Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Čím platit ve Španělsku? Eurem i pesety!

Redakce

Redakce

14. 8. 2011

Chystáte se na dovolenou do temperamentního Španělska? Stejně jako ve většině států evropské unie se i zde platí eurem. Pokud jste již Španělsko navštívili dříve a máte doma schováno ještě pár peset, stále je můžete ve Španělsku utratit.

FOTO: španělské pesety a eura

Španělské pesety a eura, Foto: Alice Jendelová, Topzine.cz

Eurem se ve Španělsku platí od roku 2002. Nahradilo původní pesety, kterými se v zemi platilo od roku 1869. Pokud vám z dovolené před rokem 2002 zbyla původní měna, můžete ji využít v rybářském městečku Mugardos na severozápadě Španělska. Mugardos se totiž letos rozhodlo opět zavést pesety, a tak pomoci městu ve finanční krizi. Platit pesetou tu lze ve více než 60 obchodech.

Španělské ceny

Pokud se chystáte na dovolenou do Španělska, možná přemýšlíte, kolik peněz si vzít s sebou. Ceny jsou přibližně stejné jako v České republice. Samozřejmě se cena zvyšuje spolu s tím, do jaké míry je letovisko navštěvováno turisty. Potraviny doporučujeme nakupovat ve větších marketech, ceny jsou nižší než u maloobchodníků.

Název peseta vznikl z katalánského slova peceta, které znamená „malý kousek“. Razily se mince v hodnotách 1, 5, 10, 25, 50, 100, 200 a 500 a tiskly bankovky 200, 500, 1000, 2000, 5000 a 10 000 (v roce 1992 byly zrušeny bankovky s hodnotou 200 a 500). Velmi zajímavé bylo zpracování mincí, které nejednoho turistu zmátlo. Například mince s hodnotou 25 měla uprostřed díru a mince s hodnotou 50 měla zase zvláštní tvar nazývaný španělský květ a byla podobná naší dvoukoruně.

FOTO: pesety

Původní měna Španělska- pesety, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Velká čerstvě upečená bageta stojí od 0,50 eura, mléko trochu více, ale stále pod 1 euro. Máslo šplhá ke dvěma eurům, co se týče sýrů a salámů, obojí seženete za cenu kolem jednoho eura. Za kilogram čerstvých ryb dáte více než deset euro.

Obecně se doporučuje si ve Španělsku kupovat stolní vodu na pití. Voda z kohoutku je sice zdravotně nezávadná, ale pro turisty většinou není příliš chutná. Můžete si koupit až osmilitrový barel za cenu kolem 1,50 – 2 eura.

Místní pivo koupíte buď v plechovce do 1 eura, nebo ve skleněné láhvi, která je dražší. Stolní víno seženete levně, za značková si připlatíte. Tradiční nápoj Sangria si můžete dopřát v restauracích či přímo v hotelu, cena se pohybuje od čtyř do osmi eur. Pokud byste si chtěli sangrii dovézt, 1 litr stojí kolem 1,50 eura.

FOTO: Rybí trh v letovisku Blanes

Rybí trh v letovisku Blanes, Zdroj: Alice Jendelová, Topzine.cz

Banky jsou otevřeny většinou pouze od 9 do 14 hodin. V letním období bývá v sobotu zavřeno. Síť bankomatů je velmi hustá a naleznete jich několik v každém turistickém letovisku. Platební karty jsou přijímány bez problémů ve většině hotelů, restaurací i obchodů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čím platit ve Španělsku? Eurem i pesety!