Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Divadlo Járy Cimrmana si už nejistou sezónou prošlo. Poznejte ho blíže

Redakce

Redakce

13. 5. 2012

FOTO: Zdeněk Svěrák je herec a spoluautor her Divadla Járy CimrmanaPropadli jste kouzlu génia Cimrmanových her? Není divu. Český národ má svérázný humor, a tak je jim postava největšího českého vynálezce a mytického hrdiny naší historie blízká.

FOTO: Zdeněk Svěrák je herec a spoluautor her Divadla Járy Cimrmana

Zdeněk Svěrák je jedním z hlavních představitelů Divadla Járy Cimrmana Zdroj: zdjc.cz

Divadlo Járy Cimrmana (DJC) vzniklo z iniciativy Jiřího Šebánka, Miloně Čepelky, Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka v roce 1966.

Čtěte také: Cimrmane třes se. Hru Central Park West napsal Woody Allen

Stvoření postavy Járy Cimrmana, o kterou se opírá celý koncept DJC sestávajícího z amatérů, je tajemstvím úspěchu souboru. To v roce 1992 zakotvilo v Žižkovském divadle. O nezměrné velikosti osobnosti Járy Cimrmana svědčí nejen to, že Žižkovské divadlo dnes nese jeho jméno, ale i jeho obliba u Čechů bez rozdílu pohlaví či věku.

Kult Járy Cimrmana

Jára Cimrman uměl všechno, vynalezl leccos a vyznal se ve všech oblastech lidského vědění. Nesmrtelný je také díky následujícím divadelním hrám.

FOTO: Herci Divadla Járy Cimrmana ve hře Vyšetřování ztráty třídní knihy

Cimrmanova hra Vyšetřování ztráty třídní knihy patří k nejznámějším

Vyšetřování ztráty třídní knihy

Hra z roku 1967 je o bezvýsledném pátrání po třídní knize ztracené před mnoha lety ve třídě osmého ročníku základní školy. Samotnému činohernímu ztvárnění hry předchází úvodní série referátů na téma učitelství, jak jinak než zpracované samotným Járou Cimrmanem.

Referenti obecenstvo seznámí s Cimrmanovou šesterkou – důkladně propracovaným systémem jak býti dobrým učitelem. Jára Cimrman, vzhledem ke zkušenostem z učitelování, vyvinul například techniku mimoverbální komunikace. Tu předvádí v roli učitele Zdeněk Svěrák typickým cimrmanovským stylem – důležité vystupování v kontrastu s amatérskou neumělostí.

FOTO: Hra Divadla Járy Cimrmana Němý Bobeš

Němý Bobeš se odehrává v hájovně

Němý Bobeš

Tato hra z roku 1971 je postavena na principu rekonstrukce. Diváci jsou svědky ukázek Cimrmanovy hry parodizující Plevova Malého Bobše.

S hajným v hájovně žije levoboček jeho ženy, Bobeš. Vychovaly jej srny, je proto plachý a němý. Důsledkem shledání se svým otcem Bobeš promluví. Navíc znovunalézá svou matku. Vše pohádkově končí.

FOTO: Divadelní inscenace Dobytí severního pólu

Cimrmani dobyli severní pól ve stejnojmenné hře

Dobytí severního pólu

Cestovatelské podobenství o pokoření severu uvedlo DJC v roce 1985. Hra humorně líčí výpravu skupinky Čechů na severní pól. Jeho dobytí se, po cimrmanovsku, uskutečnilo den před příchodem Roberta Pearyho v dubnu roku 1909.

Diváky pobaví postava Varela Frištenského nahrazujícího psí spřežení pro vlastní fyzickou zdatnost. Proti trudnomyslnosti bojuje především pomocný učitel Václav Poustka svou neutuchající zpěvavou náladou. Konec slibuje živý obraz hrdě hlásající: „Češi na severním pólu“.

FOTO: Hra Divadla Járy Cimrmana Afrika

Domorodci se chystají zabít a sníst české cestovatele ve hře Afrika

Afrika

Na jih dorazili Cimrmani v roce 2002. Cestovali: dr. Emil Žába, misionář Cyril Metoděj, baron Ludwig von Úvaly u Prahy a řidič vzducholodi Bohuslav Puchmajer.

Afrika je jednou z her, kde je co možná nejznatelněji uplatněn Svěrákův a Smoljakův literární humor. Představení je prošpikováno básněmi Josefa Václava Sládka, jenž okouzlil kmen domorodých Afričanů. Náčelník kmene Líná Huba a ostatní dva členové Uku a Lele se s pomocí cestovatelů naučí česky a navzdory svým lidožroutským choutkám se za slib setkání s básníkem Sládkem vydají s českými přáteli do jejich domoviny.

FOTO: České nebe Divadla Járy Cimrmana

České nebe Divadla Járy Cimrmana

České nebe

Jak jinak bychom mohli sérii Cimrmanových her ukončit nežli krásným zpodobněním českého nebe.

Hra je z roku 2008 a pojednává o zasedání české nebeské komise v období první světové války. Hlavními členy konzilia jsou sv. Václav, Jan Ámos Komenský a praotec Čech. Přibírají k sobě Karla Havlíčka Borovského, Jana Husa a babičku Boženy Němcové. Společně přemítají nad hrdiny a zrádci národa, a vtipně tak rekapitulují pestrou plejádu osobností českých dějin.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadlo Járy Cimrmana si už nejistou sezónou prošlo. Poznejte ho blíže