Menu
TOPZINE.cz
Historie módy

Čínské tradiční oblečení přežívá dodnes. Ale mladí nosí to, co my

Redakce

Redakce

7. 9. 2011

Víte, kde vzniklo hedvábí a co je čchi-pchao? Tyto tradiční ženské čínské šaty tvořily hlavní módu především v oblasti Šangaje. Zajímá vás, jaké šaty nosili Číňané ve starověku a jak je to s módou nyní?

Starověká Čína vznikla v rozsáhlé oblasti východní Asie. Její název byl odvozen z názvu dynastie Čchin. V době starověku zde vznikla společnost, která s menšími změnami trvá nepřetržitě více než 4 tisíce let. Rozmach čínského života nastal v sedmém až pátém století před naším letopočtem. Rozvíjela se řemeslná výroba, vzrůstal význam obchodu, razily se mince.

Značného rozmachu dosáhla textilní produkce a vynález nového a luxusního oděvního materiálu hedvábí. Získávalo se z výměšků housenky bource morušového a první zmínky o jeho chovu spadají už do třetího tisíciletí před Kristem.

Hedvábné bohatství

Čínský oděv, stejně jako v jiných kulturách, se stal symbolem společenského postavení. Během vlády dynastie Zhou byla zavedena nová pravidla, která přesně určovala, jaké barvy, design a zdobení oděvů mohli nosit lidé vznešení a jaké poddaní. Žlutá barva byla určena pouze pro císaře. Zelená, červená, bílá a černá byly barevnými symboly severu, jihu, východu a západu země.

FOTO: Čínský tradiční oděv

Čínský tradiční oděv, Zdroj: wikipedia.org

Nejen vzhled oděvu, ale i tkaniny, barvy a dekorace prozrazovaly postavení svého majitele. Bohatí muži a ženy nosili dlouhé šaty z toho nejjemnějšího hedvábí opásané šerpou. Pod šaty nosili kalhoty, které těsně obepínaly kotníky. V zimě se oblékali do oděvů vyrobených z těžkého hedvábí, v létě naopak z lehkého. Bylo vyráběno v překrásných odstínech a barevných kombinací zakomponovaných do rozmanitých motivů.

Hedvábí patřilo a stále patří k nejpoužívanějším materiálům hlavně pro svou kvalitu. Tkaní a vyšívání z hedvábí jsou dvě základní a podstatné věci, které Číňané objevili. Mezi top materiály zpracované z hedvábí, které se hodně používají a šijí z nich známí módní designéři, patří satén a brokát.

Motivů, které zdobily hedvábí, bylo mnoho a byly velice pestré. Před vládou dynastie Chang a Zhou se používaly především abstraktní motivy. Po konci dynastie Zhou přišla do módy symetrie. Během vlády dynastie Ming a Qing se používaly realistické motivy kytek, zvířat, hor, řek, jezer a rybníků.

Muži mívali vlasy svázané do uzlu, zakryté kloboukem nebo šátkem. Ženy nosily vlasy spletené, zatočené, zdobené kolíky a hřebeny.

Čchi-pchao a móda mladých Číňanů

Tradiční ženské čínské šaty Čchi-pchao se zachovaly do současnosti. Jejich výroba je náročná a lidí, kteří je umějí ušít, pomalu ubývá. Vznik šatů spadá do 14. až 15. století a jejich obliba vzrostla za vlády dynastie Čching v polovině 17. století. Od té doby se změnil střih i materiál, kromě pravého hedvábí se k výrobě používají i materiály umělé.

FOTO: Čínský tradiční oděv Čchi-pchao

Čchi-pchao přežívá dodnes, Zdroj: my-qipao.com

Moderní podoba oděvu vznikla v Šanghaji. O jejich zviditelnění se postaraly filmové herečky a ve 30. letech se staly standardním oblečením. Čchi-pchao tvoří dvě hlavní části, přední a zadní, které se sešívají dohromady podle toho, jak je daná žena vysoká, kolik měří přes prsa, ramena a boky.

Důležitou součástí a zároveň zdobnými doplňky jsou knoflíky a jejich tvary, podle kterých získávají své názvy (šnek, pípa, květina a jiné). Šaty mají svou vlastní krásu a půvab starověku, který i nadále ovlivňuje tvorbu mnoha současných návrhářů.

Víte, že Kréťanky chodily nahoře bez?

Styl a vzhled mladých Číňanů se od evropského zas tak moc neliší. Nosí stejné značky jako my, snaží se podobat svým idolům a být ve všem jako oni jedineční a úspěšní.

Starověká Čína byla velkým lákadlem pro cestovatele z celého světa. Díky nim se čínské umění, krása, zdobnost oděvů, hedvábí a tradice dostávaly za hranice země, a tak je mohli obdivovat i ostatní lidé. Bohatá čínská kultura je doteď nekonečnou studnicí inspirace pro nás všechny a vždy nás dokáže překvapit něčím novým.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Čínské tradiční oblečení přežívá dodnes. Ale mladí nosí to, co my