Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Clipa Theater a Teatr Novogo Fronta připravují With Unarmed Forces

Redakce

Redakce

27. 4. 2013

Česko-ruské divadlo Teatr Novogo Fronta a izraelské Clipa Theater chystají světovou premiéru With Unarmed Forces. Premiéru o hledání kořenů lidské nenávisti odehrají v neděli 28. dubna v pražském experimentálním prostoru NoD.

FOTO: Fyzické divadlo

Fotografie ze zkoušení With Unarmed Forces. Zdroj: Art Prometheus

Dva soubory fyzického divadla spojily síly, aby nastínily politickou situaci a panující nenávist mezi lidmi. „K pohybovému, non-verbálnímu divadlu mne přivedli dvě věci – škola a fakt, že každé slovo, které řeknete, je tak trochu lež,“ objasňuje režisérka inscenace Idit Herman.

Česko-ruský spolek Teatr Novogo Fronta založili Irina Andreeva a Aleš Janák roku 1993 v ruském St. Petersburgu. Soubor se v polovině devadesátých let usadil v Praze, kde dodnes realizuje své inscenace.

Clipa Theater založili Idit Herman a Dmitrij Ťulpanov roku 1995 v izraelském Tel Avivu. Soubor kombinuje vizuální umění, tanec, design a hudbu.

Jak vyplývá z názvu, unarmed může být přeloženo jako bezbranný či bezruký. „Za vznikem With Unarmed Forces stojí dlouhý, dvacetiletý příběh. Jednak osobní, protože Irina Andreeva a Dmitry Tyulpanov společně stáli u zrodu obou dvou souborů, a v druhé řadě společenský – představení je o nenávisti, ve které já osobně žiji v Izraeli už dvacet let,“ dodává Herman.

FOTO: With unarmed forces

Jedna ze scén při zkoušení.

Nápad se zrodil v Tel Avivu při přípravě projektu, kterým mělo být oslaveno 20 let existence Teatr Novogo Fronta a 18 let existence Clipa Theatre. Během přípravy dopadla vedle členů divadel palestinská raketa.

„Když jsme byli malí, říkali nám, že až budeme dospělí, bude mír, ale není tomu tak. Nejsme schopni poskytnout jeden druhému útěchu, a tak si vlastní válku přenášíme do obýváku i do kuchyně. Válčíme o znovunalezeného vojáka, náhradu za našeho zabitého syna,“ osvětluje silný příběh Dmitry Tyulpanov.

With Unarmed Forces, NoD, autoři: Teatr Novogo Fronta a Clipa Theater, režie: Idit Herman, hrají: Idit Herman, Irina Andreeva/Alisa Oleinik, Dmitry Tyulpanov a Achilleas Chariskos, vstupné: 250 korun/180 korun pro studenty

Premiéra: neděle 28. dubna

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Clipa Theater a Teatr Novogo Fronta připravují With Unarmed Forces