Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Diskotéky jsou slabým odvarem středověkých tancovaček, říká historik

Redakce

Redakce

24. 11. 2011

FOTO: Vlastimil Vondruška podepisuje čtenářům knihyV Českém Dubě se 16. listopadu konala beseda se spisovatelem, historikem a publicistou Vlastimilem Vondruškou. Autor vyprávěl o manželství, komplikacích při natáčení svého filmu, ale i o oblíbeném jídle.

FOTO: Vlastimil Vondruška

Vlastimil Vondruška na setkání se čtenáři podepisuje knihy, Foto: Jana Bublová, Topzine.cz

Čas se sklonil k šesté hodině večerní a zájemci o setkání se slavným spisovatelem se začali pomalu shromažďovat ve slavnostní síni Podještědského muzea v Českém Dubě, které je srdcem kraje Karoliny Světlé. Vlastimil Vondruška byl již přítomen a před začátkem samotné přednášky si od něj návštěvníci nechali podepisovat knihy.

Setkání se středověkem i prvním babyboxem

V sále o několik minut později nastalo ticho a Vlastimil Vondruška mohl předstoupit a ujmout se slova. Na tváři měl úsměv a jeho projev byl po celou akci obsahově zajímavý a velice příjemný na poslech. Vondruška se směle pustil do vyprávění, jak vlastně přišel k literatuře a ke spisovatelství vůbec. „Od mládí jsem měl bujnou fantazii a neustále jsem si domýšlel děj knížek a filmů po svém. Miloval jsem příběhy, snažil jsem se pochopit osudy jiných. Fabulovat příběhy mi proto nedělá obtíže,“ vyprávěl.

FOTO: Budova Podještědského muzea v Českém Dubě

Podještědské muzeum v Českém Dubě sídlí od roku 1945 v takzvané Blaschkeho vile, Foto: Jana Bublová, Topzine.cz

Tématem besedy byl Oldřich z Chlumu – historický román a skutečnost. Po celou dobu svého vyprávění hovořil Vondruška nejen o Oldřichovi, ale i o ostatních svých dílech. Vysvětloval, jak a proč se jeho postavy chovají. Na středověkých ukázkách objasňoval, co ho k čemu a jakým způsobem vedlo v celé jeho tvorbě. Odkazoval se na středověké lidi, jejich zvyky a způsoby.

Středověké obscénní radovánky

Velký zájem vzbudil zmínkou o pojetí sexu ve středověku. „To, co se děje na dnešních diskotékách, je slabý odvar toho, co se dělo na středověkých tancovačkách. V důsledku jednoho z tehdejších tanců přišla nejedna pana k outěžku,“ vysvětlil s úsměvem spisovatel. Celá beseda ovšem nebyla pouze přednáška o středověké historii či literatuře jako takové, autor svou promluvu oživoval různými vzpomínkami, historkami či vytříbenými vtipy. Velice zábavné byly poznatky z historie, jako například vyprávění o středověkém pivu. Tvůrce posluchačům vysvětlil, že ve středověku se pivo jedlo lžící z misky a ani trochu se nepodobalo dnešnímu nápoji.

Pikantní informací se stala zmínka o prvním babyboxu z roku 1198. S radostí vyprávěl o své ženě a jejich společné domácnosti. Osvětloval svou tvorbu, co ho inspiruje a jak a proč píše. Přiblížil posluchačům svůj tvůrčí svět. „Já knihy nepíšu, ale prožívám,“ vysvětlil kouzlo osobitého spisovatelského umu.

O hercích evropského Hollywoodu a hradu bez věže

Přednášku Vlastimil Vondruška zakončil myšlenkou, že bychom neměli jako národ zapomínat na své předky, a on sám by chtěl svou tvorbou přispět k udržení idey češství. Po monologickém výkladu přišly na řadu i otázky posluchačů, které především zajímaly konkrétní postavy z děl a zápletky, které jim nedaly spát. Nejvíce překvapila otázka netýkající se literatury, a to zájem o spisovatelovo oblíbené jídlo. Pan Vondruška odpověděl: „Jednodušší je říct, co nejím. Rajskou omáčku!“

FOTO: Výběr Vondruškových děl byl široký

Knihy Vlastimila Vondrušky, Foto: Jana Bublová, Topzine.cz

Na závěr se rozpovídal o filmovém ztvárnění knihy Jménem krále. „Vybíral jste sám herce do filmu?“ zajímala se starší žena v první řadě. „Samozřejmě že ne. Představoval jsem si Oldřicha úplně jinak, ovšem režisér filmu mě přesvědčil, že ve snímku evropského formátu, který se má dostat ještě dál do světa, se musí objevit Roden a Issová.“

Čtěte také: Jménem krále: Televizní film atakuje kino

Vlastimil Vondruška se také zmínil o tom, že román měl být nejprve zpracován pouze jako seriál. Humornou vsuvkou byla spisovatelova vzpomínka na peripetie s výběrem hradu, kde se bude film natáčet. „V románě se stala vražda v hradní věži klíčovou zápletkou. Ovšem na hradě, který vybral pan režisér, žádná věž nebyla! A ještě navíc byl hrad právě v rekonstrukci, takže v příběhu ze 13. století se najednou objevilo lešení!“

Vlastimil Vondruška (1955) se narodil na Kladně. Vystudoval obor historie a etnografie na Karlově univerzitě v Praze. Působil v Národním muzeu v Praze a je autorem řady výstav a expozicí. Od roku 1990 se věnuje podnikání, publicistice a literatuře. Společně s manželkou založil sklárnu Královskou huť v Doksech, kterou provozoval do roku 2009. Za tuto činnost získal ocenění ministra kultury ČR. Publikoval již téměř sto titulů. Je autorem dvou divadelních her a filmu Jménem krále. Za své dílo byl oceněn Zlatou stuhou IBBY, cenou knihovníků SUK a získal 5 cen čtenářů nakladatelství MOBA.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Diskotéky jsou slabým odvarem středověkých tancovaček, říká historik