Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Roger Waters znovu postaví svou The Wall na dvou pražských koncertech

Redakce

Redakce

30. 12. 2010

Roger WatersGeorge Roger Waters byl na postu baskytaristy jedním ze zakládajících členů Pink Floyd, kapely velké rockové éry šedesátých a sedmdesátých let. Pink Floyd sice už neexistují, ale Waters – i přes svou sólovou kariéru – jejich hudbu znovu oživuje a přiváží ji i na českou scénu.

Roger Waters

Roger Waters, Zdroj: roger-waters.com

Roger Waters navštívil Českou republiku zatím dvakrát. Poprvé tomu bylo v roce 2002 s jeho projektem In the Flesh, druhý a zatím poslední koncert se odehrál před třemi lety v pražské O2 areně. Koncert měl dvě části, ta první byla složena z písní jeho sólové kariéry a největších hitů Pink Floyd. V druhé části Waters odehrál kompletní floydovské The Dark Side of the Moon, třetí nejlépe prodávané album hudební historie.

Watersova tvorba je velmi ovlivněna smrtí jeho otce. Eric Flatcher Waters padl za druhé světové války, když Rogerovi bylo pouhých pět měsíců. Tato ztráta ho provází celý život a promítá se do mnoha písní, jedním z příkladů je skladba The Fletcher Memorial Home z alba The Final Cut.

Pink Floyd jako Watersova doprovodná kapela

Roger Waters se ocitl na postu zpěváka v Pink Floyd až jako třetí v pořadí. Původním zpěvákem byl Syd Barrett, který byl ale kvůli svým psychickým problémům postupně nahrazen kytaristou Davidem Gilmourem, který se ke kapele přidal na začátku roku 1968.

Postupem času začínal Waters ve skupině přebírat čím dál větší kontrolu nad hudbou. Vymýšlel různá témata a myšlenky, kterými se měla alba ubírat, začala vznikat koncepční alba. Zpočátku se na tvorbě hudby podílela celá kapela, pouze texty byly Watersovy, později byl ale vliv zbytku kapely čím dál menší, což vyvrcholilo u alba The Final Cut, které je Watersovo i hudebně a zbylí členové Pink Floyd se na něm podíleli jen jako doprovodná kapela. Vztahy v kapele se tím velmi horšily a vyústily v roce 1985 odchodem Rogera Waterse z Pink Floyd.

Za velkou zdí

Waters do svých textů často přenášel své osobní pocity a zkušenosti. Nejrozsáhlejší takovou ukázkou jeho osobnosti je rocková opera The Wall vydaná v listopadu 1979. Šlo o velký projekt, vydáno bylo dvoualbum, ke kterému kapela uspořádala turné a byl i natočen film. Znovu je to spíše dílo Waterse než celých Pink Floyd, ale i přesto je jedna z komerčně neúspěšnějších skladeb nejen tohoto alba, ale celé kariéry Pink Floyd z velké části dílem kytaristy Davida Gilmoura.  Kytarové sólo ve skladbě Comfortably Numb je často kritiky oceňováno jako jedno z nejlepších.

Album The Wall vznikalo v době, kdy Waters začínal pociťovat odcizení od publika, atmosféra na koncertech začínala být neosobní a Watersovi připadalo, že na nich nikdo není proto, aby jeho písně doopravdy poslouchal. Hlavní postava, kterou představuje hudebník Pink, odráží i Watersovy vztahy s jeho matkou, ponižování od učitelů, rozchod s manželkou a v neposlední řadě i úmrtí jeho otce. Pink si postupně kvůli všem problémům začíná vytvářet kolem sebe pomyslnou zeď, která ho od všeho izoluje. Stejnou zeď z kartonů postavili i Pink Floyd mezi sebe a publikum na turné k tomuto albu.

Svoji zeď znovu postaví Roger Waters po letech i v Praze, 15. a 16. dubna 2011 v O2 areně. Rozhodně je na co se těšit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Roger Waters znovu postaví svou The Wall na dvou pražských koncertech