Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Chyby ve filmu Pearl Harbor. Mezi námořníky se topil i Bayův kameraman

Redakce

Redakce

31. 8. 2013

Filmy, které jsou natočeny podle skutečné události, bývají zpravidla jedny z nejlepších. Režisér Michael Bay si v roce 2001 vybral Pearl Harbor.

FOTO: Touchstone Pictures

Ben Affleck ve své velké filmové roli.
Foto: Touchstone Pictures

Příběh o dvou nerozlučných kamarádech je poznamenán událostí 7. prosince roku 1941, kdy japonské císařství naprosto nečekaně napadlo americkou základnu v přístavu Pearl Harbor na Havaji. Byl to den, kdy Spojené státy americké vstoupily do druhé světové války, takže tento skvělý námět je pro filmové tvůrce jako dělaný. Není proto divu, že se dočkal mnoha zpracování. Pojďme se podívat, jestli štáb, který pracoval na tomto projektu, dotáhl všechno tak, jak by mělo být. Diváci mohou tento snímek vidět dnes od 20:15 na Prima Love.

Dva kamarádi Danny Walker (Josh Harnett) a Rafe McCawley (Ben Affleck) již odmalička sní o tom, že budou létat. Jejich přátelství je neopustilo ani v dospělosti. Splnil se jim jejich sen a oba se stali piloty americké armády. Rafe odchází bojovat jako dobrovolník do Británie. Krátce před svým odchodem se seznamuje se zdravotní sestrou jménem Evelyn Johnsonová (Kate Beckinsale), se kterou stráví poslední romantický večer před odchodem do války.

Evelyn netrpělivě čeká na každý dopis. Dozvídá se však, že Rafe byl sestřelen a zahynul. Toho využívá Danny a mezi ním a Evelyn vzniká milostné pouto. Jednoho dne se před dveřmi Evelyniny ošetřovny objeví Rafe, živý a zdravý. Okamžitě poznává, že jeho místo obsadil Danny. Nehodlá se s tím smířit. Jenže do jejich nešťastného milostného trojúhelníku zasáhne nečekaná událost. Je 7. prosinec roku 1941.

Chyby ve filmu

1. V některých záběrech během útoku na přístav je vidět, že některé lodě nejsou ve skutečnosti historické, ale moderní raketové křižníky, které mají odpalovací platformy pro střely zakryty velkým plechovým krytem.

video
play-sharp-fill

2. Ve filmu létají americké stíhačky typu P-40E, ale v době útoku na Pearl Harbor byl hlavní americkou stíhačkou typ P-40C. Rozdíl je ve výzbroji, E mělo 6 kulometů kalibru 0.50 v křídlech, C měla dva kulomety ráže 0.50 nad motorem střílející synchronizovaně přes vrtuli a 4 kulomety ráže 0.30 v křídlech. Použité letouny jsou z pozdější doby.

3. Každý, kdo zná alespoň základní informace o 2. světové válce, tak ví, že USS Arizona byla jedenkrát smrtelně zasažena už na začátku náletu a velmi rychle se potopila do hloubky cca 12 metrů. Jak je potom možné, že když Dorie Miller na člunu projíždí přístav po náletu, že je vidět předek lodi s nápisem Arizona několik cm nad hladinou.

4. Když se Danny probouzí den po rvačce s Rafem, tak při začátku japonského náletu říká, proč námořnictvo otravuje se cvičením v neděli po ránu. Přitom v jedné scéně je vidět v kalendáři datum December 7, Saturday, což je v překladu sobota 7. prosince.

Nic netušící vojáci netuší, jaké peklo za pár hodin zažijí.

Vojáci zatím netuší, jaké peklo za pár hodin zažijí.

5. Ve scéně, kdy lidé skákají z lodí, je ve vodě mezi posádkou i kameraman oblečený do námořnického, ale má u sebe kameru krytou zeleným igelitem.

6. Na konci filmu dostává Evelyn purpurové srdce, ale toto vyznamenání bylo udělováno za zranění v boji. Není tedy jasné, kde by k němu přišla zdravotní sestra.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chyby ve filmu Pearl Harbor. Mezi námořníky se topil i Bayův kameraman