Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Česko potrápí nedostatek učňů. Uplatní se hrobař i včelař

Redakce

Redakce

14. 12. 2011

FOTO: UčeňUčňovské obory už nelákají. Vyplývá to z analýzy Národního vzdělávacího fondu (NVF). Nabízejí ale slibnou budoucnost. Vyučeným řemeslníkům nahrává přebytek vysokoškolsky vzdělaných lidí.

FOTO: Učeň

O učiliště je ze strany žáků stále menší zájem, Zdroj: youtube.com

Sehnat šikovného řemeslníka se v dnešní době ukazuje jako velký problém. V roce 2014 by se to mělo změnit.  Ministr školství Josef Dobeš nabádá rodiče, aby se nebáli dát své děti na učiliště. V budoucnu se rozhodně neztratí. „Jde hlavně o absolventy strojírenských, elektrotechnických i stavebních oborů,“ dodal.

Budoucnost profesí do roku 2013 podle NVF

Výzkum NVF ukazuje, kterým absolventům učňovských profesí se bude v budoucnu dařit nejlépe. Na stupni od jedné do desíti (1 špatné 10 výborné) byli nejlépe hodnoceni cukráři, hodináři a elektrikáři se šesti body. Neztratí se ani barman, číšník a kadeřník s pěti body. Mírně podprůměrně (4) dopadl uklízeč či pomocný dělník v lesnictví. Naopak bledou vidinu mají obuvníci a krejčí s třemi body.

Problém s uplatněním mohou mít oproti učňům například překladatelé, jejichž vyhlídky jsou poměrně špatné (2). Ani sekretářka nebude lehce proplouvat životem, podle výzkumu je její šance na uplatnění špatná (3). Naopak odhadci si povedou výborně (7).

Dalším plusovým bodem pro učně je 59 % vysokoškolsky vzdělaných lidí, kteří v roce 2014 dokončí VŠ. Stoupne poptávka po řemeslnících, kterých bude nedostatek. Se sháněním kšeftu problém mít nebudou.

Více učňů nepotřebujeme, varuje Scio

Na druhou stranu společnost Scio stojí za názorem, že představa potřeby více vyučených je mylná. Ve své studii uvádí, že navyšování počtu učňů problém nedostatku kvalifikovaných pracovníků neřeší.

FOTO: Práce v dílně

Stoupá zájem o šikovné řemeslníky

Jisté je, že vysokoškolsky vzdělaní lidé jsou nezbytní. Podle studie roste počet míst s vyššími kvalifikačními požadavky. Potřeba těchto pracovníků se neustále zvyšuje. Zároveň jsou ale pro naši budoucnost nepostradatelní zruční a kvalifikovaní učni. Ti, narozdíl od některých profesí vyžadujících VŠ, práci bez problémů najdou.

Čtěte také: Jak si vybrat střední školu

Strach, že se pouze s výučním listem neuživí, je neopodstatněný. Společnost je ochotná za dobře odvedenou práci zaplatit.

Je tedy jasné, že bychom se měli snažit udržovat odlišně kvalifikované pracovníky v rovnováze. Jedná se jen o utopii?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Česko potrápí nedostatek učňů. Uplatní se hrobař i včelař