Menu
TOPZINE.cz
Hudba

David Gilmour, bývalý kytarista Pink Floyd, oslavil 65. narozeniny

Redakce

Redakce

8. 3. 2011

FOTO: Pink FloydDavid Gilmour, jedna z hlavních tváří skupiny Pink Floyd, jedné z nejzásadnějších kapel rockové historie, oslavil 6. března 65. narozeniny.

FOTO: Pink Floyd

David Gilmour se spoluhráči z Pink Floyd, Zdroj: oficiální stránky Davida Gimoura

David Gilmour se narodil 6. března 1946 v anglickém Cambridgi. Jeho hudební začátky jsou spojeny s kamarádem z mládí Sydem Barrettem, pozdějším zakladatelem Pink Floyd, se kterým se společně učili hrát na kytaru. Následně byl Gilmour členem skupiny Joker’s Wild, ve které působil do roku 1966.

Přelomovým se pro Gilmourovu kariéru stal rok 1968, ve kterém dostal nabídku stát se členem Pink Floyd. Hlavní důvod byl postupně se zhoršující psychický stav frontmana Syda Barretta, který byl nucen kapelu opustit půl roku po Gilmourově příchodu. Skupinu od toho okamžiku tvořili baskytarista Roger Waters, bubeník Nick Mason, klávesista Rick Wright a David Gilmour hrající na kytaru. Zpěv obstarávali Waters spolu s Gilmourem, a částečně i Rick Wright.

Sedmdesátá léta znamenala pro rockovou hudbu zlatou éru psychedelie a art rocku, jehož hlavními představiteli byli právě Floydi. Svoji nejslavnější desku The Dark Side of the Moon, která je dodnes mezi prvními třemi nejprodávanějšími alby všech dob, nahrála kapela v roce 1973. Následující období znamená pro skupinu celosvětovou slávu a monstrózní turné zakládající si na světelných i jiných výrazných koncertních efektech.

Koncem sedmdesátých let převzal roli frontmana a hlavního skladatele baskytarista Roger Waters. Pod jeho taktovkou vznikl legendární projekt The Wall, zahrnující kromě hudebního alba i film. Waters a Gilmour se v té době autorsky stále více rozcházeli a tato rozhádanost vyvrcholila odchodem Waterse ze skupiny v roce 1985. Ten prohlásil, že skupina je rozpuštěna a začaly právní tahanice o autorská práva.

David Gilmour tehdy učinil nečekaný krok a začal se zbylými členy kapely pracovat na novém albu. A Momentary Lapse of Reason vyšlo v roce 1987 a zaznemenalo fenomenální celosvětový úspěch, dokonce i přes tahanice s Watersem a vzájemné očerňování přes média. Poslední desku nahráli Pink Floyd v roce 1994 – album Pulse, na kterém je z velké části autorsky podepsán právě Gilmour.

Po definitivním ukončení činnosti Pink Floyd se Gilmour začal věnovat svým sólovým aktivitám, které vyvrcholily vydáním alba On An Island v den jeho 60. narozenin v roce 2006. Kromě hudby se David Gilmour věnuje i charitativní činnosti a své zálibě, létání. Jeho nejnovějším hudebním počinem je spolupráce s kapelou The Orb, hrající elektronickou hudbu, se kterou v říjnu 2010 nahrál album Metallic Spheres.

David Gilmour je jistě jednou z velkých legend rockové hudby. Časopisem Rolling Stone byl zařazen mezi 100 největších kytaristů a v hlasování fanoušků bylo jeho kytarové sólo ze skladby Comfortably Numb vyhlášeno nejlepším kytarovým sólem všech dob. Nezbývá, než Davidovi popřát mnoho zdraví a úspěchů do dalších let.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

David Gilmour, bývalý kytarista Pink Floyd, oslavil 65. narozeniny