Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Colours of Ostrava 2014 se blíží. Těchto 10 interpretů nesmíte vynechat

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

13. 5. 2014

Už jen dva měsíce a hudební festival Colours of Ostrava je tu. Jako v minulých ročnících i tento představí kapely, zpěváky a zpěvačky, na které jen tak nezapomenete.

FOTO: Zpěvačka ZAZ

Zpěvačka ZAZ po dvou letech opět navštíví Colours. Zdroj: colours.cz

Podobné přehledy se před samotným festivalem těžko připravují. Zaprvé omezit se nějakým číslem vždycky způsobí, že z výběru někteří interpreti nezaslouženě vypadnou. Zadruhé má každý jiný vkus, a tak se fanoušci těchto vynechaných akorát naštvou. A zatřetí jde o text před festivalem, kde člověk narazí ještě na spoustu inspirací, a zpětně mu bude akorát líto, koho podcenil.

Následující text berte jen jako jakési doporučení. A v komentářích pod článkem se podělte o tipy, které na letošních Colours of Ostrava rozhodně nevynecháte vy.

MGMT

Stačí si pustit klip k písni Time to Pretend a pochopíte, co jsou MGMT zač. Hravost, bizarnosti, zábavné texty, na to se mohou posluchači na Colours of Ostrava těšit – a pravděpodobně i na originální koncertní projekci. Původně si říkali The Management, pak si název zkrátili, prohlásili, že nechtějí dělat hudbu, kterou lidé napoprvé pochopí, a odmítli předskakovat Lady Gaga. Na festivalu pravděpodobně představí své poslední album, jednoduše nazvané MGMT.

Bastille

Optimismus smíchaný s indie rockem, popem i folkem, to jsou Bastille, teprve čtyři roky stará kapela, která toho ale má už dost za sebou. Předskakovali například Muse, proslavili se singlem Pompeii a letos si odnesli titul Nováček roku ze soutěže Brit Awards. Čtveřice se zpěvákem Danem Smithem v čele v Ostravě představí své výrazné refrény a pravděpodobně i některé covery.

John Newman

Na Colours of Ostrava přijede tento popový zpěvák teprve ve věku 24 let, loni v červenci přitom už stihl být jedničkou britské hitparády s písní Love Me Again. Inspiraci bere z dávnější hudební minulosti a černošského soulu, obdivuje Elvise Presleyho, Ninu Simone nebo Raye Charlese. Tento mladý zpěvák s neobyčejným hlasem a zvláštním účesem na festivalu představí své album Tribute.

Ólafur Arnalds

Loni to byli Sigur Rós, letos do Ostravy zavítá další výrazná osobnost islandské hudební scény. Ólafur Arnalds si nejdříve prošel obdobím, kdy byl bubeníkem v metalových kapelách, pak ale přešel na ambient a minimalismus. Ke klavíru přidává smyčce a elektroniku a vytváří tak impozantní hudbu, která donutí své posluchače zcela zmlknout. Na svém posledním albu Arnalds, který říká, že klasická hudba nemusí znít jen jako Mozart, přidal navíc i lidský hlas.

The Asteroids Galaxy Tour

Když se podíváte na klipy této dánské kapely, dostanete se hned o několik desítek let zpět. Retro pop s prvky soulu, to je tvorba The Asteroids Galaxy Tour. Proslavili se jako předskokani Amy Winehouse na jejím koncertu v Kodani a následně coby autoři písně Around the Bend, kterou Apple použil v reklamě na iPod Touch.

Robert Plant and The Sensational Space Shifters

Nezajít na hlavního headlinera festivalu by byla chyba už jen proto, že byste nemohli porovnávat s menšími interprety. Robert Plant není žádný začátečník, ale respektovaná hvězda a jeden z největších rockových zpěváků současnosti. Jeho typický hlas zněl v legendárních Led Zeppelin, na Colours přijede spolu s The Sensational Space Shifters. Těšit se můžete na moderní rytmy, africké motivy, ale i skladby samotných Zeppelinů.

ZAZ

Francouzská zpěvačka ZAZ se již jednou na Colours of Ostrava objevila a není tomu úplně dávno. Pokud jste ji ale tehdy vynechali nebo se vám její nakřáplý hlas nesmazatelně vryl do paměti, zajděte i na její letošní koncert. Čekají vás šansony, vydatná porce energie a pozitivní nálada. Tato zpěvačka, často nazývaná jako nová Edith Piaf, se proslavila písní Je veux. Nyní na festival přiveze nové album Recto Verso.

The National

„Ponurá, ale s nádechem slunce.“ Tak americkou kapelu The National tituloval deník The Guardian a nebyl daleko od pravdy. Znát ji mohou hudební fanoušci jako tu indie skupinu s hlubokým hlasem Matta Berningera, která si za loňské album Trouble Will Find Me odnesla nominaci na Grammy. Milovníci vizuálních médií zase jejich kousky mohli zaznamenat v seriálu Hra o trůny nebo zápasnickém filmu Warrior.

Emilíana Torrini

A ještě jeden zástupce Islandu, tentokrát však zástupkyně. Emilíana Torrini přináší rychlé rytmy, radost z hudby a života, elektro pop a folk. Proslavila se roztančenou písní Jungle Drum, znát ji můžete ale i z filmu Pán prstenů: Dvě věže, pro který nazpívala skladbu Gollum’s Song. Po matce je Islanďanka, po otci Italka. A tato kombinace je znát i v její tvorbě.

Slim Cessna’s Auto Club

Nedávno tato kapela odehrála svůj mix country, bluegrassu a gospelu v Praze, dalším posluchačům se představí i na Colours of Ostrava. Slim Cessna a Jay Munly se svým bandem jsou někdy přirovnáváni k Nicku Caveovi a Bad Seeds. Jejich country kapela z baru na konci světa vznikla ale už v roce 1992, od té doby si jde vlastní cestou a svým country gothicem uhrane i ostravské posluchače.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Colours of Ostrava 2014 se blíží. Těchto 10 interpretů nesmíte vynechat