Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Divadelní festival Next Wave začíná. Praha pojede na vlně alternativy

Anna Kottová

Anna Kottová

3. 10. 2012

FOTO: Inscenace PohřbíváníFestival s názvem …příští vlna/next wave… začíná 3. října. Následujících osm dní se Prahou prožene alternativní divadlo, které pohřbí Václava Klause a otevře novou scénu. Kromě Prahy proběhne také v Brně a v Pardubicích.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/pohrbivani/]

S festivalem tuzemské nezávislé scény organizátoři nespojili pouze divadlo, ale i koncerty, výstavy nebo filmové projekce. K vrcholům bude patřit otevření nové nezávislé scény Studia Hrdinů ve Veletržním paláci, kde od října začíná hrát nové divadlo. To vede dramaturg Jan Horák.

Recenzujeme: Ve Švanďáku postavili Eskalátor

Studio Hrdinů zahájí působení světovou premiérou hry L. F. Celina s názvem Církev. V hlavní roli uvidíme Karla Dobrého, který se letos objevil po boku Jiřího Langmajera v inscenaci Richard III. na Letních shakespearovských slavnostech.

„Uvedení tohoto textu je velkou výzvou nejen proto, že se jedná o jeho první uvedení na divadle, ale především proto, že dává možnost uměleckou formou porozumět naší komplikované historii,“  řekla překladatelka textu a spoluautorka scénáře Anna Kareninová.

FOTO: Inscenace Pohřbívání

Pohřbívání Václava Klause proběhne v přímém přenosu Zdroj: divadlofeste.cz

Inscenaci Pohřbívání přiveze brněnský soubor Divadlo Feste. Ta ukazuje přímý přenos ze státního pohřbu prezidenta Václava Klause. Hra mladého dramatika Romana Sikory mapuje vývoj české polistopadové společnosti. V odvážné inscenaci politického divadla se odráží prvky dokumentu, improvizace, činoherního i fyzického divadla.

„Nápad napsat hru o pohřbu Václava Klause k nám přirozeně přišel. Příští rok bude rokem, kdy si občané ČR poprvé přímou volbou zvolí nového prezidenta, a nás napadlo bilancovat těch posledních deset let, kdy v čele naší země stál právě Václav Klaus,“ vysvětluje režisér Jiří Honzírek.

FOTO: Roman Zach

Roman Zach bude uvádět letošní Pocty Zdroj: Divadlo Komedie

Od roku 2003 prokazují organizátoři poctu významným osobnostem, projektům, objevům a činům ve sféře nezávislého a alternativního divadla. Pocty se udílí v šesti kategoriích a letos vyhlašování vítězů uvádí  Roman Zach. Večer inspirovaný Zachovým projektem miusee@poetrymusical proběhne v Divadle Na zábradlí v pátek 5. října. Tento projekt mohli diváci zhlédnout na prknech Divadla Komedie.

„Festival …příští vlna/next wave… dlouhodobě sleduje a spolumodeluje současnou českou alternativní divadelní scénu, upozorňuje na její kořeny, aktuální trendy i slepé uličky,“ vysvětlil jeden z organizátorů Jakub Matějka.

…příští vlna/next wave…

Kdy: středa 3. – 27. 10

Místa konání:
Roxy/NoD, Dlouhá 33, Praha 1
Divadlo Na zábradlí, Anenské náměstí 209/5, Praha 1
Divadlo DISK, Karlova 26, Praha 1
Studio Hrdinů, Dukelských hrdinů 47, Praha 7
Stadec, Kounicova 20/22, Brno 602 00
Husa na provázku, Zelený trh 9, Brno
Rafinerie přírodních olejů Paramo, Pardubice

Vstupné: jednotlivě 100–250 Kč/ permanentka 150–960 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadelní festival Next Wave začíná. Praha pojede na vlně alternativy