Menu
TOPZINE.cz
Styly v oblékání

Co si obléct na pohřeb. Smuteční oblečení nejsou džíny a košile

Redakce

Redakce

22. 7. 2018

Pohřeb je vážná a formální záležitost a vyzývá k oblečení, které odpovídá příležitosti. Existuje několik pravidel, které v tento den nemůžete obejít.

Tip: Pokud jste ještě na pohřbu nikdy nebyli a nejste si jistí, jak se chovat, seznamte se s průběhem pohřbu. Dozvíte se, jak probíhá smuteční obřad i hostina a zjistíte, kdy a jak je vhodné kondolovat pozůstalým. Vyhnete se tak zajisté případné ostudě.

V minulosti se černá barva nosila jen na velmi formální události. Byla projevem smutku a truchlení. Dnes už tomu tak není a černá je běžnou součástí šatníku každého člověka.

Smrt blízkého člověka je situace plná zármutku a poslední věcí, kterou je třeba udělat, je projevit danému člověku úctu. Poslední rozloučení si žádá jistá pravidla chování, ale také styl oblékání.

V případě, že si nejste jistí, přečtěte si jaké oblečení na pohřeb.

Na experimenty na pohřbu zapomeňte

Vaše oblečení by mělo být konzervativní a velmi formální. Zpravidla platí, že čím bližší vztah máte k zemřelému, tím tmavší oblek byste si měli obléct. Mnohé pohřební služby dnes už nabízí i různé alternativní způsoby pohřbů: Například v lese nebo u vody. O tom se ale dnes bavit nebudeme.

OBR: Obleceni pro muze

Nejlepší variantou pro muže je klasický oblek, Zdroj: pietro-filipi.com, zara.com

Pro muže je nejvhodnější kombinací černé sako bez lesku nebo křiklavých vzorů, jednoduchá košile a černá kravata. Určitě zapomeňte na to, že bude stačit vzít si na sebe jen džíny, černou košili a tenisky. Na pohřeb jdete, protože chcete vyjádřit soustrast, a vhodné oblečení je tím nejmenším, co můžete udělat.

Černá labuť, ovce i kočka. Černá díra a magie. Co na té černé barvě je?

U žen platí podobná pravidla jako u mužů. Základem je také černá barva a oblečení volte hodně elegantní. Hodí se černé šaty pod kolena, k nim černé punčochy. Můžete si pořídit i klobouk nebo šátek, který se nesundavá.

Ramena by měla být zakrytá, takže zvolte buď správné šaty, nebo si přes ně přehoďte černý krajkový šál.

OBR: Obleceni pro zeny

Vkusně a elegantně, Zdroj: mango.com, pietro-filipi.com

Šaty lze nahradit kostýmkem nebo kalhotami a blůzou. V okruhu širší rodiny a přátel postačí oblečení tmavých barev, ne přímo černé. V případě smutečního oblečení se nedoporučuje experimentovat a nevyplácí se přijít v extravagantních modelech z přehlídkového mola.

Co si obléct na pohřeb? Rozlučte se s vaším blízkým důstojně

Doplňky volte jednoduché a decentní, stejně tak jako lehké líčení. Nakonec je důležité mít oblečení naprosto čisté a vyžehlené. I když vám oblečení leží čisté ve skříni, je nutné dát ho před obřadem vyčistit, popřípadě použít váleček na odstranění prachu.

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Co si obléct na pohřeb. Smuteční oblečení nejsou džíny a košile