Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Den poté je plný filmových chyb. S takovou svět asi vážně zanikne

FOTO: Sam s přáteliV katastrofickém filmu Rolanda Emmericha tentokrát neútočí vetřelci, ale mnohem silnější nepřítel. Proti lidstvu se otočila sama příroda. Co se v jedné z možných vizí budoucnosti moc nepovedlo a kam se vloudila chybička?

FOTO: Sam s přáteli

Sam s přáteli se musí rychle schovat před bouří, Zdroj: distributor filmu

Z nebe padají obrovské kroupy, hurikány a tornáda vznikají s neuvěřitelně ničivou silou, sníh se objevuje v místech, kde ho znají pouze z obrázku, a nakonec záplavy. Podle výzkumu klimatologa Jacka Halla (Dennis Quaid) se to vše stane v několika nadcházejících týdnech. Globální oteplování má přivést severní polokouli Země k další době ledové, ale kdo by mu to uvěřil?

Jackova snaha přesvědčit viceprezidenta o učinění opatření je i přes jasné důkazy o nadcházející přírodní katastrofě naprosto zbytečná, a tak se Jack snaží varovat alespoň svého syna Sama (Jake Gyllenhaal) v New Yorku, aby okamžitě odjel. Už je ale pozdě.

Emmerichův Anonym je právě v českých kinech. Jaké reakce sklidila konspirační teorie o Shakespearově životě?

I přesto mu stihne dát pár rad, díky kterým Sam, jeho přátelé a pár dalších důvěřivců přežijí. Schovají se před mrazem v jedné z místností veřejné knihovny, kde udržují co největší teplo. Oheň v knihovně není nic složitého, ale jak to bude s jídlem, pitím a léky? Má se skupinka vystrašených lidí vydat napospas nelítostné přírodě, nebo čekat na nejistou záchranu?

Chyby ve filmu

1. V úvodní scéně, kdy praská obrovský kus ledovce a Jack skáče na druhou stranu přes trhlinu pro výsledky výzkumu a zpátky, musíme žasnout nad jeho rychlostí. Když totiž skočí zpět na druhou stranu, můžeme vidět, jak Jack předá výsledky kolegovi, utrhne se pod ním kus ledu, on padá a rukama se ještě stihne zachytnou okraje. Ty mu samozřejmě sklouznou a za vteřinu o metr níže už se drží cepínu zaseknutém v ledu. Jak to dokázal, je nám záhadou.

2. Chvilku nato, když Jack prezentuje své poznatky viceprezidentovi a zástupcům ostatních zemí, vidíme tabuli, na které je znázorněný Golfský proud. V reálu je ale jeho směr opačný.

3. Když se k New Yorské knihovně řítí obrovská vlna, která je od ní sotva pár stovek metrů, je docela nemožné, aby Sam stihl doběhnout několik desítek metrů pro svou kamarádku Lauru (navíc ve vodě po kolena) a ještě se vrátit zpět do knihovny. Voda byla v takové blízkosti a rychlosti, že by je musela smést během pár vteřin.

4. Ještě zůstaneme u momentu, kdy se vlna řítí na knihovnu. Všimněte si bezdomovce, který při záběru zepředu drží ruku před sebou a má v ní vodítko. Ale při záběru zezadu místo toho drží vozík stojící vedle něj.

FOTO: Sam a Laura utíkají do knihovny

Sam a Laura se utíkají schovat do knihovny před ničící vlnou valící se New Yorkem

5. Když Sam zjistí, že se Laura pořezala a pravděpodobně má otravu krve, chce se dostat do lodi pro penicilin. Proč se ale prvně nepodívali do lékárniček v knihovně? Minimálně v jednom záběru (když rozbíjí automaty s jídlem) lékárničku vidíme a v tak obrovské knihovně je více než jisté, že tam nebude pouze jedna.

6. Skupinka přeživších se v knihovně hádá, které knihy budou pálit. Proč ale raději nepálí židle a stoly? Nejenom že jich tam je spousta, ale navíc dřevo hoří mnohem, mnohem déle než papír!

7. Jak to, že když Jack zabodne cepín do skla, přesněji řečeno do skleněné střechy nákupního centra, tak sklo nepraskne? To můžeme vidět ve scéně, kdy jde trojice mužů do New Yorku a Frank se propadne právě do zmíněné budovy a stahuje s sebou i přivázané kamarády. Jack je všechny zastaví právě takto.

FOTO: Lepší než knihy by bylo pálit dřevěné vybavení knihovny

Knih je sice v knihovně spousta, ale to i dřevěného nábytku, který by byl jistě mnohem lepší volbou

8. Když Jack ukazuje prezidentovi, odkud je třeba evakuovat lidi dále na jih, nakreslí na mapu čáru. Ta se v různých záběrech mění a pokaždé je nakreslená jinak.

9. Jak to, že když všude vypadla elektřina, svítí prezidentovi v pracovně lampička?

10. Když se díváme ve filmu na reportáž z Anglie, vidíme v ní žluté semafory. Jenže Anglie žluté semafory nemá, pouze černé. Je to tedy pravděpodobně záběr ze Spojených států.

11. A na závěr ještě jedna záludná otázka. Jak to, že když se v knihovně topí v krbu, není venku vidět žádný kouř, který by unikal komínem?

Den poté (Day After Tomorrow, The)

Katastrofický / Drama / Sci-Fi / Thriller
USA, 2004, 124 min

Režie: Roland Emmerich
Hrají: Dennis Quaid, Jake Gyllenhaal, Emmy Rossum, Sela Ward, Austin Nichols, Tamlyn Tomita, Sasha Roiz, Nestor Serrano, Mimi Kuzyk

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Den poté je plný filmových chyb. S takovou svět asi vážně zanikne