Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Chcete vidět perly české moderní architektury? Vystavuje je Galerie Jaroslava Frágnera

Kamila Nováková

Kamila Nováková

31. 7. 2011

FOTO: Burian-Křivinka - Pavilon Hygieny VUF v BrněChtěli byste se pokochat opravdu kvalitní moderní českou architekturou, ale nemáte mnoho času, nebo vám nepřeje počasí? Nevadí, stačí zajít do pražské Galerie Jaroslava Frágnera. Od 30.června tu probíhá výstava Burian Křivinka / Pelčák / Rusín Wahla Stavby a projekty. 

FOTO: Burian-Křivinka - Pavilon Hygieny VUF v Brně

Kdo by uhodl, že za touto zdí se skrývají laboratoře Zdroj: Galerie Jaroslava Frágnera

Po výstavě SIAL (Sdružení inženýrů a architektů Liberec) přináší Galerie Jaroslava Frágnera další možnost zhlédnout aspoň zprostředkovaně některé skvosty české architektury. Současná expozice s prostým názvem Burian Křivinka / Pelčák / Rusín Wahla Stavby a projekty prezentuje některé nejnovější návrhy tří významných architektonických ateliérů. Domácím prostředím je pro všechna tato architektonická studia město Brno, a tak není divu, že většina projektů se uskutečnila právě zde. Dokonce i tato výstava tu byla představena, a to již před dvěma lety. Nyní je však obohacena o nové realizace a hostuje v Praze.

Jaká byla uplynulá výstava? Čtěte také: Frágnerova Galerie hostí SIAL, legendu české architektury

Pro expozici by se těžko našlo lepší místo než Galerie Jaroslava Frágnera. Výstavní prostor v blízkosti Betlémské kaple se zde nachází od první poloviny 50. let. Své pojmenování na Frágnerovu počest dostal roku 1968. Nyní ukazuje odborníkům i laické veřejnosti pomocí výstav a přednášek současnou i historickou architekturu nejen z území Čech.

OBR: Petr Pelčák Obytný soubor pod Palackého vrchem 2008-2010

Petr Pelčák se věnuje také navrhování obytných domů Zdroj: Galerie Jaroslava Frágnera

Projekty všech tří architektonických kanceláří obdržely řadu ocenění  například čestná uznání Grand Prix obce architektů ČR. Zakladatelé kanceláří Aleš Burian, Gustav Křivinka, Petr Pelčák, Tomáš Rusín a Ivan Wahla se poznali v letech svého studia na vysoké škole.  Po absolvování Vysokého učení technického v Brně (Fakulta architektury) pracovali v brněnském Stavoprojektu pod vedením Viktora Rudiše. V roce 1988 se podíleli na založení sdružení Obecní dům, který se o rok později stal místem pro pořádání řady architektonických výstav.

Kdo co postavil?

Ateliér Burian-Křivinka byl založen roku 1991. Zabývá se převážně stavbami pro veřejný prostor. Mezi jeho oceněné stavby patří mimo jiné Geodis Brno, Základní škola Litomyšl nebo budova Investiční banky v Litomyšli. Dalšími projekty jsou například PET – Centrum Masarykova onkologického ústavu v Brně a Pavilon Hygieny VFU v Brně.

Přečtěte si: Grand prix architektů 2011 : Kdo je vítěz?

Petr Pelčák nejprve po delší dobu spolupracoval s Petrem Hrůšou v Ateliéru Brno. Od roku 2008 vede studio Pelčák a Partner Architekti, které se věnuje hlavně administrativním budovám a obytným domům. Na výstavě můžete obdivovat třeba model Obytného souboru pod Palackého vrchem nebo snímky Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně. Tomáš Rusín a Ivan Wahla začali spolupracovat v architektonické kanceláři RAW v roce 1992. Pracovali na návrzích mnoha kaváren (Cafe Onyx), rodinných domů a ujali se i řady rekonstrukcí (Obchodní dům Petrov v Brně).

FOTO: Ivan Rusín a Tomáš Wahla - Café Onyx v Brně

Architektonická kancelář RAW vytvořila řadu příjemných kaváren Zdroj: Galerie Jaroslava Frágnera

Výstava vám nabízí k vidění nejen fotografie nejnovějších projektů ateliérů, ale i nákresy a modely, které jsou k jejich výstavbě nezbytné. Můžete tak detailně prozkoumat uspořádání místností na náčrtech půdorysů nebo se kochat při prohlížení zmenšených staveb.

V galerii si možná budete muset kleknout

Práci architektonických studií se nedá nic moc namítat, ale expozici by se dalo vytknout ledasco – třeba trochu nešikovné umístění již zmiňovaných modelů. Občas si říkáte, že tahle zmenšenina neodpovídá stavbě na snímku visícím nejblíže a pak vám dojde, že správná fotografie je umístěna až vedle. Také výška, v níž jsou miniatury postaveny, mohla být zvolena lépe, neboť pokud budete chtít obdivovat i nejtitěrnější detaily a jste průměrně vysocí, nezbyde vám nic jiného, než si k vitrínce kleknout.

Burian Křivinka / Pelčák / Rusín Wahla Stavby a projekty

Datum: 30.6 – 28.8.2011

Místo konání: Galerie Jaroslava Frágnera, Betlémské náměstí 5a, 110 00 Praha 1

Vstup: 40 kč/20 kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chcete vidět perly české moderní architektury? Vystavuje je Galerie Jaroslava Frágnera