Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Designblok 2011: Podívejte, co přináší největší přehlídka designu u nás

Petr Pečenka

Petr Pečenka

8. 10. 2011

Na návštěvu letošního designbloku máte poslední víkend. Již 13. ročník této akce se koná od 4. do 9. října jako tradičně v Praze a k vidění jsou opět špičky českého i zahraničního designu, módy a umění.

FOTO: Světla

V Superstudiu Futurama se prezentuje interiérový design Foto: Kateřina Ježková

Pětidenní přehlídka těch nejlepších designových počinů se letos rozprostírá na více než 59 místech po celé Praze. K vidění je 220 prezentací a výstav od 89 designerských studií, designérů či škol, 18 módních návrhářů a 94 obchodů s designem.

Stěžejní část celého letošního designbloku se soustřeďuje do dvou tzv. Superstudií. Jedno se nachází v barokním Šporkovském paláci v Hybernské ulici, to druhé je v moderní kancelářské novostavbě Futurama Bussines Park v Karlíně. Je to jediná budova v České republice, která vlastní ekologický certifikát Breem – nejvyšší možnou ekologickou certifikaci.

Právě ekologie se dá být pro letošní designblok hlavním tématem. Nebo je to alespoň přání pořadatelů, kteří v suterénu barokního Šporokovského paláce připravili doprovodnou výstavu Atlas světa, jejíž realizaci si vzala na starosti mladá architektka Michaelea Tomíšková. Výstava vznikla ve spolupráci s hnutím DUHA a kanceláře OSN v Praze a klouže po vlnách problematiky udržitelného rozvoje.

FOTO: Atlas světa

Budoucnost a udržitelný rozvoj – Atlas světa (instalace M. Tomíškové) Foto: Kateřina Ježková

V budově Šporkovského paláce je ke zhlédnutí připraveno 5 pater plných především módy a šperků. Představují se tu značky jako Hermés, Beldfactory nebo Novesta. Z módy svou originalitou zaujme i kolekce Adidas od Jeremyho Scotta.

Mezi nejrozsáhlejší expozice tady patří USSPA – špičkový český výrobce spa, který na svém novém modelu uplatnil řadu nových patentů a technologických inovací. K vidění jsou tu i originální interiéry nebo filmy a projekty Red Bullu nebo nový telefon od firmy Nokia.

Foto: interier po konci světa

Antigravitace, design interiéru po konci světa v roce 2012 Foto: Petr Pečenka, Topzine.cz

V Karlínském superstudiu Futurama je expozice zaměřená prakticky pouze na interiérový design, nábytek a světla. V přízemí je ovšem (kromě kavárny) k vidění projekt od Pepsi – mladí umělci tu měli nově ztvárnit Muchovu Slovanskou epopej. O tomto unikátním projektu jsme již nedávno psali.

V dalších třech patrech se prostřednictvím řady distributorů představí novinky z Milánského veletrhu, nechybí ani instalace předních českých výrobců – společnost TON zde představuje svůj nový typ židle 002, prezentuje se zde i Preciossa, Lesvit, Hanák a další. Ze zahraničních výrobců jistě nezklame instalace firmy Electrolux, Fatboy, Nespreso a další. V instalaci značky Artek se návštěvníci mohou seznámit s kolekcí Alvara Aalta, který nedávno vystavoval i v pražských Holešovicích.

FOTO: Prezentace firmy TON

Prezentace firmy TON Foto: Petr Pečenka, Topzine.cz

Poslední patro je celé věnováno sekci Young and Fresh, kde se představí mladí designéři a řada školních ateliérů z České republiky a ze Slovenska.

Nelichotivé srovnání

Loňský Designblok navštívilo více než 38 000 diváků a zřejmě i letos bude počet návštěvníků hodně vysoký. Nabízí se ovšem srovnávání s loňskou výstavou, nebo s obdobnými přehlídkami jinde ve světě, z kterého letošní designblok nevychází jako úplný vítěz.

Konzistence tématu ekologie se nedaří naplňovat, což by se sice dalo očekávat, krom toho by ale divák jistě očekával více originálních designérských počinů. Výjimky ovšem potvrzují pravidlo průměrnosti, takže se nikdo nemusí bát, že by ho výstava vyloženě zklamala, každý si jistě na letošním designbloku přijde na své.

Designblok 2011

4. – 9.10. 2011

Vstupenka na celý týden do obou superstudií stojí 250 korun, zlevněná studentská pak 150 korun.

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Designblok 2011: Podívejte, co přináší největší přehlídka designu u nás