, Per Oscarsson, Peter Andersson, Paolo Roberto, Michalis Koutsogiannakis, Magnus Krepper

Zvuk: 5.1: český, švédský
Titulky: české, švédské
Bonusy:

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dívka, která si hrála s ohněm na DVD: Dívka, která se vykope z hrobu tabatěrkou