Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Další dopravní značka změnila smysl. Zkontrolujte si typ auta, zda můžete jet v rychlém pruhu

Redakce

Redakce

26. 3. 2016

Řidiči mnohdy porušují zákon a ani o tom nevědí. Naštvaná zvolání typu „vždyť to dřív bylo takhle“ je však před pokutou neuchrání. Co se od Nového roku změnilo v dopravním značení?

omezeni v dopravnim pruhu

Nedávno jsme vás informovali o změnách pravidel přednosti na kruhových objezdech, která platí od ledna 2016. To však není jediná změna v dopravních předpisech, kterou k Novému roku zákonodárci na řidiče přichystali. Od ledna se také změnil význam značky Omezení jízdy v dopravním pruhu.

Zákaz vjezdu do rychlého pruhu

Značka Omezení jízdy v dopravním pruhu, kterou řidiči znají jako obrázek náklaďáku v červeném zákazovém poli, dříve omezovala vjezd náklaďákům do rychlého pruhu, a to ze zcela logického důvodu – aby nezdržovali ostatní řidiče, tedy ty jedoucí v osobních automobilech.

Od ledna se však toto omezení dotkne i některých z nich. Nově značka zakazuje vjezd do rychlého pruhu i dodávkám, ale také některým kombíkům a pickupům. Jde o osobní auta, které firmy vykazovaly jako malé dodávky, aby si z nich mohly odečíst DPH. Omezení se tak bude nově týkat více jak půl milionu aut.

Pozor na pokutu

Změna je o to nenápadnější, že dopravní značka vypadá pořád stejně. A většina lidí tak o ní vůbec neví. Pokud si tedy bez obav jezdíte dodávkou v levém, tedy v rychlém jízdním pruhu, mohou vám dopravní policisté udělit pokutu, která dosud hrozila jen řidičům nákladních vozidel.

Výjimka platí, pokud je značka navíc opatřena dodatkovou tabulí – v tom případě do levého pruhu dodávky smí. Většinou zde však tato tabule není.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Další dopravní značka změnila smysl. Zkontrolujte si typ auta, zda můžete jet v rychlém pruhu