Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Demo demokracie nastaví zrcadlo společnosti. Každé představení bude jiné

Anna Kottová

Anna Kottová

10. 12. 2012

FOTO: Demo DemokracieStudio Ypsilon připravuje experimentální inscenaci s názvem Demo demokracie. V té se tvůrci zamýšlí nad dopady politiky na společnost a nad podobou dnešní demokracie. V režii Braňo Holička ji Ypsilonka poprvé uvede v pondělí 10. prosince.

FOTO: Demo Demokracie

Každé představení bude jiné, vyznění zůstane stejné. Zdroj: Studio Ypsilon

Slovo demo označuje demo verzi, zkušební prototyp. Inscenace se ohlédne za dvaceti třemi lety demokracie, za jejíž podobu nese zodpovědnost celá společnost.

Demo demokracie nabídne pohled na současnou českou politickou a především společenskou situaci. Nastaví také zrcadlo publiku. Režisér Braňo Holiček sám přiznává, že ne každému divákovi se bude obraz líbit.

Recenzujeme: Schmid rozjel kabaret v Ypsilonce

„Chceme divadlo, které bude dávat smysl a bude intenzivně působit na diváky, aby si uvědomili a pojmenovali to, v čem doopravdy žijeme a ptali se, jestli je to vážně demokracie,“ vysvětlil záměr režisér Holiček.

FOTO: Demo Demokracie

Režisér Braňo Holiček sleduje svoje svěřence

Holiček první zkušenosti s podobným tématem nabyl v Meet Factory, kde dělal Politický kabaret. „Tématem není ani tak politika, ale společnost jako taková,“ prozradil Holiček a dodal, „přemýšlíme, jak dopadá politika na společnost.“

Inscenace má sice pevnou strukturu, ale scénář tvoří pouhé čtyři stránky. Z velké části herci improvizují a záleží na reakcích diváků, zda herce v naplňování inscenace podpoří. Každé provedení Demo demokracie bude jiné v závislosti na aktuálních událostech, i když vyznění by mělo zůstat stejné.

FOTO: Studi Ypsilon

Studio Ypsilon se nachází v pražské Spálené ulici. Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Inscenace odstartuje projekt s názvem Ypsilon na druhou. Studio Ypsilon podporuje autorské projekty mladé generace jako hry Braňo Holička nebo Jiřího Havelky. Ypsilon na druhou by mělo zastřešit nové tvůrčí podněty.

„Dcera Ypsilonky bude mít brzy vlastní logo i vizuál,“ přislíbil patron Braňo Holiček. Ypsilon na druhou se pokusí více otevřít divadlo mladým lidem, a to pomocí autorských her. Demo demokracie projekt zahájí. Další inscenace čeká diváky 19. února příštího roku, kdy bude mít premiéru komedie Plejtvák v podání Cabaretu Calembour.

Demo demokracie

Studio Ypsilon

Autor: Braňo Holiček a kol.

Režie: Braňo Holiček

Hrají: Daniel Šváb, Petr Vršek, Barbora Vyskočilová, Jakub Slach a Petr Hojer

Premiéra: pondělí 10. prosince

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Demo demokracie nastaví zrcadlo společnosti. Každé představení bude jiné