Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Chvění na DVD: Kdo zase zmizí v červí díře?

Adéla Nikodýmová

Adéla Nikodýmová

18. 12. 2011

Chvění, to je velký návrat k hororům 90. let. Vyděsí nás velká červí díra? Chlap v zemi a na sloupu nebo auto v písku? Obří červi i menší červi si na vás brousí své ostré zoubky.

Americký Olgoj Chorchoj, Zdroj: distributor filmu

Americký Olgoj Chorchoj, Zdroj: distributor filmu

Film

Kdesi v odlehlém maličkém městečku ve Spojených státech se začínají dít divné věci. Mladá studentka při svých seismologických měřeních objevuje podivuhodné věci. Vypadá to, že něco velkého se pohybuje pod zemí. A to dokonce závratnou rychlostí… Že by obří červi?

Ron Underwood je americký režisér. Znát budeme spíš jeho oblíbenou vícedílnou tvorbu. Stojí například za seriálem Můj přítel Monk (2002) a filmy Ďáblův sluha (2007) nebo Eli Stone (2008).

Tento starší horůrek musíme brát s nadsázkou. Je na něm vidět, že je na světě již nějakou tu dobu. Poznáme to například velkou odlišností ve vyloženě akčních scénách. Zatímco dnes bychom na obří červi šli s granáty, časovanými bombami, bagry, vývrtkami a kulomety (nejlépe z vrtulníku), ve dvacet let starém snímku si vystačíme se stěnou plnou jednodušších zbraní (řekněme těch v Americe zcela běžně používaných) a domácími výbušninami. Upřímně, na starý způsob je to daleko větší zábava.

Ne, my vůbec nemáme rádi zbraně

Ne, my vůbec nemáme rádi zbraně

Příběh vůbec nahrává mnoha zábavným scénám. Například uvidíme, co se stalo předtím, než uslyšíme hrát z písku autorádio nebo když najdeme mrtvolu na sloupu. A nesmíme zapomenout na scénu s motivy dětské hry: nikdo nesmí šlápnout na zem, jinak ho sežere obluda.

Čtěte více: Podobně vtipný horor je i film Zombieland

Film se ani nesnaží být trhákem s velkým rozpočtem. Naopak využívá úzké skupiny herců, jejichž výkony jsou na dobré úrovni. Vidět zde můžeme mladého Kevina Bacona, kterého známe z Apolla 13 (1995) či X-Men: První třída (2011). A dál například Freda Warda (Hráč, Nebezpečná krása) a Rebu McEntire (Maverick, Deník zasloužilé matky).

Dialogy jsou ale slabším místem tohoto hororového dílka – nejsou příliš kvalitní. Vyváží je však dobře vykreslená atmosféra městečka na konci světa, kde se všichni znají a pomáhají si. A samozřejmě malá milostná zápletka, která nesmí chybět.

Pro pobavení snímek stačí, ukazuje neotřelá řešení červivé situace, nebere se zas tak vážně a občas zaboduje nějakým tím vtipem. Stejně si ale při závěrečných titulcích říkáte: To byla ale blbůstka.

DVD

Kvalita filmu je tradičně výborná a DVD dostanete dokonce v slušivém novém designu. Snímek si poté můžete pustit v anglickém originále s českými titulky nebo v českém dabingu.

Bohužel zde nejsou k dispozici žádné bonusy. Zajímavé by bylo podívat se na krátký film o použitých speciálních efektech a práci s červími loutkami.

Chvění (Tremors)

Komedie / Sci-Fi / Horor
USA, 1990, 96 min

Režie: Ron Underwood
Hrají: Kevin Bacon, Fred Ward, Finn Carter, Michael Gross, Reba McEntire, Charlotte Stewart,Ariana Richards, Victor Wong

Zvuk: anglický 5.1, český 2.0
Titulky: české
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chvění na DVD: Kdo zase zmizí v červí díře?