Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Deprese – jak ji zvládat?

Redakce

Redakce

31. 1. 2010

Deprese - sebevraždaNa každého z nás jistě někdy padne špatná nálada, se kterou každý bojujeme po svém. Ale co když přeroste přes hlavu a není možno se jí zbavit? Co dělat, aby jí člověk nepropadl? Jak se z ní vyhrabat ven? Jak zvládat depresi?

Deprese, sebevražda, Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Deprese, sebevražda, Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

V dnešní uspěchané době máme stále větší sklony k depresím. Chceme toho stihnout co nejvíce a udělat vše co nejlépe. Když se nám to nepodaří, uchylujeme se k alkoholu, pláčeme, nadáváme. Problémy neřešíme, ale odsouváme je. A pak se najednou objeví v celé své zoufalé zrůdnosti ten lidský stav mysli, jenž nás dohání k sebevražedným myšlenkám a kolikrát i činům. Deprese. Úzkostný stav duše, ze kterého nelze jen tak uniknout, ve kterém přetrváváme a nechceme se jej vzdát.

Že se v depresi nacházíme, to už poznáme (viz Příznaky deprese), ale abychom se z ní dostali, je třeba odhalit příčinu zoufalství. Jaký problém nás skutečně trápí? Co je třeba změnit, abychom se cítili lépe? Dá se vůbec onen problém vyřešit? Řiďme se citátem Dalajlámy: Má-li problém řešení, nemá smysl dělat si starosti. Když řešení nemá, starosti nepomohou.

Při lehké depresi může být alespoň prozatimním řešením udělat pro sebe něco hezkého. Pusťte si pěkný film, uvařte si dobré jídlo, pečujte o sebe. Napusťte si vanu, zapalte si svíčky, přidejte vonnou esenci, pusťte si relaxační hudbu. Běžte se pobavit s přáteli, zaběhat si či jen tak odpočívat na sluníčko. Čím více se rozmazlíte, tím lépe se pak budete cítit. A s chladnou hlavou se lépe problémy řeší lépe. Při těžší či déletrvající depresi je nutná návštěva lékaře!

Léky

Pokud máte pocit, že už není cesty ven, nic vás nebaví a sami se z toho dostat nedokážete, řešením může být odborná pomoc. Většinou se jedná o pomoc psychologickou. Některým lidem stačí pouhé vyslechnutí a pochopení, někdy je třeba odborné rady, jindy pomohou jedině léky – antidepresiva. U těch je však třeba dávat pozor, protože na nich může vznikat závislost. Spousta antidepresiv je k dostání pouze na předpis, bez něj je možno zakoupit léčivo Guajfenezin, které je obsaženo například v léčivém přípravku Guajacuran. Přírodní cestou je užívání třezalky tečkované, která je k dostání v tabletkách nebo ji můžete zakoupit sušenou a udělat si z ní čaj. Mimojiné pomáhá i na nespavost nebo žaludeční neurózy. Více se o třezalce dozvíte zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Deprese – jak ji zvládat?