Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Řidiči zbystřete! Na kruhových objezdech platí nová pravidla přednosti

Redakce

Redakce

21. 3. 2016

Neznalost zákona neomlouvá. A to ani v případě, že změna proběhla teprve nedávno. Proto si pořádně nastudujte nová pravidla dávání přednosti na kruhových objezdech.

Dopravní značka kruhový objezd

Zdroj: Pixabay.com

Nová pravidla dávání přednosti na kruhových objezdech platí už od nového roku. Spousta lidí si jich však mezi všemi ostatními změnami nevšimla. Na co si tedy dát pozor?

Jak to bylo dříve

Do konce minulého roku platilo, že auta jedoucí po kruhovém objezdu měla přednost před těma, které na něj teprve vjížděla. Každý kruhový objezd přitom musel být označen značkami „Kruhový objezd“ a „(Stůj), dej přednost v jízdě“, takže vjíždějící auta musela dát přednost.

Jak je to teď

Nová vyhláška však nařizuje pouze značku „Kruhový objezd“, přičemž řidiči se mají při jízdě na křižovatce řídit šipkami, přednost autům jedoucím po objezdu však automaticky nedává. Ta platí v případě, že je objezd opatřen nepovinnou značkou „(Stůj), dej přednost v jízdě“.

Pokud objezd takto označen není, platí klasická přednost zprava. Řidič jedoucí po objezdu tedy musí dát přednost vozidlům vjíždějícím na objezd zprava. Takto upravených objezdů v ČR sice zatím moc není, vzniká však mnoho nových, které nemají povinnost upravit přednost v jízdě značkou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Řidiči zbystřete! Na kruhových objezdech platí nová pravidla přednosti