Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… Stroboskop?

Redakce

Redakce

22. 8. 2011

Nejste-li příliš technicky zdatní jako autor tohoto odborného článku, vězte, že se nejedná o laboratorní pomůcku ani o lékařské zařízení k měření srdeční činnosti.

FOTO:stroboskop

Nejen disko vynález – stroboskop, Zdroj: ccl-live.fr

Díky stroboskopickým zařízením se totiž můžeme při nejrozličnějších hudebních akcích zmítat ve světelných paprscích a barevných světlech, což samozřejmě vytváří celkově zajímavější výsledný efekt, než být například na divoké párty osvícen nepřirozenou barvou světla obyčejné žárovky.

Díky nastavitelné rychlosti záblesků, široké polohovací regulaci a možnosti výměny barevných filtrů tak stroboskop představuje vítaný a nutný doplněk diskoték, divadelních jevišť, tanečních párty a velkých pódií na koncerty. Široké využití zastanou také v zabezpečovací technice nebo při měření otáček.

Zpátky do minulosti

Vynález optického předchůdce nám dnes známého světelného prostředku se datuje už od třicátých let 19. století. Jeho novodobější elektronická podoba je připisována Haroldu Eugenu Edgertovi, který o století později použil přFOTO: Disko koule, nezbytná na každou pártyerušované světlo ke studiu strojních součástí v pohybu a položil základy ke vzniku stroboskopických zařízení.

Zábavní průmysl tak disponuje v dnešní době nepřeberným množstvím a druhy stroboskopů k širokému využití pro domácí i profesionální potřeby. Dle těchto parametrů se také odvíjí cena, která se od uživatelsky nejjednodušších za pár stovek může vyšplhat až na několik tisíc za jeden takovýto přístroj.

Čtěte také: Verona se vrací se songem Hey Boy

Se stroboskopem máte tu moc proměnit každou párty (i tu domácí) v disko parket. Krátké různobarevné záblesky umí vykreslit barevné siluety tanečníků v pohybu, ať už přerušovaně nebo zpomaleně. Celkový vjem tak mohou přikrášlit a dodat dané akci úplně jiný rozměr. Get the party started!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co je to… Stroboskop?