Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Chyby ve filmu Velká ryba: Ani Tim Burton se nevyhne nepřesnostem

Redakce

Redakce

31. 3. 2012

Velká rybaJedna z fantasticko-pohádkových klasik režijního velikána Tima Burtona je doslova napěchovaná světově proslulými hereckými tvářemi. Ani to ovšem nezaručuje, že film bude bezchybný.

Někdo nosí kytici, Edward Bloom rovnou celou zahradu. Zdroj: distributor filmu

Edward Bloom (Albert Finney) byl odjakživa vášnivým vypravěčem historek ze svého mládí, kdy se díky své zálibě v cestování kochal krásami celého světa. V jeho mýtických dobrodružstvích nechybí obři, vlkodlaci, zpívající siamská dvojčata, čarodějnice se skleněným okem a samozřejmě ani láska. Bloomovy historky okouzlují každého kromě jeho syna Willa (Billy Crudup), který je k nim nečekaně skeptický.

Když pak Edward onemocní, jeho žena Sandra (Jessica Lange) svého syna přesvědčí, aby si všechny ty fantastické příběhy vyslechl ještě jednou a pokusil se najít ke svému otci cestu. A tak se Will společně se svým otcem jako mladíkem (Ewan McGregor) vydává na neuvěřitelnou životní pouť, na které se bude muset naučit oddělit pravdu od fikce a zjistit, co všechno je vlastně skutečně důležité.

Chyby ve filmu

1. Největší chybou ve Velké rybě je určitě fakt, že malý Edward Bloom má oči blankytně modré, zatímco Edward Bloom v pokročilém věku je hnědooký.

[youtube_660]-d-kjzBmz6I[/youtube_660]

2. Když Will vstoupí do otcova pokoje a podává mu vitamínový nápoj, zatímco Edward leží v posteli, polštář u otcových nohou se neustále mění – chvíli je zmuchlaný a chvíli zase perfektně uhlazený. Že by byli pánové takoví nepořádníci?

3. Jak malý Edward záhadně rychle vyrůstal, bylo demonstrováno například na tom, že mu znenadání v kostele popraskaly knoflíky na košili. Jaké je to ale překvapení, když jsou hned v dalším záběru všechny knoflíčky zase na svém místě.

4. Tak trochu nereálně vypadá záběr hořícího domu. Ti pozornější si určitě všimli, že plameny na některých místech jsou evidentně falešné a pokud se budete soustředit na odraz v oknech, uvidíte, že jsou skutečně mimo dům.

Nový rekord – přišití knoflíku za necelou vteřinu.

5. Když mladá Sandra věší před domem prádlo poté, co se dozví o údajné smrti svého manžela, na střeše jednoho domů v pozadí je vidět malý digitální vysílač. To bylo nebylo nic nezvyklého, kdyby tato scéna nebyla z období korejské války, kdy něco takového ještě vůbec neexistovalo.

6. Podobně historickou chybou je i moment, kdy Edward Bloom dá vítěznou střelu v basketbalu. Čára, která je vidět u jeho nohou, byla zavedena až v 80. letech, tedy až hezkou řádku let poté, co ji Edward Bloom přeběhl.

7. Edward utíká i s klíčem od města, který mu dal starosta Přízraku, přes temný les. Tam mu jeden ze stromů strhne klíč z krku. Nicméně hned v dalším záběru ho má Edward zpátky na krku – kdy se ale pro něj stihl vrátit?

Velká ryba je rozhodně filmem s velkými postavami – také ale s velkými chybami.

8. Když Will hlídá svého otce v nemocnici, má na klíně položené nějaké dokumenty. V momentě, kdy se Willovi zdá, že se Edward probírá, jsou ale papíry pryč. Žádné zašustění, které by naznačovalo, že mu vypadly – prostě zmizely.

Velká ryba (Big Fish)

Drama/Fantasy/Dobrodružný/Mysteriózní
USA, 2003, 120 min

Režie: Tim Burton
Hrají: Ewan McGregor, Albert Finney, Billy Crudup, Jessica Lange, Helena Bonham Carter, Alison Lohman, Marion Cotillard, Matthew McGrory, David Denman, Danny DeVito

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chyby ve filmu Velká ryba: Ani Tim Burton se nevyhne nepřesnostem