Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Chyby ve filmu Lidice: Ambiciózní velkofilm se historie moc nedržel

Alice Hříbalová

Alice Hříbalová

25. 8. 2012

Příběh podle scénáře Zdeňka Mahlera získal pod režisérskou taktovkou Petra Nikolaeva pět nominací na Českého lva. I toto velkolepé drama má však své mouchy.

FOTO: Film Lidice

O snímek je velký zájem i ve světě. Zdroj: Bioscop

Film Lidice nabízí, jak už název napovídá, pohled na jednu z největších tragédií našich novodobých dějin. Nesnaží se však být čistě válečným snímkem, dle slov producentů hodlá divákům vyprávět o osudech obyčejných obyvatel malé vesnice, kterým se zcela změnil život. Svým slovům také dostojí, kdo by chtěl zhlédnout historický dokument, bude zklamán.

Lidice se totiž vyhýbají drsným záběrům a ukazují nám scény pěkně uhlazené, navíc doplněné téměř nepřetržitým hudebním podkreslením. Pokud ale nečekáme věrné a realistické zobrazení válečných hrůz, může nás děj zaujmout.

Základní dějová linie se točí okolo Františka Šímy (Karel Roden), jehož osud byl pohnutý již před onou strašlivou tragédií. Jak to dopadne s vesnicí, to je nám už jasné, co však bude s ním? Nezbývá než zhlédnout film a přesvědčit se o jeho kvalitách, či dát naopak zapravdu mnohým zklamaným kritikům.

Chyby ve filmu

1. Ve filmu je v pozadí vidět České Středohoří, ale to z Lidic spatřit nemůžete.

[youtube_660]pNPyiPsLJzQ[/youtube_660]

2. Při úvodní milostné scéně prosvítá dovnitř ostré denní světlo. Když ale Šíma vyleze ven, je už tma. Že by ztratil až takový pojem o čase?

3. Doma u Šímů je rádio značky Empo Major 451. Tohle rádio se ale vyrábělo až v roce 1946, rok po válce.

4. Když propuštěný vězeň Šíma hledá Lidice, hrabe rukama ve sněhu a nachází popel, tedy místo, kde měly Lidice stát. Při pohledu shora jsou však pod sněhem vidět pravidelné koleje traktoru a je tedy patrné, že scéna se natáčela na zasněženém poli.

5. V závěrečných titulcích je napsáno, že Karel Roden hraje Karla Šímu. Ve filmu se ale jmenoval František Šíma.

FOTO: Karel Roden ve filmu Lidice

V Lidicích si zahrál i Karel Roden.

6. V závěru války jede vlak s českými vlajkami, ze kterého lidé volají „Na Prahu!“, a míjí Šímův domek stojící vpravo. Když ale slyší volání o pomoc z rádia, vyrazí na Prahu s domkem na levé straně, tedy druhým směrem.

7. Na tiskařském stroji, který je umístěn ve vězeňské tiskárně, je instalován vypínač motoru ze 70. let. Tento vypínač v roce 1941 v žádném případě nemohl existovat.

8. Když Zuzana Bydžovská šije na šicím stroji doma v kuchyni, špulka s nití se jí neodvíjí, i když posunuje šitou látku vpřed.

FOTO: Veronika Kubařová ve filmu Lidice

Veronika Kubařová získala svou roli na poslední chvíli.

9. Muzikant má v ruce plnoklapkový B klarinet francouzského systému, který se začal používat až od roku 1960.

Lidice

Drama / Válečný / Historický
Česko / Slovensko / Polsko, 2011, 121 min

Režie: Petr Nikolaev
Hrají: Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař, Joachim Paul Assböck, Sabina Remundová, Milan Kňažko, Pavlína Štorková, Marek Adamczyk

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chyby ve filmu Lidice: Ambiciózní velkofilm se historie moc nedržel