Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Příznaky deprese – jak ji poznáme?

SDepreseklíčený a prázdný pohled? Beznaděj? Hlava při chůzi sklopená k zemi sledujíce do detailu kresbu na chodnících? Nebo myšlenky, které na první pohled vidět nemůžeme? Jaké vlastně jsou příznaky deprese? Jednoho dne se možná i vy probudíte s tím odporně tíživým pocitem na hrudi. Poznejte první příznaky a nenechte se depresí srazit k zemi!

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Co je deprese?

Deprese je chronické psychické onemocnění protínající celé generace lidské populace, proto nemůžeme přesně určit, kterou skupinu postihuje nejvíce nebo naopak nejméně. Ze statistik každopádně plyne, že deprese postihne v průběhu života každého pátého člověka. Prozatím nevíme, jak deprese vzniká a přestože věda za posledních několik let výrazně pokročila, stále nedokážeme objektivně posoudit, které biologické procesy vedou k jejímu zrodu.

Jediné, co doposud tušíme, je to, že příčin deprese je celá řada. Po chemické stránce může být takovou příčinou nedostatek neurotransmiterů, tedy chemických sloučenin, pomocí kterých v mozku probíhá předání signálů mezi jednotlivými neurony. Možná právě proto, možná z úplně jiného důvodu, nám byl předpoklad k depresím dán částečně geneticky – je dokázáno, že vyskytuje-li se ve vašem pokrevním příbuzenstvu někdo trpící depresí, i u vás je šance vysoká.

Příčin vedoucích k depresím je celá řada, určitě mezi ně můžeme zařadit třeba dlouhodobý stres a nárazové stresové situace (smrt v rodině, vážná nemoc), které většinou vedou k déle přetrvávajícímu pocitu hluboké beznaděje, bezmoci a smutku, jejž nazýváme depresí. Deprese dále dělíme na lehké, střední a těžké. Hloubku deprese určíme podle individuálního stavu nemocného.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Proč deprese postihuje jen někoho?

Odborníci hledají na tuto otázku odpověď už od nepaměti. Vědci i celé vědecké týmy v minulosti zkoumali faktory vedoucí ke vzniku deprese a vyčlenili několik skupin, které zřejmě na vliv deprese působí. Mezi takové faktory podle nich patří například vrozená biologická zranitelnost, podmínky v dětství a dospívání nebo psychologické faktory (lidé s nízkým sebevědomím na sebe pravděpodobně ve stresových situacích budou nahlížet jinak, takové chování může v budoucnu vést k rozvoji deprese).

Dalším důležitým faktorem je samozřejmě současná životní situace (jsem-li vystaven dlouhodobému stresu, pravděpodobně budu k depresím mnohem náchylnější). Nesmíme zapomínat ani na působení návykových látek – drogy, alkohol a některé léky (například užívání hormonu prednisonu). Deprese může někdy provázet tělesný úraz nebo vážné onemocnění, hlavně ve stáří se může pojit třeba s Parkinsonovou chorobou nebo stavem po srdečním záchvatu, v extrémních případech může nemoci, které provází, i znatelně zhoršovat.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Jaké jsou tedy příznaky deprese? Jak depresi poznat?

Deprese je charakterizována hlavně beznadějí – nic nemá cenu, nic se nedá změnit, jsem odevzdaný a se svým osudem nemůžu nic udělat, současná situace je zkrátka zoufalá. Samozřejmě se může stát, že vás tento pocit přepadne náhle, pacienti postižení depresí však opakovaně o těchto věcech přemýšlí. Dalším příznakem může být ztráta zájmu o věci, které nás předtím těšily (rodina, přátelé, práce, sport, zábava a podobně), pacient obvykle nemívá zájem ani sám o sebe, stále a dokola se zaobírá jen problémem (problémy), které ho absolutně pohltí. Nemocný sám sebe vnímá jako nedokonalého, nezajímavého a zbytečného člověka. Ve snaze nezklamat přátele, rodinu či kohokoliv jiného nemocný tak dlouho namlouvá sám sobě, že se nic neděje a že se nesmí zabývat sebou, až tomu sám uvěří a nakonec podlehne.

Deprese není jen nemocí duše, ale i těla, často ji provází poruchy spánku, nechutenství (nebo naopak přejídání a přírůstek na váze), ztráta chuti na sex nebo ztráta energie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Příznaky deprese – jak ji poznáme?