Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Český lev 2011 výsledky: Filmový debut Poupata zazářil hned čtyřikrát

Sobotní večer patřil Českým lvům. Sošky se předávaly tradičně v pražské Lucerně a přímý přenos vysílala Česká televize. Na nominačním večeru byl nejúspěšnější film Odcházení. Při konečném rozhodnutí ale akademici zvolili za nejlepší film Poupata.

[album:

Teprve potřetí v historii Českých lvů si sošku za režii a nejlepší film přišel vyzvednout debutant. Stal se jím Zdeněk Jiráský, za kterým stojí úspěšný producent Viktor Schwarcz. Film Poupata tak dokázal proměnit čtyři ze svých deseti nominací. Křišťálovou sošku získal za nejlepší film, režii, kameru a herce v hlavní roli.

Čtěte více: V hlavních kategoriích jsme si až na jednu tipli správně vítěze

Druhým nejlepším snímkem byl zvolen Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka. Podobně jako na letošních Oscarech bodoval po dlouhé době černobílý film. Výtvarně stylizovaný Alois Nebel zvítězil v kategoriích nejlepší zvuk, hudba a výtvarný počin.

Film Odcházení, který byl po nominačním večeru největším favoritem, však získal pouze dvě ceny, a to za scénář a střih. Václav Havel tak byl oceněn in memoriam a cenu za něj převzala Dagmar Veškrnová-Havlová, která krátce poděkovala za sebe i za Vaška.

Alois Nebel výtvarná koncepce

Alois Nebel se pyšní oceněním za netradiční výtvarné ztvárnění filmu.

Nevinnost Jana Hřebejka proměnila dvě z celkového počtu osmi nominací. Nejlepší herečkou v hlavní roli se stala Aňa Geislerová za ztvárnění Lídy a hercem ve vedlejší roli Hynek Čermák, který se představil jako policejní vyšetřovatel Láďa ve stejnojmenném filmu.

Jednu sošku dokázal získat i snímek Dům, a sice za nejlepší herečku ve vedlejší roli. Stala se jí Taťjana Medvecká, která Českého lva převzala v kostýmu Anny Petrovny z představení Platonov je darebák! v Divadle Na zábradlí. V rychlosti všem poděkovala a pospíchala zpátky na jeviště.

Čtěte více: Loni drtivě zvítězil film Pouta

Letošním oceněním za celoživotní přínos české kinematografii byl obdařen Josef Somr. Herec pronesl příkladnou děkovnou řeč, která byla trefná a vtipná. A cena za nejlepší dokumentární film byla přidělena filmu Pod sluncem tma, který ukazuje příběh dvou českých rozvojových expertů v Zambii. Dnes večer vám přineseme i exkluzivní rozhovor s režisérem Martinem Marečkem.

Slavnostní večer Českých lvů se opět snažil o velkolepost. Bohužel zdlouhavé předěly mezi vyhlášením vítězů zbytečně natahovaly celý večer. A ani moderní zremixovaní hudebních klasiků nepřidaly ceremoniálu na důstojnosti. Lucie Bílá se snažila, co mohla. Nejhůře vyzněly její snahy mít vše pod kontrolou a výherce vždy správně nasměrovat k mikrofonu. Na druhou stranu zvládla přímý přenos s lehkostí a očividně si ho i užívala (i když divák moc ne).

Vítězové Českých lvů 2011:

Nejlepší film: Poupata
Nejlepší režie: Zdeněk Jiráský (Poupata)
Nejlepší scénář: Václav Havel (Odcházení)
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli: Vladimír Javorský (Poupata)
Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli: Aňa Geislerová (Nevinnost)
Nejlepší kamera: Vladimír Smutný (Poupata)
Nejlepší dokument: Pod sluncem tma (režie Martin Mareček)
Nejlepší hudba: Petr Kružík a Ondřej Ježek (Alois Nebel)
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli: Taťjana Medvecká (Dům)
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Hynek Čermák (Nevinnost)
Nejlepší střih: Jiří Brožek (Odcházení)
Nejlepší výtvarný počin: Jaromír99, Henrich Boraros, Noro Držiak (Alois Nebel)
Nejlepší zvuk: Viktor Ekrt a Ondřej Ježek (Alois Nebel)
Divácky nejúspěšnější film: Muži v naději
Mimořádný přínos české kinematografii: Josef Somr

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Český lev 2011 výsledky: Filmový debut Poupata zazářil hned čtyřikrát