Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Divadelní festival Zlomvaz 2012: Dny studentského divadla pořádá DAMU

Anna Kottová

Anna Kottová

8. 5. 2012

Devatenáctého ročníku festivalu Zlomvaz se zúčastní pět divadelních škol. Pořádající pražská DAMU si pozvala na čtyři dny jak kolegy ze Slovenska, tak z Polska. Stejně jako účast bude i program různorodý. Můžete si popovídat s překladatelem Martinem Hilským nebo strávit Noc na DAMU.

FOTO: Helverova noc v rámci festivalu Zlomvaz

Polské drama pro dva herce se jmenuje Helverova noc Zdroj: Zlomvaz

Festival divadelních škol Zlomvaz s pořadovým číslem 19 proběhne od úterý 8. do soboty 12. května. Pořádá ho pražská divadelní fakulta múzických umění (DAMU), především studenti 2. ročníku katedry produkce. Letos poprvé není festival soutěžní, ale půjde jenom o přehlídku mladého divadla a možnost setkání studentů z uměleckých škol.

O festivalu Zlomvaz
První ročník se konal již v roce 1994. Z malé přehlídky divadel se postupně stal etablovaným divadelním festivalem, který během pěti dnů nabízí širokou škálu kulturních projektů různých uměleckých žánrů. Každý rok festival organizuje jiná skupina studentů, takže se zároveň mění i jeho podoba.

Za domácí se zúčastní ještě Janáčkova akademie múzických umění a ze sousedních zemí přijedou konkrétně bratislavská Vysoká škola múzických umění, banskobystrická Akadémie umení nebo wroclavská Vysoká divadelní škola Ludwika Solskiego.

FOTO: Kdo chytá brouka v žitě v rámci festivalu Zlomvaz.

Brouka v žitě bude chytat student JAMU Zdroj: Iveta Ryšavá, Zlomvaz

Motto letošního festivalu Do útrob! odkazuje na zaměření celkového konceptu, směřujeme dovnitř. Podle stejného hesla vypadá i letošní plakát.

„Všem tvorům je vidět až do útrob, což je naše letošní motto. Do útrob! Z tohoto motta vychází základní koncept celého festivalu – nesnažit se festival expandovat do velkých prostor, které se školou nesouvisí, ale ukázat, co máme tady u nás, na DAMU. Naší snahou je ukázat nejen známá místa ve škole, ale také pravé útroby – zákoutí, uličky, střechu,“ vysvětlila TOPZINE.cz Petra Kašparová, tisková mluvčí festivalu.

„Chceme  dát veřejnosti najevo, že divadelní umění není zkostnatělá záležitost, ale právě naopak,“ dodává Gabriela Nováková, členka organizačního týmu.

FOTO: Logo divadelního festivalu Zlomvaz

Všem tvorům je vidět až do útrob Zdroj: Zlomvaz

Program organizátoři rozdělili do tří částí, a to na hlavní, workshopy a off program. Stejně tak se hraje i na třech místech. Těžiště festivalu tvoří DAMU, ale diváci mohou navšívit i Divadlo DISK a Divadlo Na zábradlí.

TOPZINE.cz vybírá z hlavního programu

V úterý 8. května by si diváci neměli nechat ujít damáckou inscenaci s názvem Absint, kterou mohou vidět v DISKu. Inscenace se nejmenuje dle alkoholu, ale nese jméno hlavní hrdinky, která postupně odkryje temná tajemství potrhlé rodiny.

Středa 9. května patří Villqistovu polskému dramatu Helevrova noc. Inscenaci má na repertoáru už sedm let Divadlo v Celetné. Na festivalu Zlomvaz ji diváci uvidí v podání studentů JAMU. Komorní hru pro dva herce, Kristýnu Šebíkovou a Jana Jedlinského, uvidí diváci ze dvou důvodů. Je v dnešní době vzrůstajícího neonacismu aktuální a také proto, že Villqistovo pojetí tématu jedince postaveného proti mase tento fenomén vyjadřuje velmi přesně.

FOTO: Absint v Divadle DISK

Absint je v DISKu novinkou Zdroj: Divadlo DISK

Ve čtvrtek 10. května od jedné hodiny na DAMU začíná inscenace studenta JAMU Kdo chytá brouka v žitě. Jde o monodrama pro jednoho herce, Dalibora Buše. Ten zkombinuje Salingerův text Kdo chytá v žitě a autentické výroky Johna Lennona a jeho vraha Marka Chapmana.

Ve čtvrtek 10. května v DISKu by si diváci neměli nechat ujít McDonaghovu syrovou komedii Mrzák inishmaanský v podání studentů JAMU. Uprostřed ničeho v jedné malé irské vesnici žije Billy. Má od mala obrnu a všichni se mu smějí. Dokáže díky Hollywoodu změnit svůj život? Martin McDonagh je sám o sobě skvělý dramatik, na jeho hrách není moc co zkazit a vždy, když se objeví na scéně, tak to stojí za to. Režírovat bude Ivo Krobot a hlavní roli ztvární Vít Pištecký.

Co nabídnou workshopy a off program?

Všechny worskopy proběhnou na DAMU a zdarma pod vedením jak pedagogů, tak studentů. Akorát si účastníci musí včas zarezervovat místa. V rámci workshopů si mohou návštěvníci vyzkoušet několik praktických cvičení v umění improvizace, podebatovat s překladatelem a předním českým znalcem Shakespeara prof. Martinem Hilským nebo se zkusit připravit na pohybovou část zkoušek na DAMU.

Pod off programem se skrývají různé koncerty a hudební akce. Patří sem ale i Noc na DAMU a Taneční maraton.

„Páteční Noc na DAMU umožní na jeden večer propojit studenty všech kateder ve společném projektu a představit jejich tvorbu široké veřejnosti. Té budou běžně nepřístupné prostory školy otevřeny až do pozdních nočních hodin. Na programu budou scénická čtení, menší divadelní představení, improvizovaná kavárna v režii scénografů a tři hudební koncerty,“ dodává k off programu Anna Vrbová, koordinátorka Noci na DAMU.

Zlomvaz

DAMU, DISK, Divadlo Na zábradlí

Kdy: úterý 8. až sobota 12. května

Vstupné: zdarma

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadelní festival Zlomvaz 2012: Dny studentského divadla pořádá DAMU