Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jménem krále: Televizní film atakuje kino?

Redakce

Redakce

29. 5. 2009

Může být historická detektivka z dob Přemysla Otakara II. neuvěřitelně vtipná? A vypátrá Karel Roden pachatele zločinu, aniž by musel vyřknout záplavu otřepaných frází? To vše v novém filmu Petra Nikolaeva!

Po zhlédnutí filmu Jménem krále se mi drala na rty jediná otázka: „Jaká kolektivní hypnóza přiměla celý štáb tohle natočit s ambicí vydávat výsledek za kinofilm?“ Bezmezný obdiv skládám tvůrci traileru, který sice využil hlavně potenciálu skladby „Requiem for a Dream“ (a stačil už sklidit pár řádek posměchu za snahy o „americkost“), ale dokázal téměř nemožné – vyvolal iluzi, že jde o historické drama s akčními a romantickými prvky! Zapomeňte na trailer, případně si ho udržte ve své mysli jako platonickou lásku, ale rozhodně si nemyslete, že má něco společného s tím, co uvidíte v hodině a čtvrt na plátně.

Příběh se tváří jako napínavé detektivní pátrání:  Oldřich z Chlumu (Karel Roden) jede z pověření krále Přemysla Otakara II. na slavnostní zásnuby Beneše z Dubé (David Prachař) a Ludmily z Vartenberka (Klára Issová). Cestou objeví zavražděného kupce, který vezl náklad na zásnuby, a vyšle své pomocníky pátrat po pachateli. Než je ale vyřešen první zločin, na Vartenberku se někdo postará o další dvě mrtvoly. A to je čas, aby nastoupil středověký Columbo v podání Karla Rodena a podíval se těmto „zdánlivě nesouvisejícím“ vraždám na zoubek.

Detektivní zápletka má být sice pilířem celého filmu, ale ve skutečnosti je jen kulisou k neuvěřitelné taškařici, která se před divákem odehrává. Už od začátku je jasné, kdo je tady ten zlý a kdo klaďas. Kdybyste náhodou záporáka nepoznali podle toho, že mlátí ženy a podvádí snoubenku, přispěchá vám na pomoc přiměřeně temná hudba, podbarvující záběr jeho falešného úsměvu. Ušlechtilí rekové kolem sebe zase rozsévají věty typu: „Na Vartenberku se budou ctít zákony českého krále“ nebo „Smrt patří k životu rytíře“ a výhradně si ponechávají mírně zakaboněný výraz plný starosti o blaho ostatních.

Ve snímku zazní tolik neuvěřitelně hloupých hlášek, že by se jen na nich dala vystavět celá tato recenze. Banálnosti typu: „Tehdy jsi byla malá holka“ nebo duté „Jsi pěkná“ se tu opakují s železnou pravidelností. Většina mluvčích navíc jednotlivé výroky pronáší, jako by se jednalo o ortely nad celým lidstvem těsně před koncem světa. Co chvíli tu někdo zvyšuje hlas, tříská přitom nádobím a zabodává meče do stolu, aniž by k tomu měl nějaký větší důvod.

Martin Štěpánek alias Markvart z Vartenberka je přímo zosobněním nepřetržité zuřivosti a svou zamračenou tvář by si mohl v tomto filmu klidně nechat patentovat. Klára Issová se vždycky na chvíli zjeví, fňukne něco o tom, že se nechce vdávat, a zase na půl hodiny zmizí ze scény. I ostatní se tu jen potácejí a pronášejí prkenné fráze v rámci svých plochých rolí, v nichž by nemohli vypadat neafektovaně, ani kdyby se snažili sebevíc. Mezi všemi bloumá Karel Roden, který chvílemi vypadá, jako by se ani tak nepokoušel přijít na kloub složitému případu, ale spíše tomu, co to vlastně natáčí za film.

Celé „důvtipné vyšetřování“ (jak se píše v tiskových materiálech) nutí diváka akorát se smát, či si položit otázku: To tvůrci od publika opravdu očekávají tak málo inteligence, nebo je absence napětí jakýsi podivný záměr? Celou dobu je totiž zřejmé KDO, CO a PROČ asi udělal. Takže když nám potom ve „velkém finále“ Karel Roden odhalí případ v celé šíři a se všemi souvislostmi, je to člověku už tak nějak jedno a jen doufá, že zase kněz vyšle do světa nějakou úžasnou větu o boží pravdě.

 

Nikolaev si kupodivu nepomohl ani romantikou nebo vtipem. O vzájemné chemii mezi jakýmikoli postavami opačného (či stejného) pohlaví tu nemůže být řeč. O humoru se mluvit dá, pokud považujete za vrchol vtipnosti, když někdo spícímu strážnému řekne: „Koukám, že svědomité hlídáš.“ Protože to skutečně JE největší (záměrná) legrace, kterou si ve Jménem krále užijete.

Až budou snímek vysílat v televizi, většina diváků bude pravděpodobně spokojená. Koneckonců: Hraje tu spousta známých herců, vyšetřuje se vražda a historické filmy jsou celkem v kurzu. Nad dialogy úrovně seriálu Ulice se také patrně nikdo pozastavovat nebude. Ale chtít po divákovi, aby zaplatil za vstupenku do kina, to se tvůrci trochu přepočítali. Sice jsem se už dlouho u nějakého filmu tak nezasmála, ale kromě možnosti bavit se neskutečnou tupostí scénáře nenabízí Jménem krále vůbec nic.

Jménem krále (Česká republika, 2008)

Historický
Režie: Petr Nikolaev
Scénář: Vlastimil Vondruška
Kamera: David Ployhar
Hudba: Jiří Chlumecký
Hrají: Karel Roden, Klára Issová, Jan Kanyza, Lukáš Vaculík, Markéta Hrubešová, Martin Štěpánek, Jan Dolanský, David Matásek, Miloš Vávra, Saša Rašilov, Jiří Dvořák

Premiéra v ČR: 28. 5. 2009
Délka: 77 min.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jménem krále: Televizní film atakuje kino?