Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Divadelní sezona končí. Divadelní léto pod plzeňským nebem začíná

Redakce

Redakce

1. 7. 2012

FOTO: Režisér Vilém Dubnička na první čtené zkoušce komedie V nouzi po znáš přítele (Divadelní léto, 2012)Pátý ročník festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem nabídne kromě Shakespearovy Marné lásky snahy i českou premiéru hry V nouzi poznáš přítele. Od pondělí 2. do pondělí 30. července je diváci zhlédnou v historickém centru Plzně.

FOTO: Režisér Vilém Dubnička na první čtené zkoušce komedie V nouzi po znáš přítele (Divadelní léto, 2012)

Zamyšlený režisér Vilém Dubnička při první čtené zkoušce nové komedie V nouzi poznáš přítele Zdroj: Divadelní léto

Pátým rokem v řadě se dvě místa v historickém centru Plzně změní během července na venkovní divadelní scénu. Pro letošní festivalovou novinku V nouzi poznáš přítele vybrali organizátoři Divadelního léta pod plzeňským nebem zahradu Měšťanské besedy.

Diváci novou hru budou moci zhlédnout od pondělí 2. do čtvrtka 19. července, poté ji na zbývající červencové dny vystřídají reprízy Shakespearovy Marné lásky snahy, která stejně jako loni najde útočiště na zadním dvoře hotelu Courtyard by Marriott.

FOTO: Kryštof Rímský a Bronislav Kotiš při první čtené zkoušce komedie V nouzi poznáš přítele (Divadelní léto, 2012)

Kryštof Rímský si V nouzi poznáš přítele zahraje kněze, Bronislav Kotiš (v pozadí) zase hospodského

Komedie V nouzi poznáš přítele je podle pořadatelů festivalu připisována benátskému městskému úředníkovi z 18. století Francesco Goninovi, skrývajícímu se pod pseudonymem Jean Rets Comme Dieu.

Recenzujeme: Studentský Hamlet ztratil v Plzni lebku

Z dochovaných fragmentů ji k inscenování upravil režisér, herec a jeden ze zakladatelů Divadelního léta Vilém Dubnička.

„Hledali jsme hru, která by co nejvýstižněji odrážela situaci v naší zemi. Našli jsme fragment hry Pramen života aneb V nouzi poznáš přítele. Hru jsme ze základní kostry a dochovaných útržků zrekonstruovali a věříme, že se bude divákům líbit,“ řekl Dubnička, který hru zrežíroval.

FOTO: Michal Štěrba, Viktor Limr a Antonín Procházka ml. v Shakespearově komedii Marná lásky snaha (Divadelní léto, 2011)

Shakespearova Marná lásky snaha prozářila večerní Plzeň barvami

Ke spolupráci na letošním ročníku Divadelního léta si Dubnička přizval kostýmní výtvarnici Lenku Poláškovou a skladatele Petra Zemana, kteří se podíleli na předchozích třech festivalových hrách v Dubničkově režii (Don Juan, Revizor a Král jelenem). Scénografii vytvořil Pavel Kodeda.

O herce nouze není

Skupinu herců z plzeňských divadel doplní jejich kolegové známí z televizních seriálů. V komedii V nouzi poznáš přítele se představí herec ústeckého Činoherního studia Kryštof Rímský (Tobruk, Kriminálka Anděl) nebo Renata Visnerová­‑Prokopová (Rodinná pouta, Expozitura), která se na jeviště vrací po mateřské dovolené.

V nouzi poznáš přítele

Kde: zahrada Měšťanské besedy v Plzni a v areálu kláštera v Plasích

Autor: Jean Rets Comme Dieu (Francesco Gonin)
Režie: Vilém Dubnička
Hrají: Kryštof Rímský, Michal Štěrba, Renata Visnerová­‑Prokopová, Bronislav Kotiš, Petr Borovský, Jana Zenáhlíková, Štěpánka Křesťanová, Antonín Procházka ml., Zdeněk Rohlíček, Radek Štědronský Shejbal
Premiéra: pondělí 2. července ve 20.30 hod.

Vstupné: 290 Kč (studenti 250 Kč), křesla v prvních řadách 340 Kč

FOTO: Viktor Limr, Ivan Říha, Antonín Procházka ml. a Vilém Dubnička v Shakespearově komedii Marná lásky snaha (Divadelní léto, 2011)

Navarrský král se svou družinou v ruském přestrojení

Shakespearova komedie Marná lásky snaha v režii a s hudbou Michala Langa měla premiéru na loňském ročníku Divadelního léta. Kostýmy k ní navrhl Tomáš Kypta. V hlavních rolích návštěvníci uvidí Viléma Dubničku, Viktora Limra (Velmi křehké vztahy, Cesty domů), Kristýnu Leichtovou (Comeback) nebo Janu Bernáškovou (Život je ples).

Přečtěte si: MacGyver zavraždil skotského krále

Divadelní léto pod plzeňským nebem si od svého prvního ročníku v roce 2008, ve kterém se představilo Dubničkovou úpravou Molièrova Dona Juana s Viktorem Limrem v hlavní roli a Janem Přeučilem v úloze Dona Luise, získává u Plzeňanů stále větší oblibu. Loňský ročník navštívilo přes pět a půl tisíce diváků.

FOTO: Jana Bernášková, Kristýna Leichtová, Týna Průchová a Lenka Ouhrabková v Shakespearově komedii Marná lásky snaha (Divadelní léto, 2011)

Marná lásky snaha v Langově režii se odehrává v současnosti. Francouzská princezna se svými dvorními dámami přijela v kabrioletu

Po Molièrovu Donu Juanovi následoval Gogolův Revizor s Janem Zadražilem v roli Chlestakova, Gozziho Král jelenem a Shakespearova Marná lásky snaha.

S koncem divadelní sezony divadlo v Plzni nekončí. Dvaadvacet červencových večerů zpříjemní Divadelní léto, srpen zase oživí v rámci pouličního festivalu Živá ulice několik divadelních performancí včetně vystoupení souboru VOSTO5. Září tradičně patří Mezinárodnímu festivalu DIVADLO. Plzeň divadelní prázdniny zkrátka nezná.

Marná lásky snaha

Kde: zadní dvůr hotelu Courtyard by Marriott, Plzeň

Autor: William Shakespeare
Režie: Michal Lang
Hrají: Vilém Dubnička, Viktor Limr, Antonín Procházka ml., Michal Štěrba, Radek Valenta, František Dvořák, Pavel Juřica, Michal Maléř, Petr Borovský, Ivan Říha, Jana Bernášková, Lenka Ouhrabková, Kristýna Leichtová, Týna Průchová, Jana Zenáhlíková

Vstupné: 290 Kč (studenti 250 Kč), křesla v prvních řadách 340 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadelní sezona končí. Divadelní léto pod plzeňským nebem začíná