Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Colours of Ostrava představuje nejlepší interprety

Klára Manfrinová

Klára Manfrinová

29. 6. 2011

FOTO: Lisa HanniganPřípravy na desátý ročník festivalu Colours of Ostrava nabírají na intenzitě a počet ohlášených kapel jen vzrůstá. Je jich už celá řada a my vám nyní představíme některé z těch, kteří na jednom z největších letních festivalů vystoupí. Předprodej vstupenek je v plném proudu.

FOTO: Lisa Hannigan

Zpěvačka Lisa Hannigan, která je dalším potvrzeným interpretem, Zdroj: archiv

Festival Colours of Ostrava, který letos slaví jubileum desetileté existence, je očekávanou hudební akcí, která si za deset let svého konání udělala jméno nejen v našich končinách, ale také za hranicemi České republiky. Konat se bude ve dnech 14. až 17. července a již dříve jsme na Topzine.cz informovali o hudebních hvězdách, které na festivalu vystoupí. Program se nyní pomalu začíná formovat do finální podoby a slibuje, že tato akce bude opravdu pořádný nářez.

Poprvé nejen na festivalu, ale v České republice celkově vystoupí irská skupina Clannad, jež bude mít ostravský festival jako jednu ze zastávek na svém turné. Její hudba je směsicí tradiční irské hudby, folku, rocku a elektroniky. Na svém kontě mají řadu hudebních ocenění, jako je například soška Grammy za album Landmarks. Do podvědomí mnoha lidí se však dostali především ve spojitosti s filmy a seriály – skupina má na svědomí například hudbu k seriálu Robin Hood a dále je také s nimi díky hitu I Will Find You spjat film Poslední mohykán.

Dalším, relativně nově oznámeným, interpretem je zpěvačka Lisa Hannigan. Ta již dokázala spolupracovat s celou řadou interpretů, jako jsou Glen Hansard, členové skupin BellX1 a The Chieftains a také Damien Rice. Tato písničkářka absolvovala na začátku své kariéry turné s amerických zpěvákem Jasonem Mrazem a po něm se stala její píseň Lille doslova hitem. Předtím ještě vydala své debutové album Sea Sew, a také díky tomu se dostala do kolotoče koncertů a turné. Vystoupila například s Mickem Flannerym, Davidem Kittem nebo skupinou Snow Patrol.

Kupte si vstupenky online za 1590 korun

Návštěvníci Colours of Ostrava se mohou těšit i na Franka Yamma. Ten pochází z aboridžinského národa Pitjantjatjara a už tenhle fakt slibuje ojedinělý zážitek. Zmíněný písničkář již v minulosti vystupoval na mnoha světových festivalech a při svých vystoupeních zpívá za doprovodu akustické kytary anglicky a v jazyce pitjantjatjara.

Dorazí Yann Tiersen – autor hudby k Amélii z Montmartru a Good Bye, Lenin!

Z Francie pochází hudebník a skladatel Yann Tiersen, který je autorem vskutku originální hudby. Není typicky francouzská a to z toho důvodu, že Tiersen pochází z Bretaně, kde, jak známo, je hudba odlišná. Na svém kontě má řadu ocenění jak hudebních, tak filmových. Není se čemu divit, když je znám především ve spojitosti s filmy Amélie z Montmartru a Good Bye, Lenin! Tiersen umí hrát na spoustu hudebních nástrojů – používá samply smyčců i velkých orchestrů a velmi rád experimentuje. Využívá tedy i nové elektronické nástroje a jeho vystoupení tak nikdy nepostrádají originalitu.

Colours of Ostrava pohostí i americkou zpěvačku Santigold. Ta představí návštěvníkům newyorský popový underground. Santigold (alias Santi White) se letos chystá vydat nové album, na kterém s ní spolupracovali Pharrell Williams a skupina Devo. Svou první desku vydala před třemi léty a na svém kontě má nejen turné k této desce, ale také účinkování jako předskokanka Björk, Jay-Z, Coldplay, Beastie Boys a dalších.

Další vystupující umí až neuvěřitelným způsobem smíchat dechy, píšťaly, dřevěné bubny, elektroniku či kytary s přizvanými hudebníky. Řeč je o černošském triu Choc Quib Town, které pochází z kolumbijského města Quibdó. Prezentovat budou latinskoamerickou hudbu, konkrétněji převážně africkou linii. Zpívají slangovou španělštinou a oblibu si získali nejen v jejich vlasti, ale také například v Americe, kde již několikrát vystoupili. Světu svou tvorbu ukázali debutovým albem Oro v roce 2009. To bylo také nominováno na Grammy.

Na festivalu vystupují interpreti, kteří zastupují různé žánry a jsou z různých koutů světa, někdy z hodně dalekých. Další vystupující v tomto není výjimkou, pochází až z Japonska. Jedná se o skupinu Mono. Návštěvníkům festivalu jsou příslibem jak uklidňujících kytarových romancí, tak agresivního rocku. „Od samého začátku jsem chtěl psát hudbu evokující film Prolomit vlny od Larse Von Triera,“ zdůvodnil kytarista Takaakira Goto, proč jejich hudba svou atmosférou často připomíná soundtrack k filmu, kde lidé bojují s přírodními živly.

Vystoupí také Grinderman, N.O.H.A. a řada českých kapel

Kromě zmíněných interpretů vystoupí dále například britští Grinderman s Nickem Cavem v čele, The Horrors, The Herbaliser, belgičtí Aranis nebo skupina N.O.H.A. Také dorazí Boban i Marko Marković Orkestar ze Srbska, z Bosny a Hercegoviny Dubioza Kolektiv a ze Španělska do Ostravy zamíří La Shica.

Své zastoupení bude mít také česká hudební scéna. Svou účast na festivalu již potvrdili třeba Divokej Bill, Monkey Business, Fiha, Prago Union, Traband, The Plastic People of the Universe, Tleskač, Už jsme doma, Nightwork a řada dalších.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Colours of Ostrava představuje nejlepší interprety