Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Český film bojuje o Oscary. Bude z Fair Play nový Kolja?

Redakce

Redakce

19. 9. 2014

Český film se naposledy dostal do užšího výběru cizojazyčných filmů, které mají šanci získat nejvyšší filmové ocenění, v roce 2004. Tenkrát se jednalo o snímek Želary a ten ve finálové pětici bohužel neuspěl. Pro letošní rok je naším želízkem v ohni Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové.

video
play-sharp-fill

O filmu, který bude naši republiku reprezentovat, rozhodla Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Fair Play se v hlasování dostalo například před snímky Cesta ven nebo Díra u Hanušovic. Pokud americká Akademie filmového umění a věd nechá postoupit Fair Play do užšího výběru, znamenalo by to velmi slušnou šanci na získání hned dvou Oscarových sošek.

Nominace se dozvíme 15. ledna, samotné vyhlášení pak proběhne 22. února.

Fair Play je příběhem z totalitní doby, točící se kolem devatenáctileté sprinterky (Judit Bárdos). Ta se bez jejího vlastního vědomí dostala do dopingového programu, řízeného státními institucemi. Po tom, co se o spiknutí sportovkyně dozví, rozhodne se dosahovat výsledků nadále jen svou vlastní pílí bez pomoci dopingu.

Postupně se tak stupňuje napětí mezi ní a její matkou (Anna Geislerová), která přistoupí na doping své dcery s vidinou emigrace, ke které by jí sportovní úspěchy otevřely cestu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Český film bojuje o Oscary. Bude z Fair Play nový Kolja?