Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Českých fanoušků se nemohu dočkat, těší se Bra’tac ze Stargate

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

19. 10. 2011

!Exkluzivní rozhovor!Tony Amendola je sci-fi fanouškům znám zejména rolí Bra’tac ze seriálu Hvězdná brána. A právě příznivce tohoto seriálu poctí od 26. do 30. října návštěvou pražského festivalu FanCity. V exkluzivním rozhovoru pro TOPZINE.cz prozradil, jak se do Čech těší.[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/tony-amendola/]

Mezi fanoušky jste se nejvíce proslavil coby ikonický Bra’tac ze seriálu Hvězdná brána. Máte nějaké oblíbené momenty nebo zážitky, které jste za několik let natáčení tohoto seriálu jistě nasbíral?

Mé oblíbené momenty z natáčení jsou spíše o samotném času stráveném s ostatními herci. Pokud jste součástí podobného seriálového projektu, který se kontinuálně připravuje i několik let, cesta do práce je jako pravidelná návštěva starých dobrých kamarádů. Z epizod Hvězdné brány je mou nejoblíbenější pravděpodobně ta s názvem Threshold, ale i Serpent’s Lair a Sacrifices byly více než zábavné.

Tony Amendola se proslavil zejména svou dlouholetou kariérou na poli televizních filmů a seriálů. Na svém kontě má ikonickou postavu Bra’taca ze seriálového hitu Hvězdná brána, krátkou roli si střihl také v úspěšném Dexterovi. Mimo televizní projekty je respektovaným divadelním hercem, jenž se nebojí výzev v podobě celé řady shakespearovských adaptací.

Byl jste spokojený s vývojem vašeho charakteru během posledních sérií Hvězdné brány? Napadá vás, v jaké situaci byste rád viděl vaši postavu, kdyby se někdy v budoucnu plánovalo pokračování seriálu?

Byl jsem nadšený, že scenáristé na moji postavu nezapomněli ani v pokročilejších fázích seriálu. Byl to takový nenápadný dárek od Brada Wrighta a ostatních scenáristů. Vždy mi přišla zajímavá myšlenka, jaké by to bylo, kdybychom měli tu čest setkat se v rámci jedné z epizod seriálu s paní Bra’tacovou.

Tony Amendola v temné podobě, Zdroj: distributor seriálu

Pokud by se v budoucnu plánoval například filmový projekt ze světa Hvězdné brány a vyžadoval by vaši přítomnost, kývl byste na takovou nabídku?

Už je to nějaký ten pátek, co seriál skončil. Byl bych tedy více než šťastný, kdybych se mohl k mému charakteru vrátit. Nezbývá mi, než s překříženými prsty čekat.

FanCity, festival her a fantastiky, se uskuteční ve dnech 26. až 30. října v KC Novodvorská na pražské Lhotce. Magazín Fanzine.cz (při Topzine.cz) je hlavním mediálním partnerem akce. Sledujte náš speciál k této události.

Fanoušky Hvězdné brány svého času velmi rozesmutnilo úmrtí Dona S. Davise. Za posledních deset let jste s ním strávil spoustu času, ať už před kamerou nebo mimo ni. Máte na něj nějakou zvláštní vzpomínku, která vám utkvěla v hlavě?

Ano, bude to znít zvláštně, ale z hlavy nemohu dostat naše společné vandrování po knihkupectvích v Londýně. Don byl úžasný umělec, stejně tak jako herec. Jeho vášeň pro umění byla nakažlivá.

Jak si užíváte kontakt s fanoušky Hvězdné brány?

Dlouholetí fanoušci seriálu jsou prostě a jednoduše úžasní, takže je jakýkoliv kontakt s nimi potěšením a zároveň oceněním mé práce.

Jaký je váš oblíbený charakter, ať už divadelní nebo filmový, který jste měl tu čest hrát?

Stejně jako když má otec vybírat své oblíbené dítě, i s odehranými rolemi je to obtížné. Řekl bych, že Bra’tac mi poskytl několik další hereckých příležitostí a otevřel nespočet do té doby zavřených dveří, podobně jako má postava Dona Luise v Zorro: Tajemná tvář.

Na divadle byly mou první láskou klasiky. Shakespeare byl tedy mým stálým společníkem. Oblíbenými shakespearovskými charaktery jsou Iago, Shyllock a Leontes. Byl jsem také nadšen, když jsem dostal příležitost být součástí Cyrana z Bergeracu od slavného Edmonda Rostanda. Tyto role mají společné to, že pro mne byly výzvou jak po stránce herecké, tak lidské.

Do Prahy přijede jaffský mistr Bra’tac, skvělý bojovník ze Stargate

Vaše jméno je nejčastěji spojováno s menšími televizními projekty. Užíváte si tyto menší produkce více než čistokrevně velkorozpočtové snímky?

Užívám si hlavně různorodost. Schopnost přesouvat se od malých projektů k těm vysokonákladovým a od nich zase utéci na malou chvíli k divadlu a zpět udržuje herce bystrého a v srdci mladého.

I Dexter je fanouškem Hvězdné brány

Jaké jsou vaše nadcházející projekty?

Právě jsem dokončil několik epizod nového seriálu od ABC s názvem Once upon a time, které budou ve Spojených státech vysílány koncem října. Jedná se o zajímavé moderní zpracování klasických pohádkových příběhů.

Na konci října budete hostem sci-fi a fantasy festivalu FanCity v Praze. Byl jste někdy v minulosti v České republice? Máte nějaké oblíbené české tvůrce?

Ne, Českou republiku jsem zatím nenavštívil, takže se konce října a festivalu FanCity nemohu dočkat. Z českých umělců bych vypíchl zejména Miloše Formana, který podle mne patří k světové režisérské extratřídě. Měl jsem také tu čest spolupracovat s Janem Třískou.

Kdybyste mohl fanouškům Stargate v České republice vzkázat jednu věc, co by to bylo?

DĚKUJI!

Hvězdná brána (Stargate SG-1)

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční
Kanada / USA, 1997, 214×46 min

Režie: Mario Azzopardi, Michael Shanks, Amanda Tapping
Hrají: Richard Dean Anderson, Michael Shanks, Amanda Tapping, Christopher Judge, Corin Nemec, Ben Browder, Don S. Davis, Tony Amendola, Peter Williams, Claudia Black, Morena Baccarin, Teryl Rothery, Kevin Durand, Carmen Argenziano, Sean Patrick Flanery

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Českých fanoušků se nemohu dočkat, těší se Bra’tac ze Stargate