Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Čím se platí v Egyptě? Egyptskou librou! Již od dob Britského impéria

Samcová Jana

Samcová Jana

11. 7. 2011

Cestující Evropané se už natolik sžili s eurozónou, že jim přijde takřka přirozené s sebou do cizích zemí vozit eura. Jakou měnu ale zvolit, když se cílová země nachází nejen mimo eurozónu, ale i mimo Evropu, jako v případě Egypta?

Národní měnou Egypta je egyptská libra (EGP), často se lze setkat i s označením LE (zkratka francouzského livre égyptienne). V arabském jazyce se používá termín guinah. Egyptská libra se dále dělí na 100 piastrů (v arabštině qirsh).

Kurz vůči české koruně se pohybuje v rozmezí 3,50 až čtyři koruny. Bankovky jsou vydávány v nominálních hodnotách 200, 100, 50, 20, 10, 5 a 1 librové, dále 50, 25, 10 a 5 piastrů. Mince, které jsou od roku 2006 v Egyptě novinkou, jsou v hodnotách 1 libra a 50, 25, 10, 5, 2 a 1 piastr. V běžných obchodech se užívají mince hodnoty jedné libry a padesáti piastrů, s ostatními mincemi se jako turisté setkáte jen velmi zřídka.

K rozlišení bankovek se nemusíte učit arabsky

Nominální hodnoty jsou na bankovkách i mincích uváděny jak v arabštině, tak v angličtině. Důležité je zapamatovat si rozdíly mezi jednotlivými bankovkami. Nejednou se neopatrným turistům přihodilo, že jim v obchodě vrátili místo padesáti liber (červená bankovka) padesát piastrů (zelená bankovka). Snad pouze ke zmatení (a okradení) turistů jsou často ceny za zboží uváděny jako 2,5 LE, ale i jako 250 PT. Egypťané jsou proslulí tím, že vám prodají i vzduch, který dýcháte.

Získat egyptské libry před samotnou cestou do země faraonů je většinou problém. Částečně i proto, že se egyptská měna nesmí ze země vyvážet. Pokud Vám zbyde z dovolené pár drobných, není to problém. Větší obnosy se doporučuje utratit na místě, případně zpětně vyměnit, což ovšem v praxi nebývá jednoduché. Důležité je s sebou mít doklad o výměně.

Egyptské libry jsou směnitelné za americké dolary, eura, britské libry a většinu arabských měn. České koruny oficiálně v Egyptě směnit nelze, proto s sebou při cestě do Egypta vezměte jednu z výše uvedených měn. Výměnu peněz je možné realizovat přímo na letištích nebo v hotelových recepcích, kde je ovšem kurz méně výhodný než v bankách a směnárnách. Na platby kartou či cestovními šeky není možné stoprocentně spoléhat. Je možné s nimi platit pouze ve velkých turistických centrech, naopak na tržištích a výletních lodích na Nilu je nutné mít s sebou peníze v hotovosti.

FOTO: Dolary a eura

Dolary a eura, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Pokud cestujete pouze do některého z egyptských letovisek (Hurghada, Sharm el Sheikh, Taba, Marsa Alam, Dahab), nemusíte se výměnou egyptských liber prakticky vůbec zabývat. V hotelích i městečkách (občas dokonce i v beduínských vesnicích) automaticky přijímají i vracejí jak v eurech, tak v dolarech. V hotelových recepcích zpravidla bývá umístěn i bankomat.

V případě eur můžete narazit na problém, máte-li s sebou pouze mince, které jsou v Egyptě problematicky směnitelné. Jste-li zvyklí nechávat pokojové službě na posteli drobná eura nebo centy, určitě vám v poslední den vašeho pobytu zaklepe na dveře zoufalý uklízeč s plnou hrstí drobných a prosbou o výměnu za bankovky.

Úhradu fakultativních výletů delegáti zcela běžně přijímají v eurech, dolarech i egyptských librách. V místech většiny výletů jsou na západní měny adaptovaní, v Káhiře bohužel uspějete pouze s egyptskými librami. Důležité je zmínit, že většina obchodníků nerozlišuje mezi eury a dolary a kurz je proto stanoven 1:1. Jedno euro = jeden dolar. Z tohoto pohledu je výhodnější si z Česka přivézt dolary.

Ohledně peněz ještě rada na závěr. Neděste se, když se vám do rukou dostanou bankovky popsané. Většinou se jedná o nákupní seznam, nebo drobné výpočty, ale bankovky jsou i tak platné. A noste s sebou neustále drobné. Budou se hodit na bakšišné na letištích, v hotelích, ale třeba i na WC. Pár mincí určitě věnujte i žebrákům, které potkáte. Dávat almužnu je muslimům přímo nařízeno Koránem. Uděláte dobrý skutek.

Kurz egyptské libry k ostatním měnám

1 USD = cca 5 LE

1 EUR = cca 7 LE

1 LE = cca 3,50 Kč

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Čím se platí v Egyptě? Egyptskou librou! Již od dob Britského impéria