Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Divadelní festival by.BY: Brno uvádí to nejlepší z běloruského divadla

Redakce

Redakce

23. 4. 2012

FOTO: Bělorusko MinskNezávislý divadelní spolek Feste připravil ve spolupráci s Amnesty International festival scénického čtení s běloruskou tematikou. Každý měsíc až do konce roku 2012 představí v Brně práci nejlepších běloruských dramatiků.

FOTO: Bělorusko Minsk

Bělorusko je krásná země se složitou politickou situací Foto: Nela Armutidisová, TOPZINE.cz

Bělorusko je zemí panenské přírody, kde se ještě dnes prohánějí stáda zubrů. O co krásnější přírodu a pamětihodnosti tam najdeme, o to horší má Bělorusko politickou situaci. Nedemokratický režim Alexandra Lukašenka ovlivňuje život běžných lidí i uměleckou svobodu.

Čtěte také: Muzikál Chicago je parádní jazzová podívaná

Divadelní festival by.BY si klade za cíl představit tvorbu nejlepších běloruských dramatiků, jejichž práci omezuje a cenzuruje tamní politický režim. Každý měsíc od dubna do prosince 2012 bude věnovaný jednomu z autorů. Někteří z nich do Brna i osobně zavítají.

OBR: Logo by.BYNázev by.BY odkazuje na autorství (by) běloruských dramatiků (BY jako mezinárodní poznávací značka Běloruska). Na programu budou hry od Alese Astašonoka, Nikolaje Chalezina, Siarhieje Kavaloua, Pavla Pražka, Uladzimira Sauliče a Ihara Sidaruka.

Festival odstartuje ve středu 25. dubna v klubu UNTR hrou K podstatě lásky od Nikolaje Chalezina. Příběh vypráví skutečné osudy páru, který se musí vyrovnat s únosem a hrozbou smrti jednoho z nich. Autor poukazuje také na další případy zmizelých osob v Bělorusku.

Dramatik Nikolaj Chalezin musel jako aktivní bojovník za lidská práva kvůli politické situaci z Běloruska uprchnout. Spolu se svojí ženou založil běloruské Svobodné divadlo.

Součástí festivalu by.BY bude také kampaň za propuštění nespravedlivě odsouzeného vězně Alese Bjaljackého organizovaná brněnskou skupinou Amnesty International. Svou účast na festivalu přislíbila například novinářka Petruška Šustrová, zástupci rádia Svobodná Evropa nebo Anna Šabatová, předsedkyně Českého helsinského výboru.

By.BY

Divadlo Feste

Autoři: Ales Astašonok, Nikolaj Chalezin, Siarhiej Kavalou, Pavel Pražko, Uladzimir Saulič a Ihar Sidaruk

Kdy: duben – prosinec 2012

Nejbližší představení: středa 25. dubna, 18:00 v UNTR-café Falk

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadelní festival by.BY: Brno uvádí to nejlepší z běloruského divadla