Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Cestopis Cesta kolem světa za 800 dní vás naučí smát za každé situace

Už jste někdy přemýšleli, že se jednoho krásného dne sbalíte a odletíte na druhý konec zeměkoule? Eva Palátová nemarnila čas a na vytouženou cestu kolem světa jela vydělávat do nejpřátelštějšího města světa. Do rozpálené Austrálie!

ATA MUA - Cesta kolem světa za 800 dní

ATA MUA - Cesta kolem světa za 800 dní

Kniha je již druhým vydáním oblíbeného českého cestopisu. Ke svým klenotům si Eva Palátová může přičíst i svůj, v pořadí druhý, cestopis OLA LAMA – Jižní Amerikou od rovníku k tučňákům, který je volným pokračováním cesty kolem světa. Nabízí jedno velké dobrodružství.

Hned po přelouskání několika prvních stránek přehodnotíte přívlastek rozpálená Austrálie a na tu krásku od protinožců získáte zcela nový pohled. Kniha není ani tak cestopisem, jako spíše deníkem autorky Evy alias Evíka a jejího společníka fotografa a tělocvikáře Toma alias Tomíka.

Teď babo raď

Místo osvědčených rad, které hostely, restaurace a bary vyzkoušet, jaká turistická místa navštívit a na co nezapomenout při balení, se soustřeďují na praktičtější stránku cestování. Nebo bych spíše řekla, na praktický život v každé zemi. Jak a kde sehnat práci? Jak se nejlépe dopravit do školy? Kde si sáhnete až na dno lidských sil? Kde najdete nejpohostinější, ale i nejvlezlejší obyvatele světa? Kde sehnat bydlení a jak se nenechat napálit? Jak nezešílet z indické byrokracie? Odpovědi na tyto otázky na vás křičí doslova z každé strany.

Garantují vám však, že s notnou dávkou píle a potu, získá do roka a do dne v Austrálii vaše desetinná suma na kontě přítelkyni jedničku a za ní vláček nul. A to v dolarech. Brána k poznání je otevřena.

FOTO: Korálové útvary jsou domovem mnoha živočišných druhů

I pro šnorchlování se najde čas a stojí to za to, Zdroj: sxc.hu

Jak už bylo naznačeno, první část knihy je věnována samotné Austrálii. Není se co divit, protože jenom díky ní bylo možné uskutečnit vytouženou cestu. Zde strávila dvojice více než rok prací, studiem a cestováním. A že to byl rok dobrodružný. Neustálý boj s hmyzem, mravenci a dobře živenými pavouky přinesl nejednu zábavnou historku. Při čtení téměř nevnímáte přísun informací o krásách země, ale máte spíše pocit, že čtete nějaký smyšlený fejeton.

Zábavné čtení a ne vždy zábavné historky

Sama autorka říká, že po roce v Austrálii je člověku trochu placato. Není tedy zbytí, jede se na hory. Kam jinam by mohla dvojice cestovatelů zavítat než do bájných Himálají. Při čtení těchto řádků se nejednou tajil dech. Nejenom chudoba místních obyvatel, ale i zrádná výšková nemoc a rozlehlá pustina místních hor vyvolávaly smíšené pocity. Autorčin spisovatelský um vás nenechá na pochybách, že tento cestopis byl právem zvolen za vítěze ankety nejčtenějšího cestovatelského portálu – Nejzajímavěji psaný cestopis na českém trhu. Hra se slovy, rýmovačky a notná dávka moravštiny zahřejí na duši a pobaví.

Asie. Kouzelná, magická, usměvavá, mystická a zároveň šokující, krutá, špinavá, tlející a agresivní.

Asijský byrokratický systém připomíná ne den, ale rovnou rok v Kocourkově. Jak nezešílet a zachovat si zdravý rozum vám po strastiplných zkušenostech s vyřizováním australských tranzitních víz poradí nezdolná autorka. Můžete se připravit i na krásy Polynésie a divoký život Nového Zélandu, kde stálý déšť a těžká práce ještě neznamenají zasmušilé obličeje místních.

FOTO: I v Himálajích se dá provozovat cykloturistika. Pořádně to sviští!

I v Himálajích se dá provozovat cykloturistika. Pořádně to sviští!

Kniha je zvláštní nejen svým obsahem, ale překvapí i netypickým formátem, barevným atraktivním přebalem a množstvím barevných fotografií, jež vyfotil horlivý společník Tom. Pro pobavení a osvěžení byly přidány na začátek každé kapitoly drobné ilustrace, které dotváří celkový vzhled knihy. Působivý styl vyprávění vás nenechá odběhnout, dokud nedočtete poslední řádek. I potom však nečekejte klid v duši. Doslova vás nakazí cestovatelskou horečkou a vdechne chuť objevovat nová místa, kraje a zvyky.

ATA MUA – Kolem světa za 800 dní

Autorka: Eva Palátová
Foto: Tomáš Paleček
Počet stran: 277
Rok vydání: Brno 2011, vydání druhé
Vydala: Eva Palátová
Doporučená cena: 398 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cestopis Cesta kolem světa za 800 dní vás naučí smát za každé situace