Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Danielle Trussoniová představuje tajnou vědu – Angelologii

Dagmar Čechová

Dagmar Čechová

22. 12. 2010

Andělé jsou prý po čarodějích, upírech a dalších magických stvořeních novým fenoménem dneška. V debutu mladé americké spisovatelky Danielle Trussoniové se ocitnete ve světě, kde mezi lidmi žijí i Nefilim – potomci lidí a andělů. Skoro nikdo o nich ale neví, a možná proto jsou ještě nebezpečnější.

Ilustrační foto Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Angelologie je velice seriózní věda založená na existenci stvoření jménem Nefilim. Už v První knize Mojžíšově se můžete dočíst o potomcích andělů a lidí, o neposlušnosti božských stvoření, která na svět přivolala potopu. Evangeline, mladá řádová sestra, jednoho rána otevře dopis, který změní její doposud tichý život v klášteře k nepoznání. Dozví se o své rodině, svém předurčení a andělech – mytických stvořeních, v jejichž existenci nikdo nevěří. Až na skupinu lidí – angelologů, kteří Nefilim zkoumají. Jaká je tedy pravda za biblickými příběhy?

Dan Brown v sukni

Angelologie Danielle Trussoniové upoutá už na první pohled – tlustá kniha s lákavou obálkou a ještě lákavějším názvem. O tématu andělů se dá říct, že není příliš okoukané a trvalé tajemství je velmi přitažlivé

Jak už námět napovídá, Angelologie je typ knihy, kterých se v poslední době objevilo mnoho. Začalo to Danem Brownem, který fenoménu, kdy se vypravěč pohybuje na hranici mezi fikcí a skutečností, doslova ušlapal cestu. Angelologie je trochu jiná – počítá s existencí andělů, čímž jasně dokazuje, jak moc si autorka vymýšlela. Přesto je tu jedno velké ale. Angelologie je plná historických „důkazů“ o existenci Nefilim – jedním z nich je například šestá kapitola knihy Genesis. Právě na ní je příběh postaven.

Spánek, napětí, spánek, napětí…

Jednou velkou nevýhodou Angelologie je ne až tak strhující začátek. Prvních sto stran si čtenář bude připadat možná i znuděně. Danielle Trussoniová sice navnadí už na první stránce, ale dalších dvacet může čtenář pospávat u popisu denních povinností řádové sestry. Pak se zase probudí, když potká prvního anděla. A zase usne u líčení života bohatého aristokrata. A takhle to jde celou první třetinu knihy. Pokaždé, když bude chtít knihu odložit, se stane něco, co člověka doslova pohltí. Otázkou je, jestli je to dobře, nebo špatně.

Nakonec ale sami dojdete k tomu, že nudné části knihy se nakonec vyplatí. Většinou osvětlují minulost postav, stav, ve kterém se zrovna nacházejí nebo jejich pocity. To všechno pak pomůže pochopit další dění. A že se toho konečně začne dít hodně. Druhá část knihy je v ich-formě a vypráví příběh těsně po začátku Druhé světové války. Příběh výpravy za anděly. A tentokrát se už nudit nebudete.
Angelologie rozhodně nepůsobí jako první román Danielle Trussoniové, čemuž napovídá již rozsah knihy. Nečte se úplně snadně, děj však plyne pozvolna a rozhodně si nebudete připadat zmatení – tedy kromě míst, kde to je účelem. Postavy se v průběhu příběhu vyvíjejí a to velmi rychle – obratně reagují na nastalé situace. Přesto se dá říct, že některé až příliš rychle opouštějí svá stanoviska a v případě Evangeline i víru.

Jestli je Danielle Trussoniová jen další pisálek, který se snaží vydělat na fenoménu doby, nebo jestli je tak dobrá, jak hlásají zahraniční kritiky, je otázkou do pranice. Určitě je jiná než Dan Brown, její přesvědčivost není ale o nic menší. Angelologie určitě stojí za přečtení – vtáhne vás do děje natolik, že možná sami uvěříte na anděly.

Název originálu: Angelology
Český název: Angelologie
Autorka: Danielle Trussoniová
Překlad: Markéta Demlová
Obálka: Jana Šťastná
Počet stran: 420
Vazba: vázaná
Rozměry: 157 x 234 mm
Vydal: Knižní klub, Praha 2010
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: *** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Danielle Trussoniová představuje tajnou vědu – Angelologii